همراه ما باشید

واکنش علی ضیاء به خبرسازی ها درباره مسابقه «فرمول یک»

مدیر گروه اجتماعی و مجری برنامه «فرمول یک» به ماجرای روبیکیو و بازگشت بخت‌آزمایی واکنش نشان دادند.

 تسنیم: مدیر گروه اجتماعی و مجری برنامه «فرمول یک» به ماجرای روبیکیو و بازگشت بخت‌آزمایی واکنش نشان دادند.

برنامه «فرمول یک»، ماجرای روبیکیو و آن مسابقه آنلاین حاشیه‌ها را به فضای مجازی و برخی از رسانه‌ها کشاند. زیرا همین چندی پیش بود که به دنبال اجرای برخی از مسابقات در تلویزیون، موضوع بخت‌آزمایی به میان آمد. این اتفاق به دنبال فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی و دستور صریح رهبر انقلاب، افتاد و به دستور رئیس سازمان صداوسیما برخی از برنامه‌های اسپانسری و مسابقات خاص از شبکه‌های مختلف تلویزیون حذف شد.

آنجا بود که رهبر انقلاب در دیدار با کارگران فرمودند: «باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش‌هایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند.»

پس از این بیانات،‌ رئیس سازمان صداوسیما در دستوری به اداره کل بازرگانی این سازمان، اعلام کرد مسابقات این‌چنینی و حامیان مالی آن‌ها، باید از تلویزیون حذف شوند. از همان هفته برخی از مسابقات خاص روی آنتن نرفتند و مسابقه «روبیکیو» نیز با تأخیری یکی دو هفته‌ای از کنداکتور کنار رفت.

ابتدای راه «روبیکیو» با مسابقه آنلاینِ «خندوانه» شروع شد و حرف و حدیث‌هایی از ادامه آن توسط جناب‌خان به میان آمد. برنامه‌‌ای تحت عنوان‌ «هشتک» در شبکه یک روی آنتن می‌رفت که فضل‌الله شریعت‌پناهی مدیر گروه اجتماعی شبکه یک سیما در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم هم درباره عاقبت برنامه‌ای مثل «هشتک» که مسابقه آنلاین روبیکویی روی آنتن می‌برد، تصریح کرد: ما یک برنامه‌ای به نام «هشتک» داریم که مسابقه آنلاین یا همان روبیکویی داریم.

وی افزود: بعد از اعلام رئیس سازمان صداوسیما برای تجدیدنظر در ظهور و بروز رسانه‌ای اسپانسرهایی را صادر کرد که مانع ترویج فرهنگ کار و تلاش هستند، همه برنامه‌های تبلیغاتی و اسپانسری مورد بررسی قرار گرفتند. «هشتک» هم از این قاعده مستثنی نبود اما بعد از دو سه روز روی آنتن نرفتن و بررسی، اعلام شد که مانعی نیست و دوباره به آنتن برگشت. ماه رمضان با کنداکتور جدید روی آنتن خواهد رفت و در حال حاضر جزو کنداکتور بعدازظهرهای شبکه یک سیماست.

شریعت‌پناهی خاطرنشان کرد: در این برنامه کسی برای شرکت پولی پرداخت نمی‌کند که شبهه داشته باشد. این روزها مدام می‌گویند و در فضای مجازی می‌نویسند "قمار در تلویزیون"! قبول نداریم که تلویزیون جمهوری اسلامی دنبال قمار می‌رود و فقط شبهه وارد شد که باید افرادی درباره این شبهه و ماجرای شبهه صحبت کنند که کار مشارکتی انجام دادند. شبهه قمار موقعی بوجود می‌آید که پول مردم وارد شود؛ در مسابقه روبیکویی شبکه یک(هشتک) روبیکا را شرکت‌کننده رایگان نصب می‌کند و وارد مسابقه می‌شود. از سوال اول تا سوال آخر پاسخ می‌دهد و پای فروختن هیچ بانک سوالاتی در میان نیست.

با این حال دوباره عصرها برنامه «فرمول یک»، مسابقه «روبیکیو» اجرا شد و بسیاری نوشتند که این برنامه در سری جدید خود مصداق کامل ترویج «روحیه انتظار برای ثروت بادآورده» است و شباهت بسیاری به بخت‌آزمایی دارد. سیدعلی ضیاء مجری برنامه «فرمول یک» در واکنش به اینکه گفته بودند شبکه یک و این برنامه به دنبال روبیکو با آن حال و هوای بخت‌آزمایی هستند به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: ما جان‌فروشی نداریم و کسی را مجبور نمی‌کنیم امتیازی بدهد تا در مسابقه ما شرکت کند. یعنی در واقع تشویق نمی‌کنیم شرکت‌کننده‌ای که پول پرداخت کند جان بخرد و در مسابقه ما حاضر شود. ما هیچ‌وقت به دنبال بخت‌آزمایی واین فرهنگ ثروت‌های بادآورده نبوده‌ایم و نیستیم.

وی اظهار کرد: ما به دنبال رونق تولید و توسعه فرهنگ کارآفرینی هستیم و اپلیکیشن کارستون را تبلیغ می‌کنیم. مردم با شرکت در مسابقه روبیکیوی برنامه ما، 2 هزار تا 5 هزار تومان هدیه می‌دهیم. هدف ما بیشتر افزایش اطلاعات عمومی جامعه است. ما در فرمول یک چهره مردمی معرفی می‌کنیم که هم کارآفرین بودند هم هدایتگر تولید و هم طرح و ایده رونق و فرهنگ تولید و ایجاد شغل در جامعه داده‌ایم. حتی همین اپلیکیشن «کارستون» که تبلیغ می‌کنیم طرح و ایده جدید برای رونق تولید می‌دهند. به کسانی که طرح و ایده جدید داشته باشند صدمیلیون وام بدون بهره داده می‌شود. حتی اگر طرح جدیدی بدهند و نتوانند خودشان طرح را به سرانجام برسانند به اندازه دو ماه، ماهی دو میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

فضل‌الله شریعت‌پناهی مدیر گروه اجتماعی شبکه یک در واکنش به این خبرسازی‌ها ، تصریح کرد: واقعاً این مسابقه روبیکیوی برنامه «فرمول یک»، بخت‌آزمایی نیست. چون از کسی پولی نمی‌گیریم و شبهه بخت‌آزمایی داشته باشد را دوستان روبیکا حل کردند. دیگر در برنامه ما مجری نمی‌گوید جان بخرید! در «فرمول یک» جان‌خریدن معنایی ندارد و مثل مسابقه‌ای است که افراد شرکت می‌کنند. مجری تشویق نمی‌کند شرکت‌کننده برود و جان بخرد. شرکت‌کننده ما به هیچ‌عنوان پولی نمی‌دهد!

وی در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر، چه نفع و سودی برای اسپانسر یا همان روبیکا دارد، افزود: شرکت‌کننده ما برای شرکت در مسابقه پولی نمی‌دهد ولی بابت حضور در روبیکا و استفاده از خدمات مختلف این اپلیکیشن مثل سایر اپلیکیشن‌های دیگر خدماتی را بدست می‌آورد و بابت آن خدمات هزینه پرداخت می‌کند. بالاخره کسی که روبیکا یا هر اپلیکیشن خدمات‌محور دیگر را انتخاب می‌کند پرداخت قبوض انجام می‌دهد و آن‌ها هم به گسترده شدن دیتا و یوزر خودشان فکر می‌کنند.

شریعت‌پناهی تأکید کرد: البته دوستان ما در روبیکا شاکی هم هستند این کار، برای ما درآمد ندارد ولی چون از ابتدا پای برنامه «فرمول یک» بوده‌اند، این سازوکار را پذیرفتند. البته جوایز آنچنانی هم داده نمی‌شود، 20 میلیون میان 18 هزار نفر شرکت‌کننده‌ای که به 10 سوال مسابقه جواب درست دادند، تقسیم شد. در حالی که مثلاً روز گذشته 124 هزار نفر در روبیکیوی «فرمول یک» شرکت کردند.

«روبیکیو» بخشی از اپلیکیشن «روبیکا» است که تحت مالکیت شرکت «توسکا» قرار دارد و با قراردادی غیرشفاف و انحصاری، همه آگهی‌های بازرگانی و ارزش افزوده صداوسیما را در اختیار گرفته است. در همان زمان، انتقادات زیادی از این برنامه شد، اما به شفاف‌سازی یا لغو این قرارداد انحصاری منجر نشد. شریعت‌پناهی در این باره به خبرنگار  گفت: امروز هر شبکه یک برنامه با توسکا دارد و در شبکه یک به «فرمول یک» این اجازه داده است. حالا روبیکیو و یا اپلیکیشن‌هایی که با این مرکز ارتباط دارند تحت این عناوین در شبکه‌های سیما فعالیت دارند ولی نسبت به گذشته خیلی محدود شده و مواردی اندک وجود دارد. البته در عین حال به اینکه شبهه‌ قمار و بخت‌آزمایی وجود نداشته باشد حتماً توجه جدی می‌شود. همان‌طور که برای «روبیکیوی» فرمول یک این مراقبت‌ها انجام شد.

علی ضیا مجری برنامه «فرمول یک» در پایان درباره انتخاب چهره‌های مردمی سال 98 هم توضیح داد: دبیرخانه رصد چهره‌های مردمی امسال کار خود را آغاز کرده و در اواخر سال اسامی بهترین چهره‌ها معرفی و بنابر روال گذشته، در برنامه حضور پیدا می‌کنند و مردم دوباره از میان خودشان، بهترین‌ها را برمی‌گزینند.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه