همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

آرای خاکستری پاشنه آشیل اصولگرایان می‌شود؟

آرای خاکستری پاشنه آشیل اصولگرایان می‌شود؟

در حالی که چهره‌های شاخص اصلاحات با جدیت در تلاشند تا مطالبات و جنبش‌های اجتماعی را به ویژه در فضای مجازی نمایندگی و هدایت کنند، اصولگرایان با بی تفاوتی نسبت به افکار عمومی تنها به انتقاد از اصلاحات بسنده کرده‌اند.  

به گزارش پایگاه خبری کاوش، ماجرای خودسوزی سحر خدایاری یا همان دختر آبی، پیامدهای بسیاری در پی داشت، که همه آنها در حوزه اجتماعی نبود، بلکه در عرصه‌ سیاسی هم رنگ و بویی از این داستان به چشم می‌خورد. این نمودها در فعالیت مجازی اصلاح‌طلبان در زمینه خودسوزی دختر آبی و واکنش چهره‌های اصولگرا نه به این موضوع بلکه به عملکرد اصلاح‌طلبان و سیاسی خواندن به خوبی دیده می‌شود.

 

اصلاح‌طلبان فعال در جذب افکار عمومی

 

آنچه که روشن است، فعالیت اصلاح‌طلبان در این مورد و موضوعات دیگری از این دست که در پیوند با حقوق زنان هستند، با هر هدفی که باشد، تا اندازه زیادی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و از آن استقبال شده است. آنان در موارد دیگری همچون موتورسواری و صدور گواهی‌نامه برای زنان و مساله حجاب نیز به همین روش عمل کرده‌اند و در بیشتر موارد نیز موضع‌گیری آنان موافق طبع افکار عمومی  قرار گرفته است تا جایی که شاهد حمایت‌های گسترده از آنان در فضای مجازی و حتی افزایش یکباره و پرشتاب شمار دنبال‌کننده‌های آنان در شبکه‌های اجتماعی هستیم.

 در چنین شرایطی می‌توان گفت جریان اصلاحات به خوبی موفق شده است، که اذهان بخش بزرگی از جامعه را به خود جذب کرده و همراه خویش سازد و این سرمایه اجتماعی می‌تواند در یک لحظه سرنوشت ساز به فریاد اصلاح‌طلبان رسیده و آنان را از پرتاب شدن به بیرون از گردونه سیاست کشور نجات دهد. تصویر کنید که رخداد مرحومه سحر خدایاری در آستانه انتخابات مجلس یازدهم به پیوسته باشد که در آن صورت خود این موضوع به تنهایی می‌تواند سرنوشت یک انتخابات را به سود یا زیان گروه یا جناحی دگرگون سازد. پس کاملا روشن است که با یک موضوع بسیار جدی و حساس روبرو هستیم که از قضا اصلاح‌طلبان به خوبی با آن آشنایی داشته و رویش سوار هستند.

 

انتقاد از قدرت مستقر تنها رویکرد اصولگرایان

 

اما در سوی روبه‌رو و در اردوگاه اصولگرایان، هر چه بیشتر جستجو شود، چیز کمتری در مورد قضایایی همچون داستان دختر آبی یافت می‌شود. آنان در این زمینه یا اظهار نظری ندارند و لب و فروبسته‌اند و یا موضع‌گیری آنها در بیشتر موارد برای حمله به رقیب دیرینه و حمایت از دستگاه‌های حاکمیتی در برابر معترضان است تا تلاش برای هدایت و کنترل افکار عمومی.

برای نمونه «احمد امیرآبادی فراهانی» نماینده اصولگرای شهر قم، در یک برنامه زنده تلویزیونی نسبتا طولانی که در رابطه با همین موضوع دختر آبی و حضور زنان در ورزشگاه بر روی آنتن شبکه 3 سیما رفت، از یک سو به صورت پیوسته به این موضوع تاکید می‌کرد که این یک مساله دست چندم و کم اهمیت در حوزه  زنان بوده و موارد بسیار مهم‌تری برای پیگیری هست و از سوی دیگر پی در پی بر اصلاح‌طلبان باری دامن زدن به این موضوع می‌تاخت و از لزوم برخورد جدی در این زمینه سخن می‌گفت.

در واکنشی دیگر «سید محمد حسینی» فعال سیاسی اصولگرا و وزیر ارشاد در دولت محمود احمدی نژاد که مدت سکان‌دار فرهنگ کشور نیز بوده است، در صفحه توییتر خود با اشاره به این مطلب از لزوم جدیت و قاطعیت در برخورد قانونی با عوامل نشر اکاذیب که در واقع همان اصلاح‌طلبان هستند  سخن می‌گوید.

«لاله افتخاری» نماینده اصولگرای مجلس‌های هفتم، هشتم و نهم نیز ضمن تاکید بر برخورد جدی قانون با عوامل چنین جریان‌سازی‌هایی، پیشنهاد می‌دهد تا مناظره و یا گفتگوهای تبیینی در صدا و سیما برگزار شود تا افکار عمومی از عملکرد اصلاح‌طلبان آگاه شده و حقیقت را بداند.

 

جای خالی افکار عمومی در کنش اصولگرایان

 

همانگونه که مشاهده می‌شود درتمامی این اظهار نظرها بر لزوم برخورد با خاطی تاکید می‌شود، اما جای توجه به افکار عمومی در آن کاملا خالی است و در برخی موارد حتی با کم اهمیت دانستن موضوع به نوعی با افکار عمومی جامعه ستیزه جویی نیز می‌شود و در واقع تنها چیزی که برای آن فکری نشده کسانی هستند که آرایی برای ریختن به صندوق دارند.

زهره الهیان از دیگر نمایندگان اصولگرای ادوار مجلس به نوعی این نظریه را تایید می‌کند، وی با تاکید بر لزوم فعالیت بیشتر در فضای مجازی و تنویر افکار عمومی در این زمینه و رسوا ساختن منفعت‌طلبان از مطالبات زنان، اظهار امیدواری می‌کند که اصولگرایان با ایجاد یک اتحاد فراگیر و برنامه‌ریزی منسجم در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و فضای مجازی بتوانند با آگاه کردن جامعه، آن را در مسیر درست هدایت کنند.

این سخنان تلویحاً تایید می‌کند که اصولگرایی دست کم تا امروز برنامه خاصی برای مبارزه در عرصه افکار عمومی نداشته و آنچه هم که دیده می‌شود بیشتر فعالیت‌های پراکنده جوانان آتش به اختیار است. روی هم رفته به نظر می‌رسد که اصولگرایان در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و به ویژه حقوق زنان از برنامه چندان منسجمی برخوردار نبوده و بیشتر از تلاش‌های خود به شکست و کج‌روی رقیب دل بسته‌اند تا بروز اشتباهی فاحش از سوی آنان موجب بیرون افتادن اصلاح طلبان از میدان رقابت سیاسی شود.

 

آرای خاکستری پاشنه آشیل اصولگرایان

 

شاید هم بتوان گفت اصولگرایان به کلی خود را از قضاوت افکار عمومی بی‌نیاز می‌بینند و دلیلش نیز این است که از دید آنها آنچه افکار عمومی خوانده می‌شود، بخش کوچکی از جامعه است که عموما و همواره با اصلاح‌طلبان همراه بوده و در هر شرایطی از آنان حمایت می‌کند و بر همین اساس نه نیازی به جلب رضایت آنها هست و نه اساسا امکانی برای این کار وجود دارد.

البته ممکن است که این انگاره تا اندازه‌ای هم درست باشد، همانگونه که نظر اصلاح‌طلبان در مورد جلب آرای شماری از اصولگرایان رادیکال درست است. اما آیا این همه ماجراست؟

تجربه نشان داده است که در کنار دو دسته اجتماعی یاد شده که پشتیبانان پر و پا قرص اصلاح‌طلبان و اصولگرایان هستند یک دسته به اصطلاح خاکستری نیز وجود دارد که به هیچ یک از دو طرف متمایل نبوده و در میانه جامعه قرار می‌گیرند و اتفاقا بخش بسیار بزرگی از جامعه از جامعه را تشکیل می‌دهند که شاید بتوان گفت که از مجموع جمعیت دو گروه نخست نیز بیشتر است.

این گروه خاکستری آرای خاکستری را در انتخابات تشکیل خواهند داد. آرایی که ممکن است به سبد هر یک از دو طرف و یا هیچ‌ کدام ریخته شود. این گروه هیچ تصمیمی برای انتخابات ندارد و ممکن است به هر سمت و سویی کشیده شود. این بستگی به رقبای حاضر در انتخابات دارد که تا چه اندازه بتوانند این آرا را برای حرکت به سوی خود تحریک کنند.

بنابراین، تصمیمات و اقدامات لحظه‌ای برای کشیدن آرای خاکستری به سوی سبد رای یک جناح یا گروه اهمیت اساسی داشته و از  سوی حجم این آرا به اندازه‌ای است که می‌تواند سرنوشت یک انتخابات را دگرگون سازد.

با این وضعیت اگر اصولگرایان فکری برای جلب این آرا نداشته باشند و یا اینکه بخواهند اساسا آن را نادیده بگیرند، ممکن است چنان ضربه سهمگینی متحمل شوند که همه معادلات آنان را برای مجلس یازدهم درهم بریزد.

در چند ماه آینده روشن خواهد شد که آیا جبهه اصولگرایی اقدامی برای هدایت افکار عمومی انجام خواهد داد یا اینکه آرای خاکستری به پاشنه آشیل آنان بدل خواهد شد.   

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه