همراه ما باشید

مشاهده آبزی خطرناک در تالاب انزلی +عکس

محیط زیست گیلان از مشاهده آبزی غیربومی خطرناک در تالاب انزلی خبر داد.

رکنا: محیط زیست گیلان از مشاهده آبزی غیربومی خطرناک در تالاب انزلی خبر داد.

پیرو گزارشات دریافتی مبنی برصید یک گونه آبزی غیر بومی و مهاجم توسط صیادان محلی، ماموران گارد حفاظت محیط زیست با حضور در تالاب این گونه را شناسایی و گزارش کردند. طبق بررسی‌های انجام شده این ماهی پاکو(پیرانای اهلی) با نام علمی colossoma macropomum از خانواده کاراسیده و بومی مناطق آمریکای جنوبی و برزیل با رژیم غذایی همه چیز خوار(غالبا گیاهخوار) است.

 مشاهده آبزی خطرناک در تالاب انزلی +عکس

متاسفانه در سالهای اخیر به دلایل نامشخص با میل شدیدی نسبت به نگهداری انواع گونه های غیر بومی در کشور مواجه هستیم که به این واسطه بسیاری از این گونه ها از راههای غیر رسمی وارد کشور شده و برخی از آنها به دلیل مهاجم بودن و عدم توانایی صاحبانشان برای نگهداری در زیستکاه های کشور رهاسازی می شوند. این عمل خطرناک گاهی موجب زیست و امکان زادآوری گونه ها شده و موجبات تهدید جدی گونه های بومی را به دلیل اشغال طبقات غذایی در زنجیره ها فراهم می آورد.ماهی پیرانا از گونه های بسیار مهاجم است که گاهی جهت نگهداری در آکواریوم ها وارد کشور شده و پس از رشد امکان زیست با سایر گونه های آکواریومی را نداشته و بواسطه تهاجم سایر گونه ها را از بین می برد و به همین دلیل صاحبان آکواریوم ها این گونه را وارد پهنه آب های استان نموده و بستر تهاجم به تنوع زیستی را فراهم می آورند.

روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان از عموم مردم انتظار دارد تا به محض مشاهده موارد مشکوک مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست در شهرستان ها و یا به شماره تماس شبانه روزی ۰۱۳۳۳۸۲۴۶۲۶ اطلاع دهند

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه