همراه ما باشید

وزارت راه: منبع آمار اعلامی روحانی ما نبودیم

در حالی رئیس‌جمهوری به نقل از آمار وزارت راه و شهرسازی گفته بود میزان افزایش متوسط اجاره‌بهای مسکن ۳۰ درصد است که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد منبع آمار افزایش ۳۰ درصدی نرخ اجاره‌بها توسط رئیس‌جمهوری بانک مرکزی بوده است.

تسنیم: وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: میزان رشد اجاره‌بها نسبت به سال گذشته، یکی از موضوعاتی است که مردم، مسئولان و رسانه‌ها در روزها و هفته‌های گذشته بر سر آن گمانه‌زنی‌های مختلف و متفاوتی داشته‌اند. بیشتر این گمانه‌زنی‌ها و علامات سوال نیز مربوط به آماری است که در نشست دست‌اندرکاران بخش مسکن با رییس‌جمهوری در تاریخ  29 تیرماه سال جاری عنوان شد. اما منبع آمار اعلام شده در نشست با رییس‌جمهور دقیقا کجاست؟

 آمار ارائه‌شده توسط مدیران وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجاره‌بهای مسکن در نشست با رئیس‌جمهور مربوط به اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

نکته دوم اینکه بر اساس آمار ارائه‌شده بانک مرکزی، در نشست مذکور، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران رشد 23 درصد و در کل مناطق شهری رشد 20.7 درصد در خردادماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل اعلام شد.

همچنین نرخ رشد قیمت مسکن در شهر تهران در خردادماه 98 نسبت به ماه مشابه سال قبل 104.3 درصد اعلام شده است که این آمار نیز برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهوری 29 تیر امسال در جلسه با مدیران ارشد بخش مسکن کشور گفته بود: «بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به‌طور متوسط در تهران میزان اجاره‌بها 30 درصد افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است، البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است.»

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه