همراه ما باشید

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی اختصاصی با کاوش:

لوایح FATF دست‌اندازهای زیادی را تحمل کردند/ خیلی کم کارسیاسی انجام می‌دهم

لوایح FATF دست‌اندازهای زیادی را تحمل کردند/ خیلی کم کارسیاسی انجام می‌دهم

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به تعلل مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح باقیمانده اف ای تی اف به کاوش گفت: این ماجرا از سال۸۳ شروع شد. زمانی گفتند دولت پالرمو را غلط ترجمه کرده و ما وقتی بررسی کردیم ماجرا مربوط به چیزی حدود یک دهه قبل است و ترجمه آن زمان انجام شده است٬

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به تعلل مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح باقیمانده اف ای تی اف به کاوش گفت: این ماجرا از سال۸۳ شروع شد. زمانی گفتند دولت پالرمو را غلط ترجمه کرده و ما وقتی بررسی کردیم ماجرا مربوط به چیزی حدود یک دهه قبل است و ترجمه آن زمان انجام شده است٬ تطبیق ترجمه هم همان زمان انجام شده و بعد همان تطبیق ترجمه در دولت‌های نهم و دهم رفته٬ بخشی از کار جلو رفته و آنها هم فرستاده‌اند٬ بعدش همین‌جور بین راه مانده و این دولت آمده دوباره این لوایح را فرستاده است. جالب است بدانید که ما همان ترجمه را دوباره چک کردیم و دیدیم آن اشکالاتی که به‌خصوص در پالرمو مطرح می‌کردند اصلا ربطی نداشت و ما رفتیم موارد اشکال ترجمه‌ای را که درآوردیم متوجه شدیم اصلا در متنی که دولت داده نبوده٬ بعدا در مجلس پدیدار شده است. آنجا هم عمدی نبوده و موقع تایپ ایجاد شده است. 

 

اشکالات ترجمه‌ای پالرمو ربطی به دولت نداشت، در مجلس اشتباه تایپ کردند

 

جنیدی افزود: من نامه‌ای به آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس نوشتم و توضیح دادم. ایشان کنترل کردند. در صحن علنی اردیبهشت‌ماه سال گذشته مجلس گفتند که ما بررسی کردیم و دولت و معاونت حقوقی درست می‌گوید و این اشکالات ترجمه‌ای هم که می‌گویند اصلا در متنی که دولت داده است نبوده است. 

او در پاسخ به این سوال که چرا لوایح در همان دولت اول آقای روحانی و زمانی که حساسیت‌ها کمتر بود به سرانجام نرسیدند افزود: لوایح یک مسیر طولانی داشته که کلی نیز دست‌انداز تحمل کرده است؛ بالاخره این لوایح در دولت‌های نهم و دهم جلو رفته بوده و بعد در دولت یازدهم که وارد این بحث‌ها می‌شوند و برجام امضا می‌شود و دیگر خیلی جدی می‌شوند که روابط بانکی را خیلی ارتقا دهند و سوئیفت مجددا برقرار شود٬ گفته بودند الآن نظامات دنیاست و شما هم باید به اف ای تی اف ملحق شوید. آن زمان دولت دوباره این لوایح را داد.

جنیدی درباره این که چرا وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نقش کمتری در رایزنی‌ها با مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سر لوایح ایفا کردند٬ گفت: شما وقتی صحبت از پالرمو می‌کنید قبل از هرچیز یک عمل حقوقی است. دولت وقتی می‌خواهد یک معاهده را امضا کند و یک فرآیند حقوقی جدی را پیگیری کند٬ اگرچه ممکن است محتوایش جنبه اقتصادی و سیاسی داشته باشد٬ ولی جنبه حقوقی آن حتی در محتوا نیز خیلی قوی است. حتی محتوای قانون مقابله با تامین مالی تروریسم بسیار حقوقی است و درواقع یک سری مسائل جزایی که کاملا با آن ربط دارد را مطرح می‌کند.

او افزود: یک‌سری مباحث مربوط به حقوق معاهدات است و یک سری مباحث مربوط به جنبه‌های جزایی است٬ یعنی شما می‌گویید با جرائم سازمان‌یافته باید چگونه برخورد کنید٬ چه حوزه‌هایی را باید جرم‌انگاری کنید٬ صلاحیت دادگاه‌ها شما چیست و استرداد و انتقال محکومین چگونه باید باشد. بنابراین بخش بزرگی از اینها ثقل حقوقی دارد ولی در جنبه‌های اقتصادی٬ پولی٬ بانکی و ارزی تمام نفرات‌شان آنجا آمده‌اند و صحبت هم کرده‌اند٬ ولی بخش قابل توجه از صحبت‌ها نیز جنبه تکنیکی و حقوقی داشت.

 

خیلی کم کار سیاسی به معنای مصطلح آن انجام می‌دهم

 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره کارویژه‌های خودش در مقایسه با افراد پیش از خود در این معاونت تاکید کرد: همه داشتند کار می‌کردند٬ منتهی چون من نگاهم حرفه‌ای و حقوقی است٬ روی کارهای حقوقی تمرکز بیشتری کردم. من خیلی کم کار سیاسی به معنای مصطلح آن انجام می‌دهم. بنابراین شاید موضع‌گیری من خیلی موضع‌گیری جناحی محسوب نشود؛ ممکن است حرفی بزنم یک جناح خوشش بیاید و وقتی هم حرفی بزنم جناح دیگر خوشش بیاید. 

 

نمی‌توانم آدم دیگری باشم

 

او اضافه کرد: ممکن است برخی مرا نقد کنند که جایگاه شما در دولت سیاسی است و یک عضو دولت هستی؛ ممکن است نقد کنند ولی من نمی‌خواهم رد کنم؛ من باید کاری را کنم که با نگاه و روحیات خودم سازگار است. من نمی‌توانم آدم دیگری باشم. من یک حقوقدان حرفه‌ای هستم و کار حقوقی بلدم٬ نه یک آدم تشکیلاتی سیاسی؛ نبوده‌ام و نمی‌توانم خودم را تغییر دهم. 

جنیدی با بیان این که من روی کارهای تقنینی٬ قضایی و اجرایی خوبی که می‌شود انجام داد تمرکز کرده‌ام٬ گفت: ما حتی مباحث مربوط به قانون اساسی را خیلی فعال کرده‌ایم. اگر واقعا گزارشات قانون اساسی‌ای را که به رییس‌جمهور می‌دهیم عمومی و رسانه‌ای می‌شد٬ شاید بیشتر از تقنین توجه رسانه‌ها را جلب می‌کرد. ما تلاش کردیم همه این حوزه‌های تخصصی٬ حرفه‌ای و حقوقی را فعال کنیم و روی آن جدی باشیم.

درباره نویسنده

ملیکا قراگورلو مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه