همراه ما باشید

کاوش بررسی کرد؛

مأموریت عراقچی در نشست کمیسیون مشترک برجام

مأموریت عراقچی در نشست کمیسیون مشترک برجام

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه به منظور شرکت در نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام با حضور مدیران سیاسی ایران و کشورهای چهار به‌علاوه یک، عازم وین شد تا باری دیگر جدیت ایران در برداشتن گام سوم هسته ای را به طرف های اروپایی یادآور شود. نشست کمیسیون برجام به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران، امروز (یک‌شنبه) در وین برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه به منظور شرکت در نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام با حضور مدیران سیاسی ایران و کشورهای چهار به‌علاوه یک، عازم وین شد تا باری دیگر جدیت ایران در برداشتن گام سوم هسته ای را به طرف های اروپایی یادآور شود. نشست کمیسیون برجام به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران، امروز (یک‌شنبه) در وین برگزار می شود.

کمیسیون مشترک برجام، کارگروهی ست که پس از توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با 6 قدرت جهانی در چارچوب برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) تشکیل شد و کارویژه‌های بنیادین آن نظارت بر اجرای درست مفاد، کارکردها و پیوست‎‎‌های این توافق است. همچنین بررسی موارد تخلف و نقض برجام و اعتراضات دو طرف و یافتن راهکار شایسته برای حل اختلاف یا تصمیم‌گیری در مورد آن نیز در این کمیسیون پیش‌بینی شده است.

با جابجایی قدرت در ایالات متحده و رسیدن "دونالد ترامپ" به ریاست جمهوری این کشور، اختلافات میان دو طرف توافق هسته‌ای بالا گرفت و سرانجام پس از یک سال تنش کلامی، آمریکا به صورت رسمی از برجام خارج و از این نقطه بود که نقش کمیسیون مشترک برجام بسیار پررنگ از پیش شد.

در یک سال پس از بیرون رفتن امریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران برای نگهداری توافق با خویشتن‌داری کامل بر همه تعهدات خود پایبند ماند، لیکن پس از گذشت این زمان و سستی طرف‌های اروپایی در انجام تعهداتشان در راستای حفظ برجام و فراهم ساختن بستری برای سود بردن این کشور از حقوق و امتیازات پیش‌بینی شده در این توافق، ایران بر آن شد تا برای اثبات جدیت خود در دفاع از منافع ملی و با استناد به برخی بندهای توافق هسته‌ای دست به کاهش گام به گام برخی تعهدات هسته‌ای خود بزند.
اکنون پس از نزدیک به ماه از 2 آغاز این تصمیم و در آستانه برگزاری نشست تازه این کمیسیون در وین، نگاهی به روند کار کمیسیون مشترک برجام در جریان گام‌های ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود خواهیم داشت.

پیش از اقدام ایران برای کاهش تعهدات، کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 15 اسفند 97 در وین برگزار شد که در جریان آن، اعضا با اظهار تاسف از رفتار ایالات متحده در رابطه با برجام و مشکلات ایجاد شده توسط این کشور برای توافق هسته‌ای، از پایبندی کامل ایران به برجام تقدیر و با مشخص کردن یک رشته راهکارها بر لزوم اجرای هرچه پرشتاب‌تر آنها و راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا (اینستکس) برای سود بردن ایران از این توافق و مقابله با تحریم‌های امریکا تاکید کردند. 

لیکن بس از گذشت 2 ماه و دیده نشدن هیچ گشایش و پیشرفتی در امور، ایران در 18 اردیبهشت‌ماه سال 1398 براساس بندهای 26 و‌ 36 برجام، که همزمان با بازگشت تحریم‌ها، حق کاهش برخی از تعهدات هسته‌ای را برای این کشور محفوظ می‌دارد، شماری از اقدامات خود در چارچوب برجام را متوقف کرده و به کشورهای باقیمانده در برجام، 60 روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داد.

«حسن روحانی» رئیس جمهور ایران اعلام کرد که ایران دیگر به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم 3.67 درصد و 130 تن آب سنگین پایبند نخواهد بود و اگر اروپایی‌ها نتوانستند طی 60 روز تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کنند، ایران ساخت راکتور هسته‌ای را نیز از سر می گیرد.

در برابر این اقدام ایران کشورهای اروپایی همراه با اعلام اینکه برای سود بردن این کشور از توافق هسته‌ای و راه‌اندازی کانال مالی اروپا  همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت، از ایران خواستند تا به برجام پایبند مانده و برای اروپا ضرب‌العجل تعیین نکند.

مدتی پس از اجرای گام نخست ایران، نشست کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزاری امور خارجه کشورهای عضو توافق در تاریخ 7 تیر ماه برگزار شد، که "عباس عراقچی" معاون وزیر خارجه ایران پس از این نشست با اشاره به سازنده، مفید و رو به جلو بودن آن، تاکید کرد که این اقدامات هنوز با آنچه مورد پذیرش ایران است فاصله بسیاری دارد و کارهای بیشتری باید انجام شود.  

وی تصریح کرد: پروسه اینستکس اگر چه خیلی دیر، اما شروع شده است و کمتر از انتظارات ماست، اما به مرحله عملیاتی شدن رسیده است، البته بدون اینکه خرید نفت از ایران انجام شود یا اعتبارات خاصی برای آن در نظر گرفته شود اینستکس نمی‌تواند انتظارات ما را به طور کامل برآورده کند. بنابراین کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند.

وی ادامه داد: در این جلسه غیر از بحث اینستکس در بحث اراک هم پیشرفت خوبی داشتیم و همه اعضا تعهد کردند در جدول زمانی مشخص شده ساخت این راکتور جدید به انجام برسد.

اما با پایان مدت زمان مشخص شده از سوی ایران و انجام نشدن اقدام قابل توجهی از سوی طرف‌های غربی، جمهوری اسلامی ایران همراه با تاکید بر نابسنده بودن اقدامات طرف اروپایی و اینکه در صورت تامین منافع این کشور، همه اقدامات انجام شده به سرعت بازگشت‌‌پذیر است، €آغاز گام دوم کاهش را که رعایت نکردن محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف 3.67 درصد بود را از 16 تیرماه سال 98 به اجرا گذاشت.

مدتی پس از اجرای گام دوم "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای "فدریکا موگرینی"، مسئول سیاست خارجی اروپا از اجرای گام سوم کاهش تعهدات در صورت ادامه وضعیت فشار اقتصادی بر ایران در شهریورماه ساتل جاری سخن گفت که گمانه‌زنی‌ها یکی از اقدامات ممکن در گام سوم را افزایش سطح غنی‌سازی تا 20 درصد پیش‌بینی کرده اند. 

پس از این اقدامات ایران طرف اروپایی خواستار برگزاری نشست دیگری برای کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان شد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره اظهار کرد: طرف های برجام بر این نظر هستند که مناسب است پیش از نشست وزرای خارجه، این موارد نیز از سوی معاونین و مدیران سیاسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و بر همین اساس، توافق شد یک نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ششم مردادماه در وین برگزار گردد. البته این نشست جایگزینی برای نشست آتی وزرای امور خارجه نخواهد بود و بیشتر قرار است فرصتی برای طرح مباحث و آماده سازی بهتر برای نشست وزرا باشد."

این نشست امروز، 6 مرداد سال 1398 در وین برگزار می‌شود و به گفته "سرگئی ریابکوف" معاون  وزیر امورخارجه روسیه در این نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین، ساز وکار مالی اینستکس و راکتور آب سنگین اراک از موضوعات اصلی این نشست خواهد بود.

البته موضوعاتی همچون توقیف نفت‌کش‌ ایرانی توسط بریتانیا و اقدام متقابل ایران در تنگه هرمز و دیگر مشکلاتی که موجب افزایش تنش در منطقه و جهان شده و به نوعی به برجام پیوند دارد نیز احتمالا در دستور کتار این نشست قرار دارد.
باید منتظر بود و دید که ایا این نشست خواهد توانست که یک دستور کار شایسته و دارای برون‌دادی عینی برای نشست وزاری خارجه عضور برجام تدارک ببیند یا خیر. 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه