همراه ما باشید

رحیمی از هیئت‌رئیسه مجلس سلب عضویت می‌شود؟

رحیمی از هیئت‌رئیسه مجلس سلب عضویت می‌شود؟

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی روند سلب عضویت یک عضو هیئت‌رئیسه پارلمان از این هیئت را تشریح کرد.

خبرگزاری تسنیم: غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز(سه‌شنبه، اول مرداد) پارلمان در جمع خبرنگاران، گفت: به دنبال سوال روز گذشته آقای علیرضا رحیمی عضو هیئت رئیسه مجلس از وزیر دفاع مبنی بر اینکه چرا آقای کریمی‌قدوسی فیلمی را که از سپاه گرفته در صحن علنی مجلس پخش کرده است، 29 نماینده مجلس در نامه‌ای به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس خواستار سلب عضویت وی از هیئت‌رئیسه مجلس شده‌اند.

وی افزود: این نمایندگان معتقدند که سپاه به صورت رسمی و کتبی اعلام کرده که فیلمی را در اختیار آقای کریمی‌قدوسی قرار نداده است، از سوی دیگر این سوال ربطی به وزیر دفاع ندارد و نباید از وی پرسیده می‌شد.

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح کرد: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، اگر 25 تن از نمایندگان به صورت رسمی خواستار سلب عضویت یکی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس باشند، کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس موظف است ظرف سه روز کمیته‌ای را برای بررسی این موضوع تشکیل دهد، پس از آن نماینده‌ای که به وی معترض شده نیز 10 روز فرصت دارد تا دفاعیات خود را ارائه دهد.

کاتب ادامه داد: پس از اخذ دفاعیات این نماینده، کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با حضور روسای کمیسیونهای تخصصی گزارشی را تهیه می‌کنند، در صورتی که نظر بر این باشد که عضو هیئت‌رئیسه صلاحیت حضور در این هیئت را ندارد، عضویت وی باید سلب شود و گزارش خود را در یک جلسه غیر علنی مجلس ارائه می‌کنند.

وی افزود: پس از آن، با برگزاری جلسه‌ای علنی، درباره عضویت این نماینده در هیئت‌رئیسه رأی‌گیری می‌شود و در صورتی که نمایندگان در جلسه علنی رأی به سلب عضویت وی دهند، عضویت او از هیئت‌رئیسه مجلس سلب می‌شود.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه