همراه ما باشید

قهرمان فیلم های دهه ۶۰ به سینما بازگشت

فرامرز قریبیان به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید حاتمی‌کیا دارای کارنامه بزرگی در حوزه سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است.

خبرگزاری تسنیم:  فرامرز قریبیان به عنوان اولین بازیگر فیلم «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا انتخاب شد.

 فیلم سینمایی «خروج» اولین همکاری فرامرز قریبیان و ابراهیم حاتمی‌کیا در سینمای ایران است. این فیلم در حال گذارندن مراحل پیش تولید است و محصولی از سازمان اوج خواهد بود.

قریبیان جزو بازیگران پرکار در حوزه سینمای جنگ و دفاع مقدس است. او در دهه 60 که آن را دهه طلایی سینمای دفاع مقدس می‌خوانند دارای آثار موفق و ماندگاری چون«کانی مانگا» به کارگردانی سیف الله داد را دار کارنامه خود دارد. کانی‌مانگا، روایت یک گروه تکاور است که برای دستگیری یک خلبان عراقی که هواپیمایش در شرق مریوان سقوط کرده مامور می‌شوند اما در این راه با کردهای ضد انقلاب درگیر می‌شوند.

«پایگاه جهنمی‌» به نویسندگی و کارگردانی اکبر صادقی نیز از دیگر فیلم‌های سینمایی است که قریبیان در آن بازی کرده است که روایت ساخت پایگاهی قدرتمند از سوی دشمن در میان نیروهای خودی است. خبر به ستاد عملیاتی نیروی دریایی می‌رسد و یک تیم چهار نفری از گردان تکاوران نیروی دریایی به فرماندهی ستوان «بای» انتخاب می‌شوند تا با نفوذ به خاک دشمن، این پایگاه جهمنی را منهدم کنند. قریبیان همچنین در فیلم سینمایی «کمینگاه» به کارگردانی سیروس تسلیمی ایفای نقش کرده است.این فیلم نیز جزو آثار معروف سینمای دفاع مقدس است.

این بازیگر سینمای ایران نیز در برخی از آثار سینمایی با موضوع انقلاب اسلامی به ایفای نقش  پرداخته است. عفریت به کارگردانی و نویسندگی فرشید فلک نازی محصول سال 1361 از این جمله آثار است. پس از پیروزی انقلاب چهار خبرنگار ایرانی که با گروههای مقاومت فلسطینی در ارتباط هستند درصدد برمی‌آیند که کتابی حاوی نام صهیونیست‌های ایرانی را منتشر کنند. این خبر توسط عوامل نفوذی صهیونیست‌ها در اداره صدور مجوز کتاب به اطلاع آنها رسیده و آنها برای جلوگیری از انتشار این کتاب و نابودی نسخه های موجود از آن وارد عمل می‌شوند.

ریشه در خون فیلمی به کارگردانی سیروس الوند و نویسندگی محمد دیهیمی و با بازی فرامرز قریبیان ساختهٔ سال 1363 نیز ماجرای مهمی در تاریخ سیاسی ایران و انقلاب اسلامی دارد: مساله ضد ایرانی کاپیتالیسیون و فعالیت علیه این اقدام آمریکایی و طاغوتی.

فیلم‌‌های با مضامین ضدقاچاق و مبارزه با مواد مخدر بخشی دیگر از آثار استاد قریبیان است. فیلم‌هایی مانند «گردباد» به کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی علیرضا داوودنژاد محصول سال 1364 و «سناتور» ساخته مهدی صباغ‌زاده و نویسندگی فریدون جیرانی تولید سال 1363 نمونه‌هایی از این آثار هستند. داستان سناتور به موضوع مواد مخدر و نقش دربار و سناتورها در توزیع آن بین جوانان می پرداخت که جزو فیلم‌های پرفروش تاریخ سینمای ایران است.

اما فیلم دیگر انقلابی این بازیگر شاخص سینمای ایران «ترن» به نویسندگی و کارگردانی «امیر قویدل» است که بسیاری از ما آن را تماشا کردیم. داستان فیلم در مورد قطار حامل سوخت مایحتاج مردم است که با نقشه رئیس قطار و نیروهای انقلابی جهت رسیدن به مناطق سردسیر تغییر مسیر می‌دهد. در بین راه قطار متوقف شده و رئیس و همراهش بازداشت می‌شوند اما لوکوموتیوران مصمم می‌شود قطار را به مقصد برساند و در این راه جان خود را نیز از دست می‌دهد.

«چشم عقاب»، «ارابه مرگ»، «منطقه ممنوع» و «دایره سرخ» از دیگر آثار دفاع مقدس و انقلاب است که قریبیان در آن به ایفای نقش پرداخته است.

او تاکنون سه بار در سال‌های 1366، 1371 و 1378 برنده سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شده‌ است و امسال برای اولین بار در مقام بازیگر در فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا به ایفای نقش می‌پردازد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه