همراه ما باشید

حجاج ایرانی از نوشیدن آب و مایعات دوری نکنند

رییس بیمارستان زائران ایرانی در مکه از حجاج کشورمان خواست برای پرهیز از بروز بیماری‌ها، از نوشیدن آب و دیگر مایعات دریغ نکنند.

 ایلنا: مصطفی نادری امروز پنجشنبه گفت: به علت گرمای زیاد هوا، جسم زائران آب زیادی را از دست می‌دهند و کمبود آب موجب بروز سنگ کلیه، عفونت و بیماری‌های نهفته در بدن می‌شود. حجاج ایرانی علاوه بر آن‌که باید مرتب مایعات بخورند، باید در ساعات اوج گرما از هتل‌ها و مراکز استقرار خویش خارج نشوند.

رییس بیمارستان زائران ایرانی در مکه همچنین بر لزوم بهره‌گیری زائران از رژیم غذایی مناسب و پرهیز از پرخوری تاکید کرد و گفت: این پرخوری شامل مصرف انواع تنقلات هم می‌شود و بی‌توجهی به آن انواع مشکلات گوارشی و غیر گوارشی برای آنان به بار خواهد آورد.

مراقبت از زمین خوردگی در زمان پیاده روی و نیز، لیز خوردن هنگام استحمام از دیگر توصیه های دکتر نادری به حجاج ایرانی است.

وی گفت: متاسفانه، به دلیل بی‌احتیاطی، استخوان سر ران یکی از بانوان زائر روزهای اخیر شکسته و موجب جراحی وی برای تعویض مفصل ران در بیمارستان سعودی شده است.

رییس بیمارستان زائران ایرانی در مکه همچنین از همه حجاج کشورمان خواست با رعایت اصول اولیه بهداشتی، مانع بروز بیماری برای خود و سرایت آن به دیگران شوند.

وی اظهارداشت: در موسم حج، صدها هزار زائر از کشورهای مختلف با نژادها ، فرهنگ‌ها و وضعیت بهداشتی متفاوت در مکه مکرمه حضور می یابند و این وضعیت ریسک بروز بیماریهای عفونی را بالا می برد.

نادری به همین دلیل از همه  زائران ایرانی خواست به محض ورود به هتل و نیز، قبل از خوردن غذا حتما دست‌ها را با آب و صابون بشویند.

وی همچنین بر لزوم استفاده از ماسک هنگام بروز سرماخوردگی به منظور پیشگیری از سرایت آن به دیگر زائران تاکید کرد.

نادری همچنین با ارایه گزارشی، از انجام 16 هزار و 812 ویزیت توسط پزشکان مستقر در هتل‌ها و پنج درمانگاه و بیمارستان زائران ایرانی در مکه در 10 روز اخیر خبر داد که بیش از 250 مورد آن به بستری شدن زائران منجر شده است.

وی در مجموع، وضعیت جسمی حجاج ایرانی را تاکنون رضایتبخش توصیف کرد و از آنان خواست مراقبت‌های لازم را در روزهای آینده بویژه در ایام تشریق و انجام مناسک حج تمتع به عمل آورند.

ایام تشریق نیمه مردادماه با ورود بیش از دو میلیون زائر از کشورهای مختلف و نیم میلیون نفر از عربستان سعودی آغاز می شود.

مجموع حجاج ایرانی در سال جاری بیش از 86 هزار نفر اعلام شده است.    

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه