همراه ما باشید

چرا قیمت ارز کم شد؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: عوامل بسیار زیادی از جمله رونق تولید و مهار تورم می‌تواند به کاهش نرخ ارز کمک شایانی کند.

باشگاه خبرنگاران: یک کارشناس اقتصادی گفت: عوامل بسیار زیادی از جمله رونق تولید و مهار تورم می‌تواند به کاهش نرخ ارز کمک شایانی کند.

همایون دارابی کارشناس مسائل اقتصادی درباره تعیین نرخ ارز متناسب با منطق اقتصادی کشورمان،  اظهار کرد: بالا رفتن قیمت دلار ناشی از قرار گرفتن در یک دوره هیجانی و به دور از از واقعیت های اقتصادی بود.

وی بیان کرد: با قرار دادن ارز بیشتر در اختیار بازار ثانویه (سامانه نیما)، عرضه متناسب ارز در بازار آزاد, تلاش برای افزایش صادرات غیر نفتی, افزایش تولید داخلی و رونق تولید، مهار تورم, کاهش نقل و انتقالات سوری دلالان وکنترل قاچاق می‌توان به کاهش نرخ ارز کمک کرد.

دارابی با اشاره به اینکه باید به دنبال واقعی سازی نرخ ارز در بازار آزاد باشیم، گفت: نباید تنها دنبال ثبات نرخ ارز باشیم بلکه باید در پی نرخ معقول و شفاف ارز هم باشیم چرا که می تواند موجب تشویق صادرات و کنترل واردات شود؛ نرخ ارز باید در بستر واقعی خود کشف شود.

این کارشناس اقتصادی در ارتباط با متفاوت بودن نرخ ارز در سایر کشورها،  افزود: در سراسر دنیا بهای ارز ملی با ارز خارجی تفاوت دارد؛ در هر کشور  تورم, میزان واردات و صادرات و رشد اقتصادی, در افزایش و کاهش نرخ ارز  تاثیر بسزایی دارد.

دارابی در پایان راه اندازی شبکه مبادلات ارزی متمرکز از جانب بانک مرکزی از طریقه صرافی های مجاز را از عوامل موثر در تعیین نرخ ارز دانست. بالا بودن نرخ ارز موجب ارزان شدن و آسیب دیدن دارایی های ملی می شود.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه