همراه ما باشید

تنها شرط شرکت در انتخابات شورایاری‌ها چیست؟

دبیر ستاد برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها درباره نحوه اخذ رأی از شهروندان در انتخابات شورایاری‌ها توضیحاتی داد.

باشگاه خبرنگاران: براساس اعلام ستاد انتخابات شورایاری‌ها رأی گیری برای پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۴ مرداد ماه آغاز و تا ساعت ۴ بعدازظهر ادامه خواهد یافت و دو دوره امکان تمدید این زمان تا ساعت ۸ شب وجود دارد.

حمید طهایی دبیر ستاد برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره چگونگی شرکت شهروندان در انتخابات شورایاری‌ها گفت: شهروندان می‌توانند تنها با ارائه کد ملی خود در شعب اخذ رأی، تعرفه شرکت در انتخابات شورایاری‌ها را دریافت کنند و به نامزد‌های مورد نظر خود رأی دهند.

طهایی درباره نحوه شرکت افراد فاقد کارت ملی در انتخابات شورایاری‌ها گفت: افرادی که نسبت به تعویض کارت ملی خود اقدام کرده‌اند و در حال حاضر کارت ملی هوشمند برای آن‌ها صادر نشده است، با در دست داشتن گواهی تعویض کارت ملی و یا ارائه ذهنی شماره کد ملی خود به شعب اخذ رأی می‌توانند در پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها شرکت کنند.

او با اشاره به الکترونیکی برگزار شدن پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها گفت: این دوره از انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، به همین دلیل شهروندان می‌توانند تنها با ارائه کد ملی و ثبت آن در سیستم احراز هویت در انتخابات شرکت کنند.

دبیر ستاد برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها با تأکید بر اینکه به همراه داشتن شناسنامه الزامی نیست، تصریح کرد: الکترونیکی برگزار شدن انتخابات گامی برای حذف شناسنامه از روند برگزاری انتخابات است و به همین منظور کار ثبت کد ملی هر شهروند در سیستم احراز هویت در شعب اخذ رأی انجام و بدین وسیله این اطمینان حاصل می‌شود که فرد حاضر شده در پای صندوق‌ رأی در قید حیات است و چندین نوبت در شعب دیگر رأی نداده است.

او با بیان اینکه برگزاری الکترونیکی انتخابات شورایاری‌ها از بروز تخلفات جلوگیری می‌کند، افزود: ثبت کد ملی هر شهروند، تمام اطلاعت شرکت کننده در انتخابات را برای متصدی اخذ رأی روشن می‌سازد، به گونه‌ای که دیگر امکان شرکت مجدد و چندین باره شهروندان در شعبه‌های دیگر اخذ رأی وجود ندارد.

طهایی در پاسخ به تان سوال که آیا کارت‌های ملی قدیمی برای انتخابات شورایاری‌ها دارای اعتبار هستند یا خیر؟ گفت: شهروندان با کارت‌های ملی قدیمی خود نیز می‌توانند در پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها شرکت کنند.

براساس اعلام ستاد انتخابات شورایاری‌ها سن رأی‌دهندگان ۱۸ سال به بالا است، یعنی متولدین قبل از ۸۰/۵/۴ می‌توانند در انتخابات فردا شرکت کنند و تنها داشتن کارت ملی کافی است، اما اگر به هر دلیلی کارت ملی نباشد، به شرط آن که کد ملی خود را حفظ باشد امکان شرکت در انتخابات را دارد و همچنین شهروندان می‌توانند با شناسنامه نیز در شعب اخذ رأی حاضر شوند و رأی خود را به صندوق اندازند.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه