همراه ما باشید

نخستین اظهار نظر وزیر خارجه جدید انگلیس در مورد ایران

وزیر امورخارجه جدید انگلیس در اولین اظهار نظر خود، تحولات اخیر در روابط ایران و انگلیس را بسیار حساس خواند.

خبرگزاری مهر: به نقل از اسکای نیوز، «دومینیک راب» به عنوان وزیر خارجه دولت جدید انگلیس معرفی شد.

وی در نخستین اظهارنظر در مورد ایران گفت: در سال‌ها ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ زمانی که در وزارت امور خارجه مشاور بودم روی موضوع ایران کار می‌کردم و درباره تحولات اخیر به طور کامل رایزنی خواهم کرد.

راب که پیشتر وزیر برگزیت دولت «ترزا می» بود از اهمیت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به عنوان یکی از اولویت های وزارت امور خارجه سخن گفت. با این حال مقامات بلند پایه انگلیس اذعان دارند که حل تنش های اخیر میان انگلیس و ایران بر سر توقیف نفتکش انگلیس در تنگه هرمز و یک فروند کشتی حامل نفت ایران در جبل الطارق از اولویت های اصلی دولت جدید بوریس جانسون به شمار می رود.

دولت انگلیس ۱۳ تیرماه امسال یک فروند نفتکش حامل محموله نفت ایران (گریس یک) را در آب راه بین المللی جبل الطارق به عنوان اقدامی مغایر با اصول حقوقی ناظر بر روابط بین الملل و در راستای جلب رضایت دولت ترامپ توقیف کرده و خدمه این نفتکش همچنان در بازداشت بسر می برند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم جمعه گذشته اعلام کرد، کشتی انگلیس به نام «استِنا ایمپرو - stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه اسبق انگلیس اقدام ایران را غیر قانونی خوانده و خواستار آزادی فوری کشتی و ۲۳ خدمه آن شده است. او همچنین از طرح ایجاد ائتلاف دریایی اروپا در منطقه خلیج فارس خبر داد که مأموریت حفاظت از کشتی های تجاری در این منطقه را برعهده خواهند گرفت.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه