همراه ما باشید

خبر خوش سرلشکر صفوی برای زائران اربعین

سرلشکر صفوی اظهار داشت: دولت، مسئولان، نیروهای مسلح ایران و وزارت کشور تجهیزات و راحتی مسافران را در مرز خسروی فراهم کرده و آن سوی مرز نیز طرف عراقی قول‌های مساعدی را به دولت ایران داده که امید داریم یک ماه قبل از اربعین شاهد بازگشایی مرز برروی زائران عتبات عالیات باشیم.

 ایرنا: دستیار و مشاور فرمانده کل قوا گفت: هم اکنون امنیت و شرایط لازم در مرز خسروی برای تردد زائران عتبات عالیات وجود دارد و از طرف عراق نیز قول های مساعدی داده شده و به طور یقین امسال یک ماه قبل از اربعین مرز خسروی بازگشایی می شود.

سرلشکر رحیم صفوی روز چهارشنبه در مرز رسمی خسروی درحاشیه برگزاری جلسه ستاد سامان دهی و مدیریت تردد زائران عتبات عالیات در گفت وگو با خبرنگاران افزود: امروز توفیقی بود در منطقه صفر مرز خسروی در جلسه ستاد اربعین حضور پیدا کردیم و بعد از ۲ سال کارهای اساسی و زیربنایی که در این منطقه انجام شده امروز هم از نظر پایانه‌ها و اسکان خودروها برای مسافران، کرمانشاه به بغداد نزدیکترین و سهل ترین مسیر برای تردد زائران به عتبات عالیات است.

وی اظهار داشت: دولت، مسئولان، نیروهای مسلح ایران و وزارت کشور تجهیزات و راحتی مسافران را در مرز خسروی فراهم کرده و آن سوی مرز نیز طرف عراقی قول‌های مساعدی را به دولت ایران داده که امید داریم یک ماه قبل از اربعین شاهد بازگشایی مرز برروی زائران عتبات عالیات باشیم.

وی عنوان کرد: بازگشایی مرز خسروی یک نوع همدلی است و از نظر مسائل اقتصادی، فرهنگی و امنیت به نفع ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق است.

مشاور فرمانده کل قوا گفت: ما هم منطقه و هم مردم کرمانشاه را می‌شناسیم که شجاع و مهمان نواز هستند وان شاالله امسال زائران هفت استان غربی شامل حدود یک میلیون زائر از این مسیر خسروی به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند و ما هم مردم را در کنار حرم اباعبدالله الحسین (ع) چون قصد سفر را داریم مردم را زیارت می‌کنیم.

آمادگی کامل بازگشایی مرز خسروی را داریم

استاندار کرمانشاه نیز گفت: در یک طرف مرز خسروی دولت ما و در طرف دیگر دولت عراق است که توافق‌های خوبی در راستای بازگشایی مرز خسروی صورت گرفته و امید است امسال شاهد بازگشایی این مرز باشیم و هم اکنون آمادگی کامل در این زمینه وجود دارد.

هوشنگ بازوند روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز جلسه ستاد اربعین استان با حضور دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرز خسروی تشکیل شد و مدیران در خصوص آمادگی برای بازگشایی و اقدام‌ها و عملکردشان گزارش‌هایی ارائه کردند.

وی اظهار داشت: مرز خسروی از دیرباز محل تردد زائران بوده از این رو از سرلشکر صفوی خواهش می‌کنیم که هدیه معنوی بازگشایی مرز خسروی تقدیم مردم استان کرمانشاه شود.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه