همراه ما باشید

تفاوت آسم با آلرژی چیست؟

آسم چه تفاوتی با آلرژی دارد؟ تفاوت آسم و آلرژی را می‌توان از لحاظ علائم، علت، نحوه تشخیص و راه‌های درمان مورد بررسی قرار داد. آسم فقط ریه‌ها و مجاری هوایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که آلرژی می‌تواند بر روی چندین عضو و دستگاه بدن تأثیر بگذارد. تفاوت آسم با آلرژی چیست؟

آسم و آلرژی شیوع زیادی دارند و با وجود اینکه دو بیماری متفاوت هستند، اما گاهی علائم بسیار مشابهی دارند. آیا شما با تفاوت‌های این دو عارضه آشنا هستید؟ در این مقاله تفاوت آسم و آلرژی را از لحاظ علائم، علت، نحوه تشخیص و راه‌های درمان مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آسم چیست؟

آسم عارضه‌ای است که در آن مجاری هوایی و لوله‌های تنفسی ملتهب شده و باعث انقباض نایژه‌ها می‌شود. اگرچه با گذشت زمان، شدت آسم می‌تواند کمتر شود، اما هرگز کاملا از بین نمی‌رود.

علایم و نشانه های آسم عبارتند از:

تنگی نفس

سفتی یا درد قفسه سینه

مشکل در خواب که به دلیل تنگی نفس، سرفه یا خس خس سینه ایجاد می شود.

صدای خس خس یا سوت در زمان بازدم( خس خس از علایم معمول آسم در کودکان می باشد).

حملات سرفه یا خس خس سینه که با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا شدیدتر می شود.

علایمی که نشان دهنده تشدید بیماری آسم می باشند شامل موارد زیر می باشند:

علایم و نشانه هایی از آسم که شدید بوده و بطور مکرر رخ دهند.

شدیدتر شدن مشکل در تنفس( این مورد با استفاده از دستگاه پیک فلومتر قابل اندازه گیری است. این دستگاه برای بررسی عملکرد مناسب ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع بااین دستگاه میتوان حداکثر سرعت جریان هوا در هنگام خروج از ریه ها را اندازه گیری نمود).

نیاز به استفاده مکرر از داروهای استنشاقی سریع اثر برای بهبود سریع علایم

در برخی افراد علایم آسم در برخی شرایط شدیدتر می شود. این شرایط عبارتند از:

آسم ناشی از ورزش. این وضعیت زمانی که هوا سرد و خشک باشد می تواند بدتر شود.

آسم مربوط به شغل. این آسم می تواند به دلیل محرک های موجود در محیط کار مانند بخار، گاز یا گردوخاک های شیمیایی ایجاد شود.

سم ناشی از آلرژی. این نوع آسم در اثر آلرژن های خاص مانند آلرژن های مربوط به حیوانات خانگی، سوسک یا گرده گل ها ایجاد می شود.

علت ایجاد آسم

دلیل این که برخی افراد مبتلا به آسم می شوند اما افراد دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند مشخص نیست اما احتمالاً ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی(ارثی) در ابتلا به این بیماری نقش دارند.

آلرژی چیست؟

آلرژی واکنش غیرمعمول و به طور کلی ناخوشایند دستگاه ایمنی بدن به برخی از موادی است که در معرض آن‌ها قرار می‌گیرید. آلرژی انواع مختلفی دارد، از جمله آلرژی به مواد شیمیایی که می‌خورید، لمس یا استنشاق می‌کنید.

در برخی افراد، آلرژی به مرور زمان برطرف می‌شود، اما در بعضی دیگر به مرور زمان شرایط وخیم‌تر خواهد شد. نیش حشرات مانند زنبور‌ها نیز می‌تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند.

علائم آلرژی

علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی

علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور

علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس

علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

شایع ترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شود. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است.

این بیماری، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود. همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نیست.

اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی استعداد ابتلا به آلرژی (واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولاً در افراد بعضی از خانواده ها بیشتر است. هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی‌شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است.

آلرژی‌ها معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز شوند. میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد، ولی ممکن است بعدها مجدداً عود کند.با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، می‌توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.

تفاوت آسم و آلرژی چیست؟

به طور کلی تفاوت‌های آسم و آلرژی عبارتند از:

آسم التهاب مجاری هواست. در حالی که آلرژی واکنش غیرمعمول و ناخوشایند دستگاه ایمنی بدن به برخی از مواد است.

 تفاوت آسم با آلرژی چیست؟

علائم آسم شامل خس خس سینه، مشکل تنفسی، فشار در قفسه سینه و سرفه است. علائم آلرژی با توجه به نوع آلرژی متفاوت است و می‌تواند شامل ناراحتی معده، گرفتگی بینی، عطسه، بثورات پوستی و کهیر شود.

برای تشخیص آسم از آزمایش عملکرد ریه، اسپیرومتری و تست متاکولین استفاده می‌شود. آلرژی را می‌توان با استفاده از آزمایش خون و تست پوستی پریک تشخیص داد.

آسم فقط ریه‌ها و مجاری هوایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که آلرژی می‌تواند بر روی چندین عضو و دستگاه بدن تأثیر گذارد.

آسم را می‌توان با دارو‌هایی از جمله برونکودیلاتور و کورتیکواستروئید‌ها درمان کرد. آلرژی را می‌توان با دارو‌های ضد حساسیت از جمله قرص آنتی هیستامین و در موارد شدید، تزریق اپی نفرین درمان کرد.

مقایسه علائم آسم و آلرژی

علائم آسم شامل احساس فشار در قفسه سینه، سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس است. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، علائم می‌توانند وخیم‌تر شوند. در مقابل علائم آلرژی به نوع آن بستگی دارد.

برای مثال، علائم آلرژی غذایی شامل ناراحتی معده، کهیر و در موارد شدید تورم در مسیر هوا است که مانع از تنفس می‌شود. آلرژی تنفسی می‌تواند باعث ایجاد آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، خارش چشم و ورم مخاط بینی شود. آلرژی‌های تماسی باعث ایجاد بثورات پوستی، خارش و کهیر می‌شوند.

مقایسه روش تشخیص آسم و آلرژی

برای تشخیص آسم از معاینه فیزیکی و آزمایش‌های مختلف عملکرد ریه استفاده می‌شود. در دَم‌سنجی یا اسپیرومتری، ظرفیت تنفسی شش‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگر فرد مبتلا به آسم باشد، در آزمایش خون او، سطح ائوزینوفیل بالا خواهد بود (بیش از ۴۰۰ سلول در هر میکرولیتر).

به‌علاوه از تست متاکولین نیز می‌توان برای تشخیص آسم استفاده کرد. در این آزمایش، بیمار متاکولین یا هیستامین را استنشاق کرده و میزان جمع شدن نایژه‌ها با استفاده از اسپیرومتری تعیین می‌شود.

آلرژی را می‌توان با استفاده از آزمایش خون و تست پوستی پریک (آزمون خراش پوستی) تشخیص داد. زمانی که واکنش آلرژیک وجود داشته باشد، آزمایش خون وجود مقادیر زیادی ایمونوگلوبولین را در خون نشان می‌دهد.

در تست پوستی پریک، مقدار کمی مواد آلرژی‌زا به شما تزریق می‌شود. اگر شما مبتلا به آلرژی باشید، جوش‌هایی قرمز رنگی که خارش دارند روی پوست شما ظاهر خواهند شد.

مقایسه علت آسم و آلرژی

ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می‌توانند باعث بروز آسم شوند. عوامل ژنتیکی می‌توانند بر مجاری هوا و مواد شیمیایی تاثیر گذاشته و باعث ایجاد التهاب شوند. عوامل محیطی شامل قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها و عوامل تغذیه‌ای است.

آلرژی به علت قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها ایجاد می‌شود. مواد شیمیایی موجود در محیط می‌توانند نوعی واکنش ایمنی غیر طبیعی را در فرد ایجاد کنند.

مقایسه عوامل خطرزا و عوارض آسم و آلرژی

اگر یکی از اعضای خانواده تان مبتلا به آسم باشد، احتمال ابتلا به آسم در شما افزایش پیدا خواهد کرد، زیرا این بیماری تا حدودی ژنتیکی است. دیگر عوامل خطرزا عبارتند از چاقی، سیگار کشیدن، داشتن آلرژی و کار در محیط‌هایی که حاوی مواد شیمیایی فراوانی هستند. عدم درمان آسم می‌تواند منجر به مرگ شود.

داشتن سابقه خانوادگی در زمینه آلرژی و آسم از عوامل خطرزا برای ابتلا به آلرژی است. به‌علاوه آلرژی در کودکان بیشتر دیده می‌شود. از عوارض آلرژی می‌توان به آنافیلاکسی اشاره کرد که واکنش بسیار خطرناکی است و می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود.

تفاوت درمان آسم و آلرژی

با شناسایی محرک‌ها و اجتناب از آن‌ها و همچنین واکسینه شدن در برابر آنفولانزا می‌توانید از ابتلا به آسم جلوگیری کنید. به‌علاوه با شروع علائم آسم باید سریعاً به دنبال درمان باشید. درمان آسم شامل مصرف دارو‌های استنشاقی، تزریقی یا بلعی است. برونکودیلاتور‌ها و کورتیکواستروئید‌ها از متداول‌ترین دارو‌ها برای درمان آسم هستند.

با اجتناب از موادی که باعث بروز واکنش می‌شوند، می‌توانید از ایجاد آلرژی جلوگیری کنید. آلرژی را می‌توان با استفاده از دارو‌های آنتی هیستامین درمان کرد و در موارد شدید ممکن است فرد نیاز به تزریق اپی نفرین داشته باشد.

 

درباره نویسنده

ملیکا قراگورلو مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه