همراه ما باشید

قیمت دلار در بودجه سال آینده چقدر است؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بر مهار تورم و کنترل نرخ ارز و قیمت دلار در بودجه سال آینده تاکید دارد.

میزان: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بر مهار تورم و کنترل نرخ ارز و قیمت دلار در بودجه سال آینده تاکید دارد.

لایحه بودجه سال آینده کشور پس از بررسی‌های انجام شده در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

قیمت دلار در بودجه ۹۹، اما پیش از تقدیم بودجه به مجلس با ابهام همراه بود؛ ابهاماتی که از چند روز پیش از تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس با شنیده شدن زمزمه‌هایی مبنی‌بر افزایش نرخ ارز دلار دولتی در بودجه سال ۹۹ آغاز شد، اما پس از مدت کوتاهی اخبار و مصاحبه‌های منتشر شده تکذیب شدند.

قیمت دلار در بودجه سال آینده چقدر است؟

ماجرای افزایش قیمت دلار در بودجه سال آینده از مصاحبه علی ربیعی، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران آغاز شد.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اختصاص ارز دولتی برای واردات کالا‌های اساسی عنوان کرد: سال آینده ۱۰٫۵ میلیارد دلار با نرخ ۴۵۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی گذاشته شده است.

همین اظهارات سخنگوی دولت کافی بود تا شائبه افزایش قیمت دلار در بودجه سال آینده کشور در ذهن بسیاری از مردم ایجاد شود؛ مدیر روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، اما با انتشار توییتی افزایش قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی را تکذیت کرد و نوشت: "قیمت ارز برای واردات کالا‌های اساسی در لایحه بودجه ۹۹ مانند سال جاری ۴۲۰۰ تومان است، نه ۴۵۰۰؛ احتمالا سهو لسانی صورت گرفته است".

همچنین محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره قیمت دلار در بودجه سال آینده مجلس گفت: قیمت دلار برای کالا‌های اساسی در لایحه بودجه ۹۹ همچنان ۴ هزار و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برای سال ۹۹ نیز تصمیم به استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالای اساسی دارد؟ توضیح داد: بله؛ تصمیم ما قطعی است، زیرا اگر به جای دلار ۴۲۰۰ تومانی از ارز نیمایی استفاده شود، یعنی پذیرفته‌ایم از ابتدای فرودین ماه ۹۹ مرغ و شکر به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی با دلار حدود ۱۱ هزار تومانی تامین شود که در این شرایط همه چیز گران خواهد شد، دولت به دنبال مهار تورم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در لایحه بودجه ۹۹ از کالابرگ الکترونیک که یکی از روش‌های مجلس برای تامین کالا‌های اساسی در بودجه ۹۸ بود، استفاده نمی‌کند، توضیح داد: در حال حاضر تامین کالا‌های اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی در کشور به رویه‌ای عادی تبدیل شده است.

نوبخت افزود: در یک دوره علی‌رغم استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد، اما در حال حاضر این روش مسلط شده است.

قیمت دلار نیمایی در بودجه ۹۹

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه جلسه ستاد بودجه ۹۹ و در جمع خبرنگاران گفت: مهار تورم را از دو طریق پیش خواهیم برد؛ نخست اینکه ریالی از بودجه از پول پر قدرت تورم‌زا تهیه نمی‌شود؛ کالا‌های اساسی با همان نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان تامین خواهد شد، حتی ارز نیمایی را در محاسباتمان (غیر از کالا‌های اساسی) در حد ۸ تا ۸۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم. تلاش است قیمت ارز همچنان در کنترل باشد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه