همراه ما باشید

اتمام حجت وزیر راه با فروشندگان امتیاز مسکن ملی

در حالی خرید و فروش امتیاز مسکن ملی در شهرهای اطراف تهران و دیگر نقاط کشور طی یک هفته اخیر رونق گرفته است که وزیر راه و شهرسازی از حذف امتیاز کسانی خبر داد که اقدام به فروش می کنند.

خبرآنلاین: رونق خرید و فروش امتیاز مسکن ملی در حالی اتفاق افتاده است که هنوز قیمت قطعی واحدهایی که قرار است در قالب مسکن ملی واگذار شوند، معلوم نیست.  درعین حال پالایش ثبت نام کنندگان هنوز انجام نگرفته و معلوم نیست کسانی که کد رهگیری دریافت کرده اند در نهایت واجد شرایط دریافت مسکن ملی شناخته شوند یا خیر .

 پیش از این اخباری در خصوص خرید و فروش امتیاز مسکن ملی در پردیس حتی تا رقم ۱۵۰ میلیون تومان به گوش رسیده بود. هشدارهای لازم هر چند از سوی مقامات شهر جدید پردیس نسبت به غیرقانونی بودن این اقدام داده شده است اما این روند همچنان ادامه دارد.  امروز وزیر راه و شهرسازی و معاون وی صحبت‌هایی شفاف در این زمینه داشتند .

 هشدار به فروشندگان امتیاز

محمود زاده،معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل و آئین نامه‌ای برای خرید و فروش امتیاز مسکن ملی تدوین نشده و این کار غیرقانونی است گفت: ثبت نام مسکن ملی ارزش معاملاتی ندارد.

محمود محمودزاده در پاسخ به این سئوال که آیا خرید و فروش امتیاز مسکن ملی قانونی است به فارس گفت:خرید و فروش امتیاز مسکن ملی به هیچ وجه قانونی نیست و در این خصوص نیز هیچ دستورالعملی وجود ندارد.

وی ادامه داد:در سامانه ثبت نام مسکن ملی نیز قید شده است که ثبت نام به معنی این نیست که متقاضی واجد شرایط شناخته شده و کار نهایی شده است. این مرحله فعلا ثبت نام اولیه محسوب می‌شود و پس از پالایش افرادی که واجد شرایط باشند اطلاع داده خواهد شد و سپس متقاضیان وارد فایل‌های اجرایی خواهند شد.

محمودزاده تاکید کرد: این ثبت‌نام‌های اولیه به هیچ وجه ارزش معاملاتی ندارد و در سایت ثبت نام نیز به طور مشخص اعلام شده است که ثبت نام به منزله واجد شرایط بودن نیست.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:متقاضیان ثبت نام مسکن ملی به خوبی بدانند که بعد از پالایش به اطلاع آنها خواهد رسید که آیا واجد شرایط شناخته شده اند و یا اینکه آنها امتیاز خرید مسکن ملی را ندارند. در عین حال وزیر راه و شهرسازی نیز امروز در جمع خبرنگاران تاکید کرد: این کار، تخلف، سودجویی و سوءاستفاده است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: هر فردی کد رهگیری خود را در طرح ملی مسکن خرید و فروش کند،براساس کد ملی ثبت‌نام‌کننده، از طرح ملی مسکن حذف خواهد شد؛ ضمن اینکه هنوز مشخص نیست به متقاضیان و ثبت‌نام‌کنندگان،چه واحدهایی اختصاص می‌یابد.

شرایط ثبت نام چیست؟

متقاضیان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از روز اول فروردین ماه ۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب اسلامی از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد.

شرط دیگر متاهل یا سرپرست خانوار بودن است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند.

داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا از دیگر الزامات است.

 سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر حداقل پنج سال خواهد بود.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی و تسهیلات معوقه، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله دیگر شروط اعلام شده است.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه