همراه ما باشید

ناصر ایمانی در گفتگو با کاوش:

اصولگرایان توافق نکنند در مجلس کار سخت می‌شود

اصولگرایان توافق نکنند در مجلس کار سخت می‌شود

یک ایمانی فعال سیاسی اصولگرا، با اشاره به اینکه به توافق پایداری با اصولگرایان امیدوار است، تاکید کرد که در صورت عدم توافق پیش از انتخابات مجلس، انجام امور و تصمیم‌گیری‌ها پس از ورود به پارلمان سخت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، عدم توافق پایداری با شورای ائتلاف نه تنها آینده انتخابات بلکه آینده مجلس را نیز مبهم کرده است، چرا که ممکن است این اختلافات به صحن مجلس نیز کشیده شود.

از سوی شعارهای بسیاری در مورد نجات اقتصاد ایران و ادعای به کار واداشتن دولت مطرح می‌شود، حال آنکه بسیاری از این شعار دهندگان در دوره حضور خود در مجلس هیچ اقدامی برای به کار واداشتن همین دولت نکرده‌اند. با این وضعیت این نگرانی وجود دارد که مجلس تنها به عرصه دعوا دعوا اختلاف تبدیل شود تا یک نهاد موثر.

در این باره با ناصر ایمانی فعال سیاسی و تحلیل گر اصولگرا گفتگو کردیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

 

مجلس می‌تواند اثرگذار باشد، اما نه به سرعت

 

*آقای ایمانی! این روزها شاهد هستیم که نامزدهای انتخابات مجلس بر روی این موضوع تاکید دارند که می‌خواهند دولت را وادار به کار کنند! آیا این کار امکان‌پذیر است؟ چون بسیاری از کسانی که این مسایل را مطرح می‌کنند، خود جزء نمایندگان مجلس نهم بودند، که نزدیک به سه سال با همین دولت کنونی هم دوره بودند، خوب اگر آنها می‌توانستند چنین کاری انجام دهند چرا همان زمان دولت را وادار به کار نکردند؟

این یک حرف نسبی است نه مطلق! یعنی اینکه اگر کسی را سوال کند که آیا طبق قانون اساسی کشور مجلس اختیار فعال کردن دولت را دارد یا خیر؟ پاسخ مثبت است. یعنی این سخن اساسش درست است.

برخی مواقع کسی یا گروه و جریانی ادعایی مطرح می‌کند، که به لحاظ قوانین کشور کار نادرستی است، ما می‌گوییم که چنین امکانی نیست، اما در این مورد که مجلس از طریق قانون‌گذاری و به ویژه نظارت بتواند دولت‌های مستقر را نسبتاً فعال‌تر کند، ادعای درستی است. البته این کار نسبتا امکان دارد، نه اینکه یک دولت کاملا خمود کم‌تحرک توسط مجلس به یک دولت فعال پرتحرک تبدیل شود. به هر حال خود دولت هم باید یک قابلیت‌هایی داشته باشد.

اما مجلس می‌تواند، به نسبت، مقداری  تحرک دولت را افزایش دهد و این درمورد هر مجلس و هر دولتی صادق است. اما کدام مجلس می‌تواند بیشترین اثر را داشته باشد؟ مجلسی که نمایندگانش کارآمد و مسلط به شرایط کشور در عرصه‌های مختلف و به ویژه حوزه اقتصاد هستند، نمایندگانی که اهل فساد و بده بستان نباشند، می‌تواند دولت را به نسبت گذشته فعال‌تر کند.

اینکه آیا مجلس آینده چنین مجلسی خواهد بود یا نه، اجازه دهید ببینیم که در دوم اسفند ماه چه اتفاقی خواهد افتاد و مردم چه نمایندگانی را انتخاب خواهند کرد. در اینجا منظور من یک جناح خاص نیست و تصور می‌کنم که ما باید در مرحله نخست کارآمدی مجلس را مورد تاکید قرار دهیم. اگر مجلس کارآمد باشد و اهل فساد و بده بستان و زد و بند با دولت نباشد، می‌تواند در فعال کردن دولت موفق شود.

 

شعارهای بزرگ پوپولیستی است

 

*به نظر شما آیا طرح شعارهایی مانند اینکه نامزدها بگویند ما برای نجات اقتصاد ایران آمده‌ایم درست است؟

این سخنان کاملا نادرست است! به نظر من هر نماینده‌ای با هر دیدگاه فکری و سیاسی بخواهد سخن از نجات ایران بگوید، بدون تردید حرفی پوپولیستی است. واقعا شرایط کشور به کونه‌ای است که اگر ما کارآمدترین مجلس و کارآمدترین دولت را داشته باشیم درست است که بسیاری از مشکلات کشور کمتر خواهد شد، اما اینکه بگوییم که کشور  کاملا شکوفا و نجات‌یافته از جهت اقتصادی خواهد شد، سخن نادرستی است.

چون ما مشکلات ساختاری بسیار قدیمی در اقتصاد کشور داریم، از جمله نظام بانکی و مالیاتی و وابستگی کشور به نفت و بزرگ بودن بسیار زیاد دولت و دستگاه‌های دولتی، که البته حل شدن آنها ممکن است، ولی نیاز به مجلس و دولتی فعال و کارآمد دارد تا به مرور زمان بتوانند مشکلات ساختاری را حل کنند. اما اینکه آیا با همین شرایط می‌شود که وضعیت اقتصاد و اجتماعی کشور بهتر از این باشد، باید بگویم که بله می‌شود.

 

اگر اصولگرایان اکنون به توافق نرسند در مجلس کار سخت می‌شود

 

*مورد آخر در مورد ترکیب اصولگرایان در مجلس است، برخی معتقدند که ترکیب احتمالی کسانی مانند آقای قالیباف با نمایندگانی از جبهه پایداری وضعیت مجلس را مبهم خواهد کرد. نظر شما چیست؟

در مورد مساله خاص جبهه پایداری، ما امیدواریم که آنها نیز با مجموعه اصولگرایان بپیوندند و یک فهرست را ارائه دهند. این مساله به وحدت بیشتر کمک می‌کند و هرچقدر که وحدت بیشتر باشد از این نظر بهتر است که اگر این افرادی که از جبهه‌ها و جریان‌های مختلف هستند وارد مجلس شوند، کار را برای تصمیم‌گیری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و تشکیل فراکسیون‌ها مشکل می‌کنند. البته این مساله در مورد اصلاح‌طلبان نیز صادق است.

منظورن این نیست که اگر این‌ها همه یک فهرست باشند، در مجلس حتما هم‌نظر خواهند بود، اما این به هرحال گام خوبی است، آنها پیش از ورود به مجلس به یک اتفاق نظری رسیده‌ و سعی کنن که از نظرات مخالف خود عدول کرده و کنار بیایند. این برای همه گروه‌ها مهم است.

 

به ائتلاف پایداری‌ها با اصولگرایان امیدوارم

 

*شما امیدوار هستید که پایداری‌ها با دیگر اصولگرایان به توافق برسند؟

به هرحال نمی‌شود ناامید بود، امکانش هست که طیف پایداری با اصولگرایان یکی شوند، اما ممکن هم هست که این اتفاق رخ ندهد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه