همراه ما باشید

آخرین آمار ثبت نامی‌های طرح ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا الان حدود ۲۴۰ هزار نفر برای طرح مسکن ملی ثبت‌نام کردند و مرحله اول ثبت نام هم تمام شده است.

مهر: محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در مورد ثبت نام مردم برای طرح ملی مسکن گفت: تا الان حدود ۲۴۰ هزار نفر برای طرح مسکن ملی ثبت نام کردند. مرحله اول ثبت نام هم تمام شده است.

وی با بیان اینکه در فاز پالایش ثبت نام کنندگان هستیم، گفت: کسانی که شرایط را ندارند حذف می‌شوند. دو نوع اقدام در طرح ملی مسکن در نظر داریم، یا زمین در اختیار مردم قرار می‌دهیم و یا افراد را به شرکت‌های سازنده مسکن معرفی می‌کنیم.

اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود در طرح ملی مسکن یکی از شرایط پرداخت قسط ماهی دو میلیون تومان است، این خبر را تأیید می‌کنید، گفت: خیر، این اظهارات تحلیل است، خبر موثق نیست. میزان اقساط بستگی دارد به اینکه پروژه در کدام شهر باشد، چقدر وام دریافت کنند و قرارداد شرایط واگذاری اقساطی که امضا می‌کنند، چه کم و کیفی داشته باشد.

وی ادامه داد: حرف‌هایی که مطرح می‌شود همه گمانه زنی است، باید پای قرارداد بروند تا ببینند چقدر پول می‌گیرند و دوره بازگشت آن چند ساله است، آن زمان اقساط تعیین می‌شود.

وزیر راه در پاسخ به سؤال دیگری در مورد سامانه ملی املاک و مسکن برای ساماندهی خانه‌های خالی گفت: در قانون مالیات‌های مستقیم تکلیفی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شد که چنین سامانه‌ای را تهیه کند، وزارت راه و شهرسازی سال‌ها مکاتبه می‌کرد که هیچکدام از اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد این سامانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل سیستم نرم افزاری تهیه شد که تا پایان سال طراحی آن به پایان خواهد رسید. این سیستم به صورت دیتاماینینگ کار می‌کند و از دیتا‌های اطلاعاتی که در سازمان ثبت و شهرداری‌ها و انشعابات وجود دارد استفاده کرده، علاوه بر این سازمان مالیاتی لیستی در اختیار دارد که می‌تواند مراجعه کرده و اگر خانه‌ای خالی بود مالیات بر آن وضع کند.

اسلامی گفت: مالیات عامل تحرک بخش است تا واحد‌های مسکونی اجاره داده شوند و یا برای فروش به بازار عرضه شوند. تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی تهیه این سامانه است که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت.

سه تفاوت طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر/ اسلامی: نیازمند واقعی را شناسایی می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه تفاوت طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر گفت: ما به سامانه سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک متصلیم تا نیازمند واقعی را شناسایی کنیم.

به گزارش تسنیم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با رادیو در رابطه با اینکه گفته می‌شود طرح ملی اقدام مسکن همان مسکن مهر است گفت: نمی‌دانم چرا برخی کارشناسان اصرار دارند که با داده‌های غیر دقیق تحلیل و ذهن جامعه را دچار پرسش‌ها و ابهامات کنند.

وی با اشاره به وجوه تمایز طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر افزود: ما در اولین اقدام متفاوت‌تر از پروژه مسکن مهر، اراضی را در محدوده شهر‌ها و درون بافت شهر و دارای تاسیسات زیربنایی انتخاب کردیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در گام نخست پروژه را با اجرای آماده سازی زمین و محله سازی شروع کردیم و سپس برنامه مسکن را اعلام کردیم؛ بنابراین مهم‌ترین وجه تمایز این طرح، زمین آماده برای احداث مسکن با انشعابات است تا مردم با مشکلات جاده دسترسی و آب و برق و فاضلاب مواجه نشوند.

اسلامی با اشاره به وجود بیش از ۱۲۰ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی گفت: تعدادی از این واحد‌ها را تا امروز تعیین تکلیف کردیم، اما همچنان واحد‌های زیادی بدون متقاضی باقی مانده که البته به نقطه ساخت این واحد‌ها برمی گردد.

وی برنامه محوری و کنترل نقیصه‌های قبل را ویژگی دوم این طرح برشمرد و گفت: ما بر اساس ظرفیت‌های پیش بینی، متناسب با عرضه و تقاضا شروع به ثبت نام کردیم و هنوز پالایش و غربالگری نیاز واقعی در شهر‌های مختلف تکمیل نشده است.

اسلامی همچنین مشارکت مردم را وجه تمایز سوم این طرح با مسکن مهر عنوان کرد و گفت: ما در این مرحله زمین را به صورت انفرادی یا گروهی به مردم بسیاری از شهر‌ها واگذار می‌کنیم و با پشتیبانی‌های فنی مهندسی و معرفی به بانک برای تسهیلات می‌توان زمینه خانه دار شدن مردم را فراهم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که تقاضا در کدام استان نسبت به ظرفیت ساخت بیشتر است؟ گفت: عرضه مسکن در مرحله اول در بیش از ۷۰ درصد شهر‌های بزرگ کمتر از تقاضاست که البته در شهر‌های بزرگ فرم "ج" قرمز بسیار فراوان است یعنی عده‌ای عملاً نمی‌توانند تقاضا داشته باشند چراکه صاحب خانه هستند.

اسلامی با اذعان به نقش پالایش و غربالگری در شناسایی متقاضیان واقعی و جلوگیری از سفته بازی و دلال بازی بیان داشت: امکان تقلب و سوء استفاده در سامانه ثبت نام مسکن وجود ندارد ضمن اینکه ما به سامانه سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک نیز متصلیم تا نیازمند واقعی را شناسایی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: وام‌های بازگشتی مسکن مهر تا سال ۱۴۰۲ تمام می‌شود و بانک مسکن زودتر از این سال امکان تخصیص این منابع را ندارد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه