همراه ما باشید

دست‌یابی بورس به رکورد جدید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 2893 واحد به رقم 362 هزار و 259 واحد رسید.

فارس: بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته و هفته جاری مرتب رو به رشد بوده و رکوردهای جدیدی در رشد شاخص به دست می‌آورد.

امروز نیز شاخص کل 2893 واحد ارتقا یافته و به رقم 362 هزار و 259 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن 976 واحد افزایش یافته و به رقم 113 هزار و 581 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 1320 تریلیون تومان رسید.

کارشناسان دلیل افزایش شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جذب نقدینگی سرگردان در بازار می‌دانند که در غیاب رونق در بازارهای مسکن، سکه، طلا و ارز به ناچار روانه بازار سرمایه شده است.

همچنین به دلیل شفافیت بازار سرمایه نقد شوندگی و نیز امکان آسان ورود و خروج به بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران خرد رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری در این بازار دارند و با هر میزان سرمایه‌ای به راحتی می‌توان وارد سرمایه‌گذاری در بورس شد. در حالی که برای خرید ملک یا مسکن باید سرمایه قابل توجهی داشته باشیم.

امروز معامله‌گران بورس بیش از 3.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 519 هزار معامله و به ارزش 2273 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 774 واحد رشد کرده و به رقم 96 هزار و 926 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هموزن 652 واحد افزایش یافته و به رقم 75 هزار و 855 واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش 2335 واحد به رقم 428 هزار و 704 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش 1062 واحد به رقم 258 هزار و 526 واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس با افزایش 10 هزار و 563 واحد به رقم 758 هزار و 130 واحد رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت بندرعباس، گسترش نفت و گاز پارسیان، صنعتی و معدنی چادرملو و پالایش نفت تبریز در تقویت شاخص بورس اثرگذار بودند و نماد فولاد مبارکه در کاهش شاخص بورس بیشترین اثر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته است.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک تجارت و قیمت هر سهم 479 ریال، بانک ملت با قیمت هر سهم 5982 ریال، بانک اقتصاد نوین 3200 ریال، پالایش نفت اصفهان،‌ فولاد مبارکه، سایپا، ایران‌ترانسفو از نمادهای پربیننده بوده‌اند. همچنین بانک صادرات نیز از نمادهای پربیننده بوده است.

امروز در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل 52 واحد رشد کرد و به رقم 4666 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 268 تریلیون تومان رسید. امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 276 هزار نوبت معامله و به ارزش 1290 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، فرابورس ایران، بانک دی، توسعه و عمران استان کرمان، بازرگانی و تولیدی مرجان کار و صنایع فولاد آلیاژی یزد و کشاورزی و دامپروری بینالود بوده‌اند.

امروز با پیام ناظر بازار برخی از نمادهای بورسی متوقف، تعدادی دیگر بازگشایی و برخی مشمول حراج معاملات و یا وقفه در معاملات شدند.

امروز توقف نماد سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت انجام شد. همچنین بازگشایی نماد حق تقدم داروسازی فارابی، بازگشایی نمادهای حق تقدم بیمه پارسیان، حق تقدم ارتباطات سیار ایران و نیز کاغذسازی کاوه و پالایش نفت بندرعباس، شرکت لامیران، شرکت تولید شکر و نیز نماد سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی انجام شد.

در پیام دیگری توقف نمادهای غلتک‌سازان سپاهان و نیز پتروشیمی خارک انجام شد. همچنین حراج مجدد نماد شرکت سایپا آذین صورت گرفت.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه