همراه ما باشید

شیرزاد در گفتگو با کاوش:

قالیباف آدم باعرضه‌ای است اما یک نفره نمی‌توان کار کرد

قالیباف آدم باعرضه‌ای است اما یک نفره نمی‌توان کار کرد

یک نماینده مجلس ششم با اشاره به اینکه شخص قالیباف آدم باعرضه و توانمندی است و می‌تواند کارها پیش ببرد، تاکید کرد: در مجلس یک نفر نمی‌تواند کاری انجام دهد و ترکیب قالیباف با برخی اصولگرایان تندرو در مجلس وضعیت را ناروشن کرده است.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، هنگام انتخابات مجلس است، سخنان رنگارنگ نامزدها از هر سوی جامعه را احاطه کرده است. در این میان بسیاری از اصولگرایان با این شعار که دولت را به کار وادار می‌کنیم و اقتصاد را نجات می‌دهیم وارد، کارزار انتخابات شده‌اند.

اما پرسش اینجاست که آنها تا چه اندازه در این کار توانمند هستند؟ شاید برخی هنوز اظهارات حدادعادل هنگام ورود به مجلس و این ادعا که ایران را به یک ژاپن اسلامی تبدیل خواهیم کرد را به یاد داشته باشند. از آن سال‌ها بیش از یک دهه می‌گذر، اما نه ایران ژاپن اسلامی شد و نه حداد عادل به نماد چنین پیشرفتی بدل گشت. امروز نیز بسیاری از اصولگرایان که خود در سال‌های گذشته نماینده مجلس بودند و کاری از پیش نبردند، با شعارهای پرطمطراق پا به عرصه نهاده‌اند.

درباره این شعارها و اینکه آیا مجلس می‌تواند دولت را به کار وادارد و مسایل دیگر گفتگویی با «احمد شیرزاد»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مردم اصفهان در مجلس ششم داشتیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

 

کار با مجلس غرغرو پیش نمی‌رود

 

*آقای شیرزاد! بسیاری از داوطلبان حضور در مجلس یازدهم، اظهار می‌کنند که می‌خواهند با ورود به پارلمان دولت را به کار وادار کنند، به نظر شما آیا چنین چیزی امکان پذیر است و مجلس از چنین توانی برخوردار است؟

این مساله مهمی است! یک مجلس باکیفیت در اداره کشور فوق‌العاده موثر است. اما اینکه فکر کنیم یک مجلس غرغرو می‌تواند اثرگذار باشد درست نیست. فقط با کشیدن وزرا به مجلس و سوال  و استیضاح و ... کار پیش نمی‌رود و مجلس فعال به شمار نمی‌آید. این از کارهایی است که به ویژه در فصل انتخابات در مجلس رونق می‌گیرد و برخی از نمایندگان هم فکر می‌کنند که هرچند وقت یکبار باید جلو دوربین باشند، چون متاسفانه بسیاری از نمایندگان بیش از آنکه به کارهایی که می‌توانند در یک دوره نمایندگی انجام دهند فکر کنند، به فکر انتخاب شدن در دوره‌های بعدی هستند.

 اما واقعیت این است که نمایندگان می‌توانند با برگزاری یک جلسه ساده با وزیر و بدون اینکه نمود خاصی داشته باشد یا سروصدایی به پا کنند، امور را اصلاح کرده و در جهت درست پیش ببرند. اما امروز شاهدیم که برای برخی از موضوعات کم اهمیت دولت را به مجلس می‌کشانند و با این کار دولت را از کارآمدی می‌اندازند. اما در مجموع من فکر کنم مجلس با کیفیت حتما در کیفیت کار دولت اثرگذار است.

 

بخش عمده مشکلات کشور به ضعف مجلس مربوط است/ بسیاری افراد توانمند در انتخابات مجلس حضور ندارند

 

*با توجه به اینکه بخش بزرگی از مجلس را نمایندگان مستقل و نمایندگان شهرستان تشکیل می‌دهند، آیا اصولگرایان به عنوان یک طیف سیاسی می‌توانند، هدایت مجلس را در دست بگیرند؟ یعنی منظور این است که آیا آنها اصلا توان توان این کار را دارند که مجلس را در جهتی که شعار آن را می‌دهند هدایت کنند؟

من می‌خواهنم به این نکته اشاره کنم که شاید بسیاری از مشکلات کشور ما و ضعف مدیریت، بخش عمده‌ای از آن به مجلس بازمی‌گردد. توانایی مجلس هم به حاکم شدن اصلاح‌طلب و اصولگرا بر آن مربوط نیست، بلکه به این وابسته است که هریک از این طیف‌ها که در مجلس وارد شد، با کیفیت‌ترین نیروها را به کار گرفته باشد. متاسفانه الان بسیاری از نیروهای توانمند خود را انتخابات شرکت نداده‌اند و کسانی که در عرصه حضور دارند، در بهترین حالت می‌توان گفت که کم‌تجربه بوده و یا اینکه اصلا اهل قانون و قانون‌گذاری نیستند و برای کار دیگری به مجلس می‌آیند. همین مساله سبب ایجاد شدن یک مجلس ضعیف می‌شود و مهم‌ترین بلای کشور همین است.

 

شعار گنده یعنی کشک!

 

*باتوجه به آنچه شما گفتید و وضعیت کنونی کشور، آیا شعار نجات اقتصاد کشور، اساسا می‌تواند شعار درست و منطقی باشد؟

شعار گنده دادن به قول عوامانه کشک است! هرکسی که شعارهای خیلی بزرگ بدهد، مانند اینکه بیایید ایران را آباد کنیم و ... ارزشی ندارد. این ادعاها در یک دوره مجلس هیچ گاه نمیتواند اتفاق بیافتد و به زمانی بسیار بیشتر نیاز دارد. در یک دوره نمایندگی تنها می‌توان مقداری وضعیت را بهتر کرد. مثل همین مساله آلودگی هوا! وقتی که در لندن یک برنامه 40 یا 50 ساله برای حل آن تدوین شده است، روشن است که نمی‌توان در یک دوره به آن رسید.

شعارهایی مانند ریشه‌کن کردن تبعیض و فساد، بخشی بزرگنمایی مشکلات موجود است و بخشی دیگر نیز بزرگنمایی راه حل‌های این مشکلات است، تازه اگر این راه حل‌ها درست باشد.

 

مگر اقتصاد ایران غریق است که می‌خواهند نجاتش دهند / چنین شعاری برای جلب آراست

 

من فکر می‌کنم نماینده خوب کسی است که وقت گذار باشد، کارش را خوب بلد باشد و برای مردم دغدغه داشته باشد و ...، اما کسانی که شعارهای بزرگ می‌دهند، مانند همین شعار نجات اقتصاد ایران، باید بگویم که مگر اقتصاد غریق است که می‌خواهند نجاتش دهند؟! اصولا برخی از جملات درست و معنی‌دار نیست، مانند اینکه بگوییم اقتصاد ایران ویران شده است. کسی می‌توان بگوید که تورم بالاست یا کسی بگوید که نرخ ارز نوسان دارد، این قابل فهم هستند، چون در علم اقتصاد تعریف شده‌اند، اما اینکه بگوییم اقتصاد ایران ویران شده اصلا از نظر اقتصادی بی معنی است. و کسانی که این مسایل را مطرح می‌کنند برای جلب آراست نه کار صادقانه.

 

 

قالیباف آدم باعرضه قدرتمندی است اما یک نفره نمی‌توان کار کرد

 

*پرسش آخرم درباره آقای قالیباف است. چندی است که مطرح می‌شود که مجالس از دوره نخست تا کنون هر دوره کیفیت خود را از دست داده و بدتر شده‌اند! به نظر آقای قالیباف در صورت ورود به مجلس می‌تواند مجلس را دوباره در راس امور قرار دهد؟

من نمی‌دانم آقای قالیباف با چه تیمی خواهد آمد و چه کسی را به کار خواهد گرفت، اما در اینکه خود ایشان آدم باعرضه و قدرتمندی است که می‌تواند کار را خوب پیش ببرد و جدی وقت گذار است هیچ تردیدی ندارم. نمی‌توان گفت که حضور قالیباف در یک نهاد آنجا را ضعیف خواهد کرد و بی شک او از خیلی کسانی که قبلا بودند باعرضه‌تر است، اما یک نفر هیچ وقت نمی‌تواند کاری کند و در مجلس با یک گل بهار نمی‌شود.

 

ترکیب قالیباف با اصولگرایان تندرو در مجلس وضعیت را ناروشن می‌کند

 

اگر یک تیمی از نمایندگان قدرتمند باشند، شاید قالیباف بتواند در آن تیم کاری انجام دهد، اما متاسفانه ما چندان شاهد نبودیم که از میان اصولگرایان سنتی چهره‌های قدر و کارآمد نامزد شده باشند و کسانی که همیشه به تندروی مشهور بوده و به دنبال نطق‌های دهان‌پر کن بودند نام نویسی کرده‌اند و معلوم نیست در مجلس چه بشود و ترکیب این افراد با آقای قالیباف چگونه خواهد شد. رویهم رفته این جماعتی که نامزد شده‌اند مارا به جایی می‌رساند که به همان آدم‌های تازه‌کار رضایت دهیم تا این افراد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه