همراه ما باشید

ترقی در گفتگو با کاوش:

کنار رفتن روحانی مشکلات را بیشتر می‌کند

مجلس مقصر است نه دولت

کنار رفتن روحانی مشکلات را بیشتر می‌کند

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه دولت کنونی کارآمدی ندارد و بستری برای فعالیت نیروهای جهادی جوان فراهم نمی‌کند، عملکرد سپاه پاسداران و کمیته امداد را نمونه‌ و الگویی از دولت آینده دانست.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، این روزها سیل انتقادات از هر سو به سوی دولت روان است، از سیاست خارجی گرفته تا امور داخلی، از کشاورزی گرفته تا صنایع و از اقتصاد و ارز گرفته تا مسکن، جایی و چیزی نمانده است که زیر تیغ تیز منتقدان دولت نرفته باشد.

پرسش اینجاست که انتقادات یاد شده تا چه اندازه منصفانه است و چه راه حلی برای بهبود اوضاع وجود دارد. پرسش دیگر اینکه اگر دولت مستقر کنار برود، آیا شخص یا گروهی وجود دارد که بتواند، جای آن را بگیرد و کارآمدتر از دولت کنونی باشد؟

درباره انتقادات موجود به دولت حسن روحانی، درست و نادرست بودن آنها و راه حل ‌های موجود و همچنین نسخه بدیلی برای دولت مستقر که کارآمدتر باشد، با «حمیدرضا ترقی»، فعال سیاسی اصولگرا و نائب‌رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفتگویی انجام دادیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

 

همه انتقاداتی که به دولت می‌شود منصفانه نیست

 

*آقای ترقی! به نظر شما انتقاداتی که به دولت وارد می‌شود تا چه اندازه منصفانه است؟

نمی‌شود این انتقادات را به صورت عام و کلی در نظر گرفت، بخشی که به سیاست‌های کلان کشور مانند اقتصاد مقاومتی، اجرای قانون رونق کسب و کار و یا مبارزه با قاچاق مربوط می‌شود، انتقادات درستی است که به نظارت، اجرا و نبود اراده در بدنه دولت بازمی‌گردد. اما درباره بخشی دیگر از انتقادات که برای نمونه به مساله ارز و کنترل  نرخ آن و یا رفع مشکلات نظام بانکی برمی‌گردد، باید گفت که این مسایل با تلاش و همت دولت در حال پیشرفت و زمان می‌خواهد که به نتیجه برسد.

در اینکه دولت تکیه‌اش به بیرون است، نمی‌شود انکار کرد و  بی توجهی به تولید داخلی کاملا مشهود است. هنگامی که این را با تلاش قوه قضاییه برای جلوگیری از تعطیلی صنایع داخلی مقایسه می‌کنیم، به نظر می‌رسد دولت در این زمینه تعلل داشته است.

 

مجلس آینده می‌تواند با همین دولت کار را پیش ببرد

 

*با این وضعیت، اگر مجلس آینده به این نتیجه برسد که دولت نمی‌تواند کار کند و وزرا و یا حتی رئیس جمهور را استیضاح کند، کار عجیبی انجام شده است؟

باید گفت که در حال حاضر استیضاح خیلی راه چاره مفیدی نیست. نمایندگان می‌توانند با نظارت بیشتر یا اصلاح قوانین و ریل گذاری مسیر دولت، اقدام به هدایت و  بهتر شدن عملکرد دولت کنند. مجلس حاضر چندان در این زمینه خوب عمل نکرده است، اما مجلس آینده در صورت کارآمدی و شناخت شرایط می‌تواند با همین دولت کار را پیش برد. در غیر این صورت با استیضاح کاری انجام نمی‌شود. همین مجلس را ببینید، آنها وزیر کشاورزی را استیضاح کردند و او هم استعفاء داد و رفت! خوب الآن چه شد؟ هیچ اتفاقی نیافتاد، وزیر هم نداریم!

 

کنار رفتن روحانی مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند/ مجلس مقصر است نه دولت

 

*خوب همین مساله وزیر کشاورزی را در مورد رئیس جمهور هم مطرح کرد،  آیا اگر رئیس جمهور دولت را تحویل بدهد، می‌توان کشور را بهتر اداره کرد؟

این نوع نظریه درشرایطی که هدف دشمن ساقط کردن دولت‌های مقاومت است، چیزی جز بازی کردن در پازل دشمن نیست. آثار و تبعات کنار رفتن یک دولت بسیار زیاد و عمیق است و مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند. به نظر من مشکل اصلی عملکرد نادرست مجلس در نظارت و هدایت است و نباید همه چیز را به گردن دولت انداخت. اگر مجلس و قوه قضائیه درست حرکت کنند، دولت هم ناگزیر می‌شود که درهمان مسیر حرکت کند.

کنار رفتن دولت، کشور را نزدیک به یک سال معطل و دچار خلاء  قدرت می‌کند، که آثار منفی آن بسیار بیش از وضعیت فعلی است. پس راه حل اصلاح مشی دولت توسط مجلس است. چنین کاری جز در موارد حساسی مانند مورد بنی صدر که امنیت ملی در خطر بود؛ هیچگاه در نظام اتفاق نیافتاده است.

 

*در مورد انتخابات 1400 چطور، آیا با شرایط موجود و وضعیت کشور، شخص و یا گروهی وجود دارد که برنامه‌ای مدون و عینی و کاربردی برای اداره کشور داشته باشد و بتواند جایگزین دولت دوازدهم شده و امور را بهتر پیش ببرد؟

بله حتما! دولت جوان و حزب‌اللهی  در سال 1400 جای این دولت را خواهد گرفت و برنامه‌های بسیار خوبی هم دارند. نمونه‌های آن نیز در جامعه دیده می‌شود و مردم نیز به این نتیجه رسیده‌اند این نسل از وزرای خسته و ناتوان دیگر کارایی لازم را ندارند.

همانگونه که رهبری معظم انقلاب در بیانیه گام دوم فرمودند، جوانان باید کار را به عهده بگیرند و این‌ها در جامعه هستند و نمونه‌های آن هست و انشاالله با روحیه کارآمد و جهادی خود مشکلات را بر طرف می‌کنند.

 

نهادهای انقلابی بهتر از دولت هستند

*می‌توانید نمونه‌ای عینی برای این اشخاص با ویژگی‌هایی که گفتید، بیاورید؟

در ساختار کنونی جامعه و دولت یک مدیر جهادی به سختی می‌تواند کار کند و بستر آن فراهم نیست. اگر این عناصر دستشان باز باشد کارهای خوبی انجام می‌دهند، مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس و کارهایی که در صنایع موشکی و یا دفاعی کشور انجام می‌شود و خارج از روابط بروکراسی دست و پاگیر دولت است، که فقط به خارج اتکا می‌کند. البته اینها جدای از نهادهای انقلابی است، چون آن سیستمشان با دولت متفاوت است و میدان بیشتری برای بروز نیروهای جهادی فراهم می‌کنند.

برای نمونه کمیته امداد را ببینید، که آقای فتاح به عنوان یک نیروی جوان و جهادی در یک فرصت کوتاه 4 ساله در آنجا مسئولیت دارد، چه کارهایی انجام داده و چه تحولی ایجاد کرده است یا سپاه به عنوان دیگر نهاد انقلابی که نمونه‌های کار آن مانند ساخت مسکن در مناطق محروم به خوبی گویاست. دولت هرگز نمی‌توانست چنین کارهایی را  با این سرعت و کیفیت انجام دهد. پس ما به یک انقلاب اداری در کشور نیاز داریم تا بتوانیم زمینه روی کار آمدن یک دولت جوان انقلابی را در کشور فراهم کنیم.

 

*این انقلاب اداری هم الگویش همین نهادهای انقلابی است که گفتید؟

بله همین‌هاست! کارآمدی یعنی اینکه با کمترین هزینه بیشترین خدمت ارائه شود و این نهادها چنین ویژگی‌ای را دارند. دولت اکنون با بیشترین هزینه کمترین خدمت را ارائه می‌دهد و این درحالی است که مقدار بیشتری از این کار در نهادهای انقلابی انجام می‌شود، آن هم با هزینه‌هایی حداقل 3 یا 4 برابر کمتر از نهادهای دولتی. مثالش هم همین پالایشگاه بندعباس است که سپاه ساخت و دولت 20 ساله هم نمی‌توانست آن را انجام دهد.چون آنها حقوق می‌گیرند بدون اینکه کار کنند، اما در روحیه جهادی نهادهای انقلابی اشخاص حس می‌کنند، که اگر کار نکنند حقوقشان حرام است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه