همراه ما باشید

گزارش کاوش از وضعیت شورای ائتلاف:

آیا شورای ائتلاف به سرنوشت جمنا دچار خواهد شد؟

آیا شورای ائتلاف به سرنوشت جمنا دچار خواهد شد؟

با اینکه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خود را یگانه مدعی نمایندگی اصولگرایان می‌داند، اما شواهدی در دست است، که نشان می‌دهد، امکان دچار شدن شورای ائتلاف به سرنوشت جمنا و قرار گرفتن آن در یک موضع انفعالی کم نیست.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، هرچند که محمدباقر قالیباف موفق شده است تا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را در اختیار خود بگیرد، اما این همه آن چیزی که سردار برای رهبری اصولگرایان نیاز دارد نیست. در واقع بخش مهمی از جریان اصولگرا وجود دارد که نه به شورای ائتلاف وقعی می‌نهد و نه قالیباف را خیلی قبول دارد.

دیگر همه می‎دانند، که این گروه کسی به جز جبهه پایداری نیست و باز هم همه می‌دانند که پایداری‌ها تقریباً هیچ قصد و نیتی برای کنار آمدن با قالیباف شورا نداشته و در حال اجرای پروژه خود هستند.

پیش از این پایداری بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم به قالیباف و شورا انتقاد کرده بود. برای نمونه ابطحی، نماینده مجلس و از چهره‌های شاخص پایداری که در این دوره از تهران نام‌نویسی کرده است، به صراحت به نامه نیوز می‌گوید که همه انتظار دارند پایداری کوتاه بیاید، اما چرا کسی از قالیباف نمی‌خواهد که کوتاه بیاید.

با انتشار گفتگوهایی مانند آنچه در بالا آمد، به تدریج روشن شد، که پایداری یا راه خود را یکسره جدا خواهند کرد و از قالیباف امتیازات اساسی طلب خواهند کرد. برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که مورد دوم صحت دارد و پایداری با تکیه بر برخی ویژگی‌های خود از قالیباف انتظار عقب نشستن دارد.

برای نمونه آنها معتقدند که شاید قالیباف چهره‌ای مشهور باشد، اما در فهرستش، تنها اوست که چنین ویژگی‌ای دارد و دیگران کاملا گمنام هستند.این درحالی است که جبهه پایداری چهره‌های مشهور بسیاری دارد، آنقدر که می‌تواند یک فهرست را با آنها پر کند. مورد دیگری که پایداری‌ها طرح کرده‌اند، آن است که اگر قالیباف در میان جامعه مقبول است، باز تنها خود اوست که این ویژگی را دارد، نه همراهانش، اما پایداری‌ها از این افراد مقبول در میان خود کم ندارند. حتی همین موضوع جوانگرایی که شعار قالیباف است نیز از سوی پایداری‌ها به مساله روبروست. آنها معتقدند که اگر بنا به جوانگرایی هم باشد، جبهه پایدرای جوان شایسته و مشهور و مقبول کم ندارد، پس چرا کنار بایستند تا جوانان گمنام و ناشناس نزدیک به قالیباف در فهرست قرار بگیرند.

همه این مسایل سبب شده است که پایداری‌ها به بالای فهرست نیز چشم طمعی بدوزند. آنها مدعی هستند که وقتی یک جریان سیاسی چنین امتیازاتی دارد، چرا باید کنار بایستد تا سرلیستی فهرست را کس دیگری به دست آورد، دست کمش این است که می‌توان در کنار نام قالیباف نام مورد پسند پایداری‌ها را نیز قرار داد و دو سرلیست معرفی کرد.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر بنا بر وحدت باشد، قالیباف باید امتیازات زیادی را به پایداری‌ها واگذار کند که چنین کاری برای وی بسیار گران تمام خواهد شد، از این رو به نظر می‌رسد که شهردار اسبق تهران زیر بار شروط پایداری نرفته و ائتلاف شکل نگیرد، البته چنین چیزی قابل پیش‌بینی بود، اما مساله اساسی انجاست که به گفته برخی منابع قالیباف هشدار داده است که در صورت عدم توافق پایداری‌ها، وی نیز دیگر نیاز به ماندن در شورا نمی‌بیند و به صورت مستقل اقدام به بستن فهرست خواهد کرد.

به این ترتیب ممکن است، که شورای ائتلاف میان جبهه پایداری و نواصولگرایی قالیباف قرار بگیرد و عملا کارکرد اصلی خود را در میان این دو قطب از دست بدهد.

چنین چیزی در میان اصولگرایان دارای پیشینه نیز هست، در جریان انتخابات ریاست جمهوری دروه پیش بود که اصولگرایان سازوکاری را به عنوان جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) ایجاد کردند، تا در پی اجرای یک روند انتخابی، نامزد اصولگرایان را برای انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کنند.

داستان جمنا و آنچه در سال 96 رخ داد بسیار طولانی است، اما برای مقصود ما همین میزان کفایت می‌کند، که جمنا در نهایت از کسی که حمایت کرد که دنباله رو وی بود نه هدایت کننده و منتخب آن! به بیان دیگر این نامزد اصولگرایان نبود که از نیاز به حمایت جمنا داشت، بلکه این جمنا بود که با حمایت از نامزد اصولگرایان آبروی خود را حفظ کرد، چون هنگامی که رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور کرد، ضمن تشکر از جمنا گفت که به درخواست آنها پا به این عرصه نگذاشته و تا آخر نیز در این عرصه خواهد ماند.

این بدان معنی بود که تصمیم رئیسی فارغ از فرایند جمنا بود و حتی اگر نتیجه انتخابات جمنا کس دیگری به جز رئیسی بود، او به سود نامزد نهایی جمنا کنار نمی‌رفت. بنابراین جمنا به حمایت از رئیسی تنها آبروی خود را حفظ کرد، نه اینکه اثری در معادلات داشته باشد.

اکنون نیز شورای ائتلاف در وضعیتی قرار دارد که می‌تواند به سرنوشت جمنا دچار شود، زیرا با توجه با آنچه گفته شد در صورت عدم توافق پایداری قالیباف چاره ‌برای شورا نخواهد ماند، جزاینکه منتظر بماند تا پس از ارائه فهرست از سوی قالیباف از آن حمایت کند.

حال باید دید که سرنوشت مذاکرات شورا و پایداری‌ها به کجا خواهد رسید.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه