همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

مکانیزم پرحرف و حدیث تدوین لیست در شورای ائتلاف

مکانیزم پرحرف و حدیث تدوین لیست در شورای ائتلاف

به نظر می‌رسد با گذشت هر روز، سازوکار و رویکردهای انتخاباتی شورای ائتلاف برای بستن فهرست‌ انتخابات مجلس به ویژه در شهر تهران شفافیت بیشتری پیدا می‌کند، اماهمچنان با چالش‌هایی روبروست.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، سازوکار بستن فهرست انتخاباتی مجلس یازدهم در شهر تهران توسط شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هر روز در حال روشن و واضح‌تر شدن است. هرچند که در بیرون شورا جریان‌هایی وجود دارند که چندان با رویکرد آن همسو و موافق نیستند، اما شورای ائتلاف خود را نماینده اصولگرایی معرفی می‌کند و در تلاش است که این موضوع را در عمل نیز به اثبات برساند.

گفته می‌شود، تصمیم بر این است که دست کم نیمی از فهرست را جوانان نشکیل دهند و نیمی دیگر از میان چهره‌های اصولگرا برگزیده شوند. در واقع به بیان دقیق‌تر برخی منابع خبر می‌دهند که قرار است تا 10 نفر از چهره‌های اصولگرا از جمله کسانی همچون قالیباف، مصباحی مقدم و مصطفی میرسلیم در فهرست حضور داشته باشند، تا مظالبات نخستین گروه‌های سیاسی برای حضور نامزدشان برآورده شده باشد.

در مورد 20 نفر باقی‌مانده فهرست تهران، اما ظاهرا قرار بر این شده است که از میان جوانانی که برای این کار ثبت نام کرده و داوطلب شده‌اند، با توجه به شاخص‌هایی مانند تحصیلات و سوابق کاری و همچنین تجربه کار تشکیلاتی در سیاست، شماری به میزان دو برابر ظرفیت مورد نیاز (40 نفر) برگزیده شوند.

در نهایت 40 نفر منتخب شورای ائتلاف به رای مجمع عمومی گذاشته خواهند شد تا آنها 20 نفر را میان 40 نفر انتخاب کنند. محسن کوهکن، نماینده مجلس و فعال سیاسی اصولگرا درباره شیوه این انتخاب گفته است که یک جمع 1500 نفره از میان اصولگرایان مسئولیت این انتخاب را بر عهده خواهند داشت، اما وی درباره اینکه این 1500 بر اساس چه شاخص‌ها و ملاک‌هایی و از کدام گروه‌های اصولگرا برگزیده می‌شوند سخنی نگفته است.

به نظر می‌رسد که شیوه انتخاب این مجمع عمومی هنوز چندان روشن نیست و اگر هم هست، چندان مورد پسند گروه‌های مختلف قرار نگرفته است، چون افراد مختلف به صورت پیوسته بر لزوم رعایت عدالت در گزینش افراد و در نظر گرفتن وزن گروه‌های سیاسی اصولگرا و سهم متناسب برای هریک تاکید می‌ورزند.

برخی مانند کوهکن به در نظر گرفتن سهم مساوی تاکید دارند، وی می‌گوید: «شورای ائتلاف از میان افراد شناخته‌شده و موجه 1500نفر را تعیین می‌کند و امیدواریم که نسبت به طیف‌های موجود در اصولگرایی این دعوت انجام شود. یعنی اگر برای مثال 5طیف وجود دارد، 1500 تقسیم بر 5 شود و هر یک از هر یک از طیف‌ها تعدادی نیروی سیاسی در بین آن 1500نفر حضور داشته باشند.»

هرچند در این مورد نیز ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد و برخی از گروه‌ها حتی به سهم مساوی نیز رضایت نداشته باشند، اما آنچه موجب شده است که اصولگرایان شورای ائتلاف به سوی چنین ساختاری برای انتخاب نامزدها و بستن فهرست گرایش پیدا کنند، ایجاد رضایت و همدلی حداکثری در میان بدنه اصلی رای اصولگرایی و به ویژه فعالان سیاسی اصولگرا در رده‌ها جزء و سطوح خرد است.

به بیان دیگر شورای ائتلاف بر این باور است که اگر افرادی از رده‌ها پایین اصولگرایی در روند بسته شدن فهرست مشارکت فعال داشته باشند، در نهایت فهرست نهایی مورد اشتراک نظر افراد و گروه‌های بیشتری قرار خواهد گرفت و این افراد نیز در واقع همان کسانی هستند که قرار است بار اصلی تبلیغات میدانی، چهره به چهره و موی‌رگی را برای اصولگرایان به دوش بکشند. همچنین از ایجاد فهرست‌های موازی که آرا را خرد می‌کند جلوگیری خواهد شد.

کوهکن در این رابط می‌گوید:« نخستین ضرر چنین حالتی ارائه(ایجاد نارضایتی در برخی گروه‌ها) چند لیست است زیرا در نهایت وقتی دیده شود که یک گرایش اکثریت لیست را بسته است، به ارائه لیست مستقل دست می‌زند. دومین پیامد منفی هم این است که دیگر رأی‌دهندگان انگیزه خود را از دست می‌دهند و پای تبلیغات انتخاباتی و دعوت به مشارکت حداکثری نمی‌ایستند. گرچه اصولگرایان رأی‌دادن را یک وظیفه شرعی می‌دانند و رأی می‌دهند اما اگر لیست سلیقه همه طیف‌های اصولگرایی را تأمین نکند، برخی از تشویق به رأی‌دادن دست بکشند. »

مساله‌ای که در این مورد وجود دارد این است که جلب رضایت گروه‌های مختلف اصولگرا کار دشواری می‌نماید، در واقع به نظر می‌رسد، هنگامی که گفته می‌شود، تنها در مورد داوطلبان، نزدیک به هزارنفر در انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند و همه نیز خود را چهره می‌دانند، آنگاه دیگر 1500 نفر به عنوان مجمع عمومی چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد و شاید بتوان اینگونه تشبیه کرد، که رای گیری از میان جمعی انجام می‌شود که خود آنها همگی نامزد انتخابات هستند و ممکن است هرکس به خودش رای دهد و همه تنها یک رای داشته باشند و یا اینکه چون همه افراد شاخص در انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند، دیگر اشخاصی باقی نمی‌نمانند که مورد پذیرش همه نامزدها باشند و در صورت دلخواه نبودن نتیجه امکان پیروی نکردن از تصمیمات شورا بالا خواهد بود.

حال باید دید که شورای ائتلاف اصولگرایان با این مشکلات چه خواهد کرد.

 

 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه