همراه ما باشید

کاوش گزارش می دهد؛

قالیباف راه خود را از ائتلاف جدا می‌کند؟

قالیباف راه خود را از ائتلاف جدا می‌کند؟

انتخاب یک سازوکار انتخاباتی از پایین به بالا از سال۹۵ و برای انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار اصولگرایان قرار گرفت. برای به دست آوردن وحدت‌نظر میان چهره‌ها آنها چاره‌ای جز طراحی یک سازوکار با رأی حداکثری بدنه نیروهای اصولگرا نداشتند.

۳۰صندلی نمایندگی تهران در مجلس یازدهم کار را برای کثرت اصولگرایان داوطلب نمایندگی سخت کرده است. همگی غیر از طیف تندروی نزدیک به جبهه پایداری زیر چتر آن قرار گرفته‌اند ولی مکانیسم انتخاب اعضای فهرست از میان جمعیت چندصدنفره کار ساده‌ای نیست. فهرست‌های ثابت جبهه متحد اصولگرایان با حضور چهره‌های قدیمی دیگر اقبال ندارند و برای دوره جدید مجلس طیف جوانان اصولگرا مطالبه‌کننده اصلی سهم خود از این فهرست هستند. غلامعلی حداد عادل رئیس پیشین مجلس و مهدی چمران رئیس پیشین شورای شهر با پیش‌بینی احتمال پایین رأی‌آوری خود در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکردند و به حضور در عقبه فکری و راهبری نیروهای اصولگرا در شورای ائتلاف رضایت دادند. آنها به وضوح در اظهارات‌شان برای رسیدن به سازوکار انتخاب اعضای فهرست اصولگرایان سردرگم هستند.

به گزارش کاوش، انتخاب یک سازوکار انتخاباتی از پایین به بالا از سال۹۵ و برای انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار اصولگرایان قرار گرفت. برای به دست آوردن وحدت‌نظر میان چهره‌ها آنها چاره‌ای جز طراحی یک سازوکار با رأی حداکثری بدنه نیروهای اصولگرا نداشتند.

اصولگرایان اگرچه چنین سازوکاری را برای انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ رقم زدند، ولی مجمع عمومی هیچ تضمینی درخصوص سهم احزاب در فهرست‌های انتخاباتی مجلس نمی‌دهد. همچنانکه در دوره جدید محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران سهم نیروهای خود را در مجلس یازدهم می‌خواهد و از طرف غلامعلی حدادعادل و مهدی چمران می‌گویند قرار نیست شورا خود نامزد تعیین کند و قرار است مجمع عمومی حوزه‌های انتخابیه تکلیف فهرست‌ها را مشخص کند.

اصولگرایان تجربه شکست خورده جمنا در سال۹۵ و برنامه‌ریزی آن تشکیلات برای انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ را پیش رو دارند. نامزدهای ریاست‌جمهوری این جریان نتوانستند اقبال عمومی را به دست بیاورند. سازوکارهای پایین به بالا درنهایت اقبال جامعه اصولگرایان به نامزد مطلوب این جریان را تضمین می‌کند؛ اقبال عمومی و سهم احزاب از فهرست‌های انتخاباتی با روش مجمع عمومی ۲حلقه مفقوده از چنین سازوکارهایی هستند. پیشاپیش قابل پیش‌بینی است اگر حاضران در مجمع عمومی شورای ائتلاف تهران به هیچ‌کدام از نامزدهای مدنظر قالیباف رأی ندهند، شکاف زودهنگام در فهرست انتخاباتی اصولگرایان رقم خواهد خورد.

مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب درباره سازوکار بستن لیست نهایی این شورا در تهران گفته «تمامی نامزدهایی که در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب مطرح شده‌اند با رای‌گیری در مجمعی 1800 نفره‌ که در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد، انتخاب می‌شوند.» مجمعی که به گفته او متشکل از «معتمدین ،احزاب و گروه‌های سیاسی، اقشار،  نمایندگان انجمن‌های دانشگاهی و اساتید دانشگا‌هی» است.

چمران خود به نقاط ضعف چنین سازوکاری اذعان داشته که درباره ۲دیدگاه مختلف در شورای ائتلاف اصولگرایان می‌گوید «عده‌ای معتقدند که به منظور جلوگیری از اجحاف در حق منتخبان کمتر شناخته شده، باید دو نظرسنجی مجزا میان چهره‌های شناخته شده و شناخته نشده انجام شود. ولی عده دیگری از اعضای شورا از جمله  بنده معتقدیم که  باید تمامی نامزدهایی که منتخب مجمع 1800 نفر هستند در قالب یک نظرسنجی ملی انتخاب شوند ولی به منظور  پایمال نشدن حق چهره‌های کمترشناخته شده، برای آنها ضریب‌هایی را در نظر بگیریم.»

پیش از این غلامعلی حداد عادل با اشاره به جمعیت ۳۷نفری اعضای شورای ائتلاف و حضور نمایندگان ۱حزاب در این شورا گفته بود «این شورا خود نامزد تعیین نمی‌کند بلکه مدیریت می‌کند تا از دل مجمع عمومی، نامزد نهایی مشخص شود و در واقع این شورا نقش نظارتی دارد.»

 

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه