همراه ما باشید

محمد هاشمی در گفتگو با کاوش:

اصلاح‌طلبان دنبال استعفای دولت نبوده‌ و نیستند

اصلاح‌طلبان دنبال استعفای دولت نبوده‌ و نیستند

عضو ارشد حزب کارگزارن سازندگی با اشاره بیانات اخیر مقام‌ معظم رهبری در موارد گوناگونی مانند طرح بنزین، آن را در کاهش اختلافات گروه های سیاسی به صورت ظاهری موثر دانست.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، به نظر می‌رسد که انتقادات بی‌امان جناح راست به دولت کمی آرام گرفته است و افرادی که تا همین چند وقت پیش، کوچک‌ترین رحم و گذشتی از خود نسبت به دولت و مجلس نشان نمی‌دادند، کمی جانب احتیاط گرفته و چندان بی ‌پروا به آنها حمله نمی‌برند.

نمونه بارز این مساله نیز همان حمله شدید اصولگرایان از جمله روزنامه کیهان به عباس عبدی برای پیشنهاد غیرمستقیم کناررفتن رئیس جمهور و خیانت خواندن آن است.

اما چه رخ داده است که دشمنان سرسخت دولت و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که انتقاد زیاد به رئیس جمهور چندان به سود آنها نبود و سقوط دولت پیشرفتی در کارشان ایجاد نخواهد کرد؟ در این باره با «محمد هاشمی»، برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی، رئیس اسبق صدا و سیما و عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی، گفتگویی داشتیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

*آقای هاشمی! به نظر شما چه چیزس موجب شده است که اصولگرایان تا اندازه‌ای از شدت انتقادات خود نسبت به دولت بکاهند و حتی در مخالفت با  کسانی مانند آقای عبدی که سخنانی درباره کنار رفتن رئیس جمهور مطرح کرده بود، موضوعی بسیار شدید اتخاذ کنند؟

من با اصولگرایان چندان نزدیک نیستم و از درون آنها اخباری ندارم. اما نکته‌ای که وجود دارد، آن است که یک پروژ‌ه ای از خارج کشور آغاز شد. در آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان و ... پروژه درباره کشورهای منطقه و به ویژه هلال شیعی طراحی شده است، تا کشورهایی مانند عراق و سوریه و لبنان و ... را از نظر دولت‌ها تضعیف کنند و هرج و مرج را در این مناطق حاکم کنند. مانند آنچه اخیرا در لبنان شاهد آن هستیم و در واقع این یک پروژه برای ناامنی کشورهای شیعی است.

به هرحال در داخل کشورمان هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر، گاهی شاهد هستیم که یک تعدادی از افراد هستند که خواسته‌آنها با خواسته دشمن یکی می‌شود، البته نمی‌توان گفت که آنها عمدا این کار را انجام می‌دهند یا نه ، اما به هر صورت خواسته‌ها مشترک است.

البته اینکه شما می‌گویید اصولگرایان باید بگویم که تنها آنها نیستند که این انتقادات را کم کرده‌اند و اصلا‌ح طلبان نیز به صراحت اعلام کرده‌اند که هیچ گاه به دنبال استعفای دولت نبوده‌اند و نظر آقای عبدی یک نظر شخصی است. احتمالا آنها نیز توجه کرده‌اند که این حرکت چندان خیرخواهانه نیست و بازی در زمین دشمن به شمار می‌رود و به هیمن دلیل این مطالب را کمتر طرح می‌کنند.

*به نظر شما آیا آشنا شدن تدریجی اصولگرایان با مشکلات مجلس و دولت که در آینده قرار است در کنترل آنها قرار بگیرد و دشواری‌هایی که پیش روی خود می‌بینند، سبب نشده است که بخواهند کمی واقع‌بین‌تر باشند؟

به هرحال کشور در شرایط سختی است و رهبری نیز مرتب به وحدت و انسجام ملی توصیه می‌کنند واینکه این مسایل برای همه مسئولان است. شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را نیز تشکیل داده‌اند تا رسیدگی کند و ایجاد وحدت نیز کرده باشد. همه این موارد، عواملی است که می‌توان اثرگذار باشد.

در مساله تعیین قیمت بنزین هم شاهد بودیم که رهبری فرمودند، که من کارشناس نیستم ولی از تصمیم سران قوا حمایت می‌کنم و اینها همه می‌تواند عواملی باشد که به ظاهر اختلافات را کم کند و سبب شود گروه‌ها کمتر با هم تنش پیدا کنند و همه اینها می‌تواند جزو عوامل موثر باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه