همراه ما باشید

سیر کردن مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد

رئیس سازمان غذا و دارو با تقدیر از صنایعی که غذای سالم تولید می کنند، گفت: سیر کردن شکم مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد.

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان غذا و دارو با تقدیر از صنایعی که غذای سالم تولید می کنند، گفت: سیر کردن شکم مردم با غذای ناسالم ارزشی ندارد.

محمد رضا شانه‌ساز معاون وزیر بهداشت در سومین جشنواره ملی «صنعت سلامت محور» افزود: بیماری های غیرواگیر اکنون یکی از دغدغه های اصلی جامعه سلامت و جامعه بشری است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۷، حدود ۷۳ درصد مرگ و میرها در جهان ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده و ۸۰ درصد مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه اتفاق افتاده است.

شانه ساز افزود: پیش بینی می‌شود که میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در سال ۲۰۲۵ به بیش از ۷۶ درصد برسد. این آمار نشان دهنده اهمیت توجه به ایمنی و سلامت غذاست.

وی گفت: ۷۵ درصد مرگ و میرها در ایران نیز بر اساس آمار سال ۲۰۱۷، ناشی از بیماری‌های غیرواگیر بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو به موانعی که در راه ارتقای سلامت غذایی وجود دارد، اشاره کرد و گفت: حوزه غذا و تغذیه مظلوم است و تنها با جلب مشارکت مردم می‌توان آنرا بهبود بخشید.

وی تصریح کرد: ارتقای سلامت غذایی نیازمند فرهنگ سازی برای تبدیل آن به مطالبه عمومی است. سلامت غذا و امنیت غذا باید به یک میزان مورد توجه قرار گیرند. سیر کردن مردم با غذای ناسالم که منجر به بیماری شود ارزشی ندارد.

حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این جشنواره گفت: برای ارتقای سلامت غذایی در کشور هیچ خلاء قانونی نداریم.

وی افزود: ۲۵ تا ۳۰ درصد مسایل حوزه سلامت غذایی به وزارت بهداشت مربوط می شود و بقیه در حوزه وزارت کشاورزی، وزارت صمت، سازمان استاندارد و دیگر نهادهاست.

شهریاری ادامه داد: مشکل جدی ما برای ارتقای سلامت غذایی مردم نظارت است. در یکی از دولت ها، رییس سازمان استاندارد را به خاطر اینکه گفته بود باید پراید ایربگ داشته باشد عوض کردند.

وی گفت: وقتی مزارع ما شناسنامه ندارند نمی توان با متخلفان استفاده بیش از حد از سموم در مزارع برخورد کرد.

این نماینده مجلس افزود: لازم است سطح سواد سلامت جامعه را بالا ببریم تا مردم مطالبه گر شوند.

وی گفت: امروز بیشترین مرگ و میر ما ناشی از بیماری های غیرواگیر است چرا که روی ورزش های همگانی سرمایه گذاری نکردیم و یارانه را به جای شیر به قند و شکر داده ایم که برای مردم زیان آور هستند.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه