همراه ما باشید

دستگیری ۲ متهم در پروند‌ه قصص ‌با ‌۵ هزار میلیارد بدهی‌

رئیس کل دادگستری اصفهان گفت: پرونده « قصص» در مرحله کیفرخواست قرار دارد و دو متهم اصلی آن به جرم کلاهبرداری و ثبت ۴۸۰ شرکت با پنج هزار میلیارد تومان بدهی دستگیر شدند.

تسنیم: محمدرضا حبیبی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه خبرنگاری یک شغل نیست و رسالت است، اظهار داشت: دسترسی به اطلاعات حق همه شهرندان است که مهم ترین ابزار انعکاس اخبارهم خبرنگاران هستند؛ علاوه بر این رسانه نقش نظارتی بر دستگاه‌های دولتی دارند که همین امر باعث می‌شود مسئولان بدانند نظارتی هم بر اعمال و رفتارشان وجود دارد.

وی تصریح کرد: وجود انبوه اخبار در فضای مجازی و حضور گسترده رسانه‌های معاند فضای غبارآلودی را ایجاد کرده که کشف حقیقت بسیار دشوار شده، در نتیجه وظیفه رسانه‌ها و خبرنگاران سنگین‌تر می‌شود تا نگذارند دشمن با ایجاد جو ناامیدی و بدبین کردن مردم نسبت به مسئولان و فاصله افتادن بین آنها به هدف خود برسند.

حبیبی با بیان گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته طی این دوماه مسئولیت خود، گفت: هجم بالای پرونده ها و اطاله دادرسی از جمله مهم‌ترین موارد مورد بررسی در ابتدای کار بود و مردم از آن آزرده خاطر بودند؛ البته همکاران کوتاهی نکرده اند بلکه تعداد پرونده‌ها زیاد و شعب رسیدگی به آنها کم بود.

اضافه کردن 10 شعبه برای رفع مشکل اطاله دادرسی

وی راه برطرف کردن این مشکل را ایجاد شعب دانست و افزود: حدود 20 قاضی را به کمیسیون پیشنهاد داده‌ایم و در مرحله صدور ابلاغ حکم آنها هستیم که با فعال کردن 8 تا 10 شعبه جدید و تقسیم پرونده‌ها این مشکل مرتفع می‌شود.

رئیس کل دادگستری اصفهان خاطر با بیان اینکه مشکل نیروی انسانی برای بخش اداری در طی این روزها رفع شده است، گفت: 110 نفر نیرو جذب شده‌ است و به منظور رفع کمبود مکان برای استقرار دادگاه و شعب، اعتبار اولیه ساخت ساختمانی در خور دادگستری اصفهان در شرق اصفهان با زیربنایی حدود 40 هزار متر در دستور کار قرار گرفته ‌که با احداث این ساختمان مشکلات ترافیکی و دسترسی به شعب نیز رفع می‌شود.

وی افزود: اعتبار پیش بینی شده برای تکمیل این ساختمان بالای 200 هزار میلیارد تومان است و امیدواریم دولت آن را تامین کند تا طی دو سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

حبیبی با بیان اینکه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان اصفهان در حال حاضر 35 مرکز است، افزود: تعداد این دفاتر امسال به دو برابر افزایش می‌یابد.

تلاش برای الکترونیکی کردن ابلاغیه‌ ها

وی خاطر نشان کرد:89 درصد ابلاغیه ها الکترونیکی شده که سرعت کار بالا رود و تا تکمیل این روند، نیاز است که با اداره پست به توافق برسیم؛ علاوه بر این وکلا حتی لایحه ای داشته باشند به جای مراجعه مستقیم می توانند به صورت الکترونیکی اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه ثبت‌نام ثنا برای سهولت مراجعه ارباب رجوع انجام می‌شود،گفت: با این اقدام اطلاع‌رسانی‌ها تسریع و مشکلات زیادی در حوزه ترددها کاسته خواهد شد که این امر برای حقوق کردم نیز اهمیت دارد.

عقب‌ماندگی اصفهان در اجرایی کردن پابند الکترونیکی

وی با بیان اینکه استان اصفهان در خصوص پابندهای الکترونیکی دیر عمل کرده و عقب افتاده، افزود: این طرح در اصفهان کمتر از 10 مورد اجرا شده است و باید در این خصوص زیرساخت‌ها فراهم شود؛ به ویژه در خصوص جرائم سبک برای بانوان که با استفاده از پایبند الکترونیکی در یک محدوده خاص محدود می‌شود و دیگر لازم نیست وارد زندان شوند.

حبیبی در خصوص پرونده‌های قضایی گفت: در بین پرونده‌های اقتصادی یک پرونده که در مرحله کیفر خواست قرار دارد. این پرونده به پرونده قصص معروف است و متهمین اصلی پدر و پسری بودند که افراد متعددی را گرفتار کردند و برای مردم شرکت تاسیس می کردند. حدود 480 شرکت را به ثبت رساندند و به اسم افراد مختلف کارت بازرگانی گرفتند و واردات و خریدات آهن الات انجام می‌دادند.

وی افزود: درنهایت بیش از 5 هزار میلیارد تومان مالیات به معاملات تعلق گرفته و افرادی که به نام آنها ثبت شده فراخوانده شده اند.

رئیس کل دادگستری یادآور شد: در مراودات مالی حتما با وکیل و مشاوران حقوقی مشورت کنید تا در دام چنین افرادی نیافتید.

وی در خصوص آخرین وضعیت زندانیان مهریه در استان اصفهان گفت: در این زمینه بارها اعلام کرده‌ایم که محل حل دعاوی خانوادگی در دادگاه نیست، بهتر است اختلافات خانوادگی در فضای خانواده و به کمک ریش سفیدان و بزرگان حل شود.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه