همراه ما باشید

قدیری ابیانه در گفتگو با کاوش:

مهم نیست چه کسی سرلیست باشد، ما پیروزیم

مهم نیست چه کسی سرلیست باشد، ما پیروزیم

فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه دستیابی به فهرست واحد برای اصولگرایان مهم است، تاکید کرد که کارنامه نامطلوب اصلاح‌طلبان و اعتدالیون، بخت پیروزی اصوالگرایان را فارغ از اینکه چه کسی سرلیست انتخاباتی آنها قرار گیرد افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، یکی از مسایل مهمی که این روزها در جبهه اصولگرایان پیگیری شده و گمانه‌زنی‌های بسیاری پیرامون آن وجود دارد، برگزیدن سرفهرست‌های انتخاباتی اصولگرا برای انتخابات مجلس یازدهم است، که مهم‌ترین این فهرست‌ها فهرست انتخاباتی شهر تهران است.

گزینه‌های بسیاری برای قرار گرفتن در بالای فهرست اصولگرایان وجود دارد، تا جایی که حتی امکان دستیابی به یک فهرست یگانه که مورد پذیریش همه اصولگرایان نیز باشد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در میان گزینه‌های موجود، نام دو نفر در این روزها بیش از دیگران بر سر زبان‌هاست، «سعید جلیلی» و «محمدباقر قالیباف».

هواداران گزینه جلیلی با انگشت گذاشت بر این مطلب که گفتمان این دیپلمات کهنه‌کار با «ابراهیم رییسی» نزدیکی بسیاری دارد، بر این باورند که وی خواهد توانست آرا 16 میلیونی رییسی در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری را در سراسر کشور به سوی خود جذب کرده و ظرفیت خوبی را برای اصولگرایان فراهم آورد.

در برابر این استدلال، هوادارن قالیباف بر این عقیده پای می‌فشارند که همه آرا رییسی برای خود وی نبوده و حمایت قالیباف از رییسی و انصراف او به نفع دیگر نامزد اصولگرا، اثر بسیار پررنگی بر افزایش آرا رییسی داشته است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه اصولگرایان در انتخابات دوره پیش شورای شهر نیز نتیجه را 30 بر هیچ واگذار کردند، اگر بخواهند در انتخابات  مجلس در تهران به توفیقی دست یابند، بهترین گزینه برای آنها، تکیه بر کارنامه قالیباف در دوران مدیریت وی بر شهر تهران خواهد بود.

البته استدلال هر دو گروه با انتقاداتی جدی نیز روبروست. برخی جلیلی را با وجود اصلح بود فاقد کاریزما و مقبولیت لازم برای انتخابات می‌دانند و برخی دیگر نیز بر این باورند که انصراف قالیباف اثر چندانی بر افزایش آرا رییسی نداشته و وی از سبد رای سنگینی برخوردار نیست.

در همین زمینه گفتگویی با «محمد حسن قدیری ابیانه»، فعال سیاسی اصولگرا، استراتژیست، سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا و مهندس معمار پایه یک، انجام دادیم که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

 

جلیلی توانمند و ولایت‌مدار بوده که در هر بخشی برای نظام مفید است 

 

*جناب قدیری ابیانه دیدگاه شما درباره این تحلیل که نزدیکی گفتمان آقای جلیلی به آقای رییسی می‌تواند موجب جذب آرای 16 میلیونی رییسی به سوی اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدم  و در سراسر کشور شود، چیست؟

 

آقای جلیلی مدیر ارزشمندی‌ست و از نگاه من، ویژگی اصلی و مشترک هر دوی آقایان جلیلی و رییسی، این است که هر دوی آنها پایبند ولایت هستند. افزون بر این به حقیقت پیوستن همه پیش‌بینی‌های آقای جلیلی درباره برجام، تعامل با امریکا و مذاکره با 5+1 و عضویت ایشان در شورای عالی امنیت ملی، حضور وی در مجلس را بسیار مفید و اثرگذار خواهد کرد و اصولا بکارگیری آقای جلیلی در هر بخش از نظام امر مثبتی است.

ولی بنده معتقد هستم که مجموعه نیروهای ولایت‌مدار باید در تهران به یک فهرست مشترک دست پیدا کنند.

 

نامزد اصلحی که مقبولی نیست ممکن است با تلاش و تبلیغات درست برای جامعه مقبول شود

 

*البته هیچ یک از اعضای جریان اصولگرایی در اینکه آقای جلیلی شخصی اصلح است و ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد تردیدی نداشته و بر سر این موضوع هم‌نظر هستند، اما آنچه درباره ایشان مطرح می‌شود، مساله مقبول بودن در میان عامه مردم برای جلب آراست و همین موضوع‌ست که مورد اختلاف قرار گرفته است و اینکه آقای جلیلی برای مسئولیت انتصابی مناسب‌تر است تا مسئولیت‌های انتخابی.

 

بحث در اینجا بر سر نامزد اصلح یا صالح مقبول است، یعنی اگر به شخص اصلحی برسیم باید به این نیز توجه کنیم که آیا آن شخص مقبولیت دارد یا باید به شخص صالحی که مقبول است بسنده کنیم؟ اما در مورد شخص اصلح با دو مورد روبرو هستیم و آن اینکه اگر برای معرفی یک فرد اصلح به جامعه تلاش شود و آگاهی‌بخشی و تبلیغات لازم انجام گیرد، آیا او می‌تواند مقبولیت مورد نیاز را به دست آورد؟ و مورد دیگر این است که آن شخص اصلح با تبلیغات و آگاهی‌ بخشی نیز، مقبولیتی به دست نخواهد آورد و آن هنگام باید تصمیم گرفت گرفت آیا باید از شخص اصلح حمایت کرد، حتی اگر رای نداشته باشد یا خیر؟

 

اگر جلیلی در فهرست اصولگرایان قرار بگیرد هم به آن کمک می‌کند و هم از آن استفاده خواهد برد

 

ولی از دید من بهترین گزینه آن است ما به یک فرد اصلح رای بدهیم و درباره مقبولیت وی نیز مطئمن باشیم که یا مقبول است و یا می‌توان او را مقبول ساخت. در مورد آقای جلیلی نیز نظر من این است که اگر ایشان درون فهرست اصولگرایان قرار بگیرد، هم از آن فهرست بهره‌برداری می‌کند و هم می‌تواند به آن بهره‌ای برساند، زیرا آقای جلیلی سلامت خود را به اثبات رسانده است.

 

برای قضاوت در مورد ظرفیت جلیلی در جذب ارا باید به نظرسنجی‌ها مراجعه شود

 

*آیا آقای جلیلی می‌تواند رای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری را به خود جذب کند؟

 

این بستگی به نظرسنجی‌ها دارد و باید با بررسی آنها نظر نهایی را داد که آیا ایشان می‌تواند این آرا را جذب کند یا خیر و یا با چه نسبتی ظرفیت انجام این کار را دارد، البته این الزام تنها در مورد خود من است، چون به آمار و اطلاعات رجوع نکرده‌ام و ممکن دیگرانی که با قاطعیت در مورد ظرفیت آقای جلیلی سخن می‌گویند، در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام داده باشند.

 البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که ممکن است، حتی بخشی از آرای آقای روحانی نیز به سوی آقای جلیلی و در کل به سوی اصولگرایان جذب شود و تنها رای خود اصولگرایان در اینجا مطرح نیست، چون امروزه بسیاری از رای‌دهندگان به آقای روحانی از انتخاب خود پشیمان هستند.

 

*در مورد فعالیت انتخاباتی آقای قالبیاف چه نظری دارید؟ آیا ایشان از پتانسیلی برای موفقیت برخوردار است؟

 

بله، ایشان نیز برای موفقیت زمینه‌های خوبی دارند.

 

*در برخی از بحث‌هایی برای گزینش فهرست انتخاباتی اصولگرایان وجود دارد، بر این نکته انگشت گذاشته می‌شود که در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری دور پیش، کنار رفتن آقای قالیباف اثر مهمی در افزایش رای آقای رییسی داشت، ولی برخی دیگر بر این باورند که حتی اگر قالیباف انصراف نیز نمی‌داد، رای آقای رییسی چندان جابجا نمی‌شد و آسیب چندان به آن وارد نمی‌آمد، نظر شما در این باره چیست؟

من معتقدم که بخشی از سبد رای آقای قالیباف در صندوق آقای رییسی ریخته شد، اما بخش قابل توجهی نیز به سوی آقای روحانی کشیده شد.

 

*به نظر شما آن بخشی در آرا آقای رییسی وارد شد میزان قابل توجهی بود یا خیر؟

 

به هر حال هرچقدر که بود، به اندازه‌ای نبود که ایشان پیروز انتخابات شود. من همان زمان هم بر این عقیده بودم که اقای قالیباف نباید از مبارزات انتخاباتی کنار می‌کشید و هر دو نامزد اصولگرا باید در صحنه باقی ‌می‌ماندند تا انتخابات به دور دوم کشیده شود.

 

ناموفق بودن کارنامه دولت، مجلس و شورای شهر موجب پیروزی اصولگرایان

 

*مورد دیگر در مورد آقای قالیباف کارنامه ایشان در دوران شهرداری تهران است، و با توجه به شکست کامل جریان اصولگرا در انتخابات شورای شهر تهران، پیشینه آقای قالیباف می‌تواند به اصولگرایان کمک کند تا در تهران به نتایج بهتری دست یابند و از همین رو حضور ایشان در بالای فهرست تهران ضروری است. نظر شما در مورد این گزاره چیست؟

 

هم دولت آقای روحانی، هم مجلس و هم شورای شهر تهران، نه تنها نتوانستند رضایت مردم را به دست آورند، بلکه موجب نارضایتی شدید نیز شدند و این افزون بر زمینه‌های پیشین کمک می‌کند که اصولگرایان به خواست خدا پیروز انتخابات باشند.

البته اگر مردم و افکار عمومی پیشینه آقای قالیباف در دوران شهرداری تهران را با عملکرد طیف اصلاحات کنار هم قرار دهند اصلا قابل مقایسه نیست ومسلما این کارنامه اثر دارد، ولی باتوجه به همین عملکرد ضعیف طیف مقابل چه فهرست زیر نام ایشان باشد و چه زیر نام دیگر اصولگرایان، که ولایت‌مدار، متخصص، متعهد و سالم و صالح هستند، زمینه ای آوری بیشتری از اصلاح‌طلبان دارند.

 

فهرست واحد و مجموعه اعضای آن مهم است نه شخص سرلیست  

 

*به نظر شما اینکه چه کسی در بالای فهرست قرار بگیرد تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد؟

 

خیر، من فکر می‌کنم تاثیر زیادی ندارد، آن چیزی که اهمیت دارد یگانه بودن فهرست و مجموعه افرادی است که به صورت کلی در آن فهرست حضور دارند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه