همراه ما باشید

شمخانی: ناگزیر به برداشتن گام‌های بعدی برجام هستیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: اگر مسیر عدم اجرای تعهدات اروپا تدوام یابد، ناگزیر به برداشتن گام‌های بعدی هستیم.

باشگاه خبرنگاران: نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدارسیون روسیه صبح امروز چهارشنبه با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با توجه به سابقه موفق همکاری راهبردی دو کشور در مبارزه با تروریسم بر ضرورت تقویت بیش از پیش اشتراک مساعی دو کشور در ایجاد ثبات و امنیت پایدار در منطقه تاکید کرد.

او تشکیل دومین نشست گفت و گوی امنیت منطقه‌ای و حضور فعال روسیه و دیگر کشور‌های حاضر در این نشست را نشان از توجه وثیق و اراده قاطع این کشور‌ها برای بهره گیری از ظرفیت‌های بومی به منظور حفظ و گسترش صلح و امنیت در منطقه توصیف کرد.

شمخانی، بروز هر گونه ناامنی در منطقه را خواست و اراده کشور‌های فرا منطقه‌ای بویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست و تصریح کرد: هوشیاری مستمر و تداوم همکاری‌های دسته جمعی منطقه‌ای می‌تواند ضمن دفع شرارت‌های دشمنان، تضمین کننده آرامش و ثبات باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با قدردانی از مواضع اصولی روسیه در مواجهه با اقدامات غیر قانونی آمریکا در قبال برجام و حمایت از فرآیند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران دربرجام که بدلیل بد عهدی آمریکا و بی عملی اروپا صورت گرفته است؛ گفت: اگر مسیر عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا تدوام یابد ناگریز هستیم برای ایجاد موازنه در تعهدات، گام‌های بعدی را برداریم.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این ملاقات تداوم اجلاس گفتگو‌های امنیتی منطقه‌ای را که به ابتکار ایران شکل گرفته، نشان روشنی از احساس مسئولیت کشور‌های منطقه برای همکاری در زمینه استقرار صلح و ثبات است.

او ضرورت همکاری همه طرف‌ها برای استقرار امنیت و ثبات در سوریه را مورد تاکید قرارد داد و افزود: برای جلوگیری از رشد مجدد تروریسم در سوریه، تداوم ابتکار‌های سیاسی در چارچوب روند آستانه بسیار تعیین کننده است.

پاتروشف، برجام را موافقتنامه‌ای بین المللی و لازم الاجرا عنوان کرد و اظهار داشت: بهره مندی ایران از حق قانونی خود در برجام و اجرای دقیق تعهدات سایر کشور‌ها، ضرورتی غیر قابل اجتناب برای حفاظت از برجام است.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه