همراه ما باشید

خبر خوش برای دانش آموزان

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: امتحانات نهایی دی‌ماه ۱۳۹۸ به‌منظور پاسداشت مراسم شب یلدا از دوم دی‌ماه آغاز می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: امتحانات نهایی دی‌ماه ۱۳۹۸ برای دانش آموزان سال دوازدهم روزانه، دانش آموزان بزرگ‌سال و داوطلب آزاد پایه سوم متوسطه نظری و فنی و حرفه‌ای و پیش‌دانشگاهی شاغل به تحصیل در مدارس داخل و خارج از دوم دی‌ماه آغاز و تا ۲۳ دی‌ماه ادامه می‌یابد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت در مورد امتحانات نهایی دی‌ماه اظهار کرد: این امتحانات به‌منظور پاسداشت مراسم شب یلدا به‌عنوان یک میراث فرهنگی که زمینه و فرصت دور هم جمع شدن اعضاء خانواده و تحکیم آن را فراهم می‌آورد، از دوم دی‌ماه آغاز می‌شود.
جبرانی کلاس درس به خاطر تعطیلی آلودگی هوا

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت در پاسخ به این سؤال که تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا در برخی از شهر‌ها بر عملکرد دانش آموزان در امتحانات چه تأثیراتی دارد و چه تدبیری برای آن دارید، تصریح کرد: زمان آموزش یک عامل بسیار مؤثر در فرایند یاد دهی-یادگیری است و میزان زمان آموزش هر ماده درسی در طول دوره متناسب با حجم و چگالی مطالب تنظیم می‌شود، بنابراین باید از کاهش زمان آموزش به هر دلیلی اجتناب شود، اما سلامتی دانش آموزان هم از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است لذا اگر به‌منظور کمک به‌سلامت دانش آموزان به‌ناچار مدارس تعطیل می‌شود، برای جبران زمان‌های تلف‌شده بهتر است کلاس‌های جبرانی برگزار گردد.

ساکی در پاسخ به این پرسش که آیا مدارس مجاز به تعطیلی ساعتی کلاس درس در ایام برگزاری امتحانات دی‌ماه هستند، گفت: طبق آیین‌نامه، امتحانات غیرن‌هایی نوبت اول دربازه زمانی دی‌ماه برگزار می‌شود و برنامه آن توسط مدیر و شورای مدرسه تنظیم می‌شود مدارس می‌توانند با اخذ مجوز از کمیسیون خاص ادارات آموزش‌وپرورش محل حداکثر به مدت دو هفته متوالی کلاس درس را تعطیل کنند، در این صورت مدیر مدرسه موظف است مراتب را به‌صورت مکتوب به اولیاء دانش آموزان اطلاع دهد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت با اشاره به مدارسی که به دلیل آلودگی هوا تاکنون تعطیلی داشته‌اند، گفت: برای جبران ایام تعطیلی حتی‌الامکان برای نیمه دوم سال تحصیلی برنامه‌ریزی کنند.
تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانات نهایی در دستور کار آموزش و پرورش

وی در مورد تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانات نهایی که از برنامه‌های در دست اقدام این مرکز است، گفت: در حال حاضر این طرح در مرحله تکمیل زیرساخت‌ها و تأمین منابع مالی موردنیاز برای تهیه تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: تأمین تمهیدات و عملیاتی شدن تصحیح الکترونیکی محاسنی را در بر دارد که یکی از آن‌ها افزایش دقت نمره‌گذاری توسط مصحح اول و دوم و به‌تبع آن، کاهش خطای انسانی در تصحیح تمام سؤالات و شمارش نمرات و درنتیجه ارتقاء پایایی، صحت نمره‌گذاری، سرعت عمل در تجزیه‌وتحلیل نتایج امتحانات و اعتبار سوابق تحصیلی است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه که متقاضی‌ترمیم و ارتقای نمرات درس یا دروس نهایی پایه سوم متوسطه خود هستند، نیز می‌توانند با شرکت در امتحانات نهایی دی‌ماه نمره خود را ارتقا دهند.
زمان امتحانات نهایی دانش آموزان مدارس خارج کشور

ساکی با اشاره به اینکه امتحانات نهایی دانش آموزان مدارس خارج کشور هم در بازه زمانی دوم تا ۲۳ دی‌ماه و در دو افق زمانی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امتحانات نهایی در مدارس داخل کشور برای ۱۴۶ هزار و ۸۹۶ دانش‌آموز در ۱۰۳۴ حوزه اجرا و ۱۳۰ حوزه تصحیح و امتحانات نهایی در مدارس خارج از کشور برای ۳۵۰ دانش‌آموز در ۳۱ حوزه اجرا و ۴ حوزه تصحیح سازمان‌دهی شده است.

وی افزود: در امتحانات نهایی دی‌ماه ۱۳۹۸، ۱۶۸ عنوان سؤال طرح شده است که از این تعداد عنوان، برای دوره فنی و حرفه‌ای ۸۶ عنوان، پایه دوازدهم ۳۴ عنوان، سال سوم متوسطه ۳۴ عنوان و پیش‌دانشگاهی ۱۴ عنوان است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی تأکید کرد: در این نوبت به‌منظور صیانت از سؤالات و ارتقاء صحت و امنیت برگزاری امتحانات، فایل‌های رمزگذاری‌شده سؤالات، برای حوزه‌های اجرا ارسال و رمز بازگشایی فایل سؤالات نیز زمانی در اختیار حوزه‌های اجرا قرار می‌گیرد، که دانش آموزان درجلسه امتحان مستقرشده ودرب ورودی تمامی حوزه‌های اجرا بسته‌شده است، بنابراین هرگونه ادعا مبنی بر در اختیار داشتن سؤالات قبل از جلسه امتحان از سوی افراد سودجو در فضای مجازی کذب است.

ساکی با اشاره به مصوبه برنامه درس ملی در حوزه تربیت ویادگیری زبان‌های خارجی، اظهارکرد:در امتحان درس زبان انگلیسی همانند دو نوبت قبل- خرداد و شهریورماه ۹۸ - فایل صوتی مربوط به سؤالات بخش شنیداری این ماده درسی نیز به حوزه‌های اجرای امتحان ارسال خواهد شد.

وی در پایان ضمن آرزوی توفیق برای تمام دانش آموزان عزیز، زمان اعلام نتایج امتحانات را حداکثر دو هفته پس از برگزاری آخرین امتحان اعلام کرد.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه