همراه ما باشید

نرخ ۸۵۰۰ تومانی ارز در سامانه نیما مبهم است

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در نظر گرفتن نرخ ۸۵۰۰ تومانی ارز در سامانه نیما مبهم است گفت: اگرچه عدد آن در بودجه، به ثبت نرسیده اما این رقم از سوی رئیس جمهور مطرح شده و این موضوع برای ما سوال برانگیز است.

 تسنیم: محمد لاهوتی در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه رئیس جمهور در روز ارایه لایحه بودجه سال 99 کل کشور، از افزایش نرخ بنزین به دلیل حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیز اعلام نتایج آن رضایت‌بخش عنوان کرده است، اظهارداشت: سوال ما به عنوان بخش خصوصی این است که چرا این تجربه، در مورد پایان دادن به حیات نرخ 4200 تومانی دلار در اقتصاد ایران، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: علیرغم همه مشکلات موجود در ذات دلار دولتی، مجدد شاهد نرخ 4200 تومانی ارز در بودجه هستیم؛ در حالیکه تمام صاحب نظران و اقتصاددانان معتقدند که ارز 4200 تومان به دست اقشار آسیب‌پذیر نمی‌رسد و بر همین اساس، اصرار دولت بر ماندگاری این نرخ در بودجه، هیچ‌ گونه توجیهی ندارد.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران، تصریح کرد: علاوه بر این در نظر گرفتن نرخ 8500 تومانی ارز در سامانه نیما مبهم است به نحوی که اگرچه عدد آن در بودجه، به ثبت نرسیده  اما این رقم از سوی رئیس جمهور مطرح شده و این موضوع برای ما سوال برانگیز است. اگر سامانه نیما بر اساس عرضه و تقاضا کار می‌کند، نرخ 8500 تومانی بودجه آن هم به صورت دستوری، چگونه محاسبه خواهد شد.

لاهوتی ادامه داد: بر فرض اینکه نرخ سامانه نیما 8500 تومان هم تعیین شود، سوال این است که آیا قیمت در بازار آزاد هم متناسب با این نرخ می‌تواند کاهش یابد، یا باز هم شاهد نرخ‌های متعدد ارز در بازار هستیم؛ اما باید هشدار داد که اگر این اتفاق رخ دهد، تقاضا در سامانه نیما برای دریافت ارز به شدت افزایش خواهد یافت و باز هم پای واردات بی رویه و تقاضاهای کاذب برای ثبت سفارش به اقتصاد ایران باز خواهد شد.

وی با اشاره به ثبت 80 میلیارد دلار تقاضا برای ثبت سفارش در سال گذشته به دلیل تفاوت نرخ بازار آزاد با نرخ دولتی خاطرنشان کرد: با این ارز چند نرخی حتما همان شرایط را در سال 99 هم مشاهده خواهیم کرد؛ ضمن اینکه صادرکنندگان قادر نخواهند بود که ارز را در نیما عرضه کنند و بنابراین به نظر می‌رسد که یا باید در مورد این نرخ توضیح داده شود یا اینکه اعلام شود این نرخ بر اساس چه محاسبه‌ای صورت می‌گیرد یا اینکه آیا سیاست‌های جدیدی در راه است.

لاهوتی با اشاره به مشکلاتی که در پروسه ثبت سفارش طی هفته‌های گذشته رخ داده است، افزود: اگرچه تا چندی پیش با پیگیری های صورت گرفته، پروسه ثبت سفارش به 5 روز کاری کاهش یافته بود، اما در حال حاضر موانع پیش روی ثبت سفارش به دلایل متعدد بازگشته و پرونده‌ها معطل می‌مانند و این پروسه اکنون به یک ماه تا 20 روز رسیده و در کنار آن، انواع و اقسام اشکالات نیز بروز کرده است.

وی افزود: در عین حال هم اکنون برای تائید پرونده‌های ثبت سفارش به سابقه افراد رجوع می‌شود؛ در حالیکه قرار بر این بود که این موضوع حداقل برای واردات از محل صادرات برطرف شود و این موضوع تا مدتی هم انجام شد، اما مجدد این اشکالات بروز کرده است و به نظر می‌رسد اگر این روند ادامه یابد، با کمبود مواد اولیه در واحدهای تولیدی مواجه خواهیم کرد.

لاهوتی گفت: بعد از مرحله ثبت سفارش و طولانی شدن این فرآیند، موضوع تخصیص ارز از محل ارز صادراتی از سوی صادرکننده به واردکننده، به کندی پیش می رود در حالیکه بانک مرکزی که باید پرونده‌ها را تائید کند و تخصیص ارزی نیز از سوی صورت نمی‌گیرد، اما هم اکنون همین تائید از سوی بانک مرکزی، حدود یکماه تا 40 روز زمان سپری می شود، ضمن اینکه واردکننده و صادرکننده معطل تائیدیه است و اگر فرآیند واردات را در نظر بگیریم دو ماه و نیم زمان می برد که مشکلاتی برای مواد اولیه واحدها ایجاد خواهد کرد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه