همراه ما باشید

داریوش قنبری در گفتگو با کاوش:

باید از واکنش منفعلانه به تحریم‌ها خارج شویم

باید از واکنش منفعلانه به تحریم‌ها خارج شویم

با کتمان حقایق و سرپوش گذاشتن بر واقعیت‌‌هایی که وجود دارد نمی‌شود توجه مردم را از آنچه که اتفاق افتاده است به سمت‌های دیگری برد.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم با اشاره به رویکرد جدید رئیس‌جمهور و معاون اول او در بازگو کردن بخشی از واقعیت‌های تحریم‌ها و آثار آن بر جامعه به کاوش گفت: آمریکایی‌ها قطعا و یقینا به این اطمینان رسیده‌اند که از طریق تحریم‌ها توانسته‌اند مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند وگرنه اینقدر به خودشان فشار نمی‌آورند که ما را تحریم کنند یا با همپیمانان خودشان دربیفتند که ما را تحریم کنند. به هر حال ما باید از این واکنش منفعلانه‌ای که برگرفته از اهداف دشمنان و سیاست‌های دشمنان است خارج شویم و خودمان به شکل فعالانه‌ای درارتباط با مسائلی که پیش آمده برخورد کنیم و واقعیات را با مردم در میان بگذاریم.

داریوش قنبری در ارتباط با ضرورت در جریان اوضاع قرار گرفتن مردم تصریح کرد: اگر قرار است که مقاومت صورت گیرد، قطعا باید این مقاومت در آستانه تحمل مردم باشد. مردم را باید در جریان قرار داد که برای چه دارند به ما فشار می‌آوردند. اینها را باید به خوبی برای مردم تبیین کرد و به‌خصوص دولتمردان واقعیات را با مردم در میان بگذارند. از سویی باید همزمان برای کاهش اثر تحریم‌‌ها تلاش شود تا درمجموع اوضاع و شرایط برای مردم روشن شود. قطعا و یقینا تبیین مشکلات برای مردم باعث خواهد شد تا روحیه آنان تاب تحمل بالایی داشته باشد و انتظارات نیز با درک عمیق از اوضاع و شرایطی که به وجود آمده معقول‌تر شود. مردم با تنظیم انتظارات می‌توانند به کمک دولت بیایند.

این عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری با بیان اینکه دولت باید مردم را محرم اسرار بداند و واقعیات را برای مردم تبیین کند، یادآور شد: اگر قرار است بر مشکلات غلبه پیدا کنیم باید با مشارکت و حضور همین مردم باشد و خواست این مردم را باید در نظر گرفت. مطالبات مردم را باید در نظر گرفت و حمایت آنان را برای غلبه بر مشکلات به شکل مناسبی در نظر داشت.

قنبری با اشاره به اظهارات اخیر علی ربیعی سخنگوی دولت مبنی بر بازگو کردن واقعیت تحریم‌ها یادآور شد: با کتمان حقایق و سرپوش گذاشتن بر واقعیت‌‌هایی که وجود دارد نمی‌شود توجه مردم را از آنچه که اتفاق افتاده است به سمت‌های دیگری برد. نمی‌شود توجه مردم را از آنچه که واقعیت دارد به سمت‌های دیگری برد. مسائل اقتصادی به‌طور مستقیم بر زندگی مردم تأثیر منفی گذاشته است. و در این رابطه باید توجیهات لازم برای افکار عمومی ارائه شود. این کار باید با بیان واقعیات درخصوص تحریم و طلب حمایت مردم و همین‌طور مشارکت آنان در این اوضاع و شرایط صورت گیرد. قطعا و یقینا اگر مسائل به‌خوبی برای مردم تبیین نشود و آنان مشارکت داده نشوند آن وقت کار دولت درمجموع سخت خواهد بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا بازگو کردن واقعیت تحریم‌ها موج حملات مخالفان دولت مبنی بر این که دولت با چنین کاری دارد سوءمدیریت خودش را توجیه می‌کند در پی نخواهد داشت، افزود: سوءمدیریتی وجود ندارد. دولت حتی در مورد این انگ سوءمدیریت هم که مخالفان می‌چسبانند باید دفاع داشته باشد و توضیح دهد. این که مخالفان یک‌طرفه دولت را متهم به سوءمدیریت کنند باید شاخص‌‌های سوءمدیریت دولت را بیان کنند. اغلب همین مدیران در ۴سال اول دولت آقای روحانی حضور داشتند و با توجه به برجام و امیدی که به حل مشکلات و معضلات حوزه سیاست خارجی و تحریم‌ها وجود داشت، ثبات و انسجام خوبی را ایجاد کردند و در عرصه اقتصادی نوعی رونق نسبی در ۴ساله اول دولت آقای به وجود آمد. مدیران تغییر نکردند. اتفاقی که افتاد یک متغیر خارجی روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و همراهی یک متغیر داخلی و مسئله دلواپسانی بود که درمجموع با سیاست‌هایشان در گذشته اجازه دادند این تحریم‌ها بر کشور تحمیل شود و از طرف دیگر با سنگ‌اندازی در مسیر برجام کمک کردند به اینکه تحریم‌ها بر کشور وضع شود.

قنبری خاطرنشان ساخت: دولت باید به خوبی هویت کسانی که دولت را زیر سوال می‌برند توضیح دهد و کارشکنی‌های آنان را بیان کند. در ارتباط با مسئله سوءمدیریت هم دولت باید به خوبی از عملکرد خودش دفاع کند که مخالفان دولت مسائل ناشی از تحریم‌ها را که تاحدودی دستپخت خودشان است را به مدیران دولتی نسبت ندهند. به نظر من مقداری گفت‌وگوی دولت با مردم ضعیف است. دولت باید این گفت‌وگوها را بیشتر کند و ارتباطاتش با مردم، بدنه اجتماعی و حامیان دولت ضروری است.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه