همراه ما باشید

تشکیل کمیته‌‌ای درباره پرداخت یارانه‌ها

رئیس مرکز پژوهش های مجلس از تشکیل کمیته ای برای بررسی پرداخت یارانه ها خبر داد.

 خبرگزاری تسنیم: کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که در این مرکز برگزار شد، با بیان اینکه کشور از نظر اقتصادی و سیاسی در شرایط حساسی قرار دارد، گفت: کشورمان درگیر تحریم است اما در این شرایط از ظرفیت‌های موجود به خوبی و  کامل برای عبور از آن استفاده نشده است.می‌توانیم از آن‌ها برای کم کردن آثار تحریم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ما در مرکز پژوهش‌ها بررسی‌های تحلیلی برای کنترل شرایط تحریمی انجام داده‌ایم و حتی کتاب «هنر تحریم» را نیز ترجمه کرده‌ایم، همچنین گزارش‌های مفصلی را آماده کرده‌ایم که برخی از آن‌ها به دلیل سوء استفاده دشمنان به صورت طبقه بندی ارائه می‌شود، اما بر روی سایت مرکز پژوهش‌ها بسیاری از آنها قابل دسترس است.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: بیان کرد: در مرکز پژوهش‌ها تک تک صنایع کشور از نظر تأثیرگذاری تحریم بر آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا جلوی آثار مخرب تحریم را بگیریم، البته تأکید می‌کنم که در برهه کنونی کشور باید وحدت داشته باشیم و برنامه منجسمی برای ادامه کشور تهیه کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کرد: امروز درست تصمیم گرفتن در مسائل کشور اهمیت به سزایی دارد و خبررسانی باید به نحوه‌ای صورت بگیرد که مردم از پیگیری مسئولین برای بهبود وضعیت کشور دلگرم شوند.

جلالی بیان کرد: آمریکایی‌ها نظام تحریمی خود را تقویت می‌کنند و از طرفی استراتژی گفت‌وگوی نرم را در پیش می‌گیرند، زیر این دستکش نرم مخملی یک دست آهنین وجود دارد، چرا که تحریم وزیر امور خارجه یک کشور به هیچ قابل توجیه نیست.

وی افزود: اقای ظریف در بیان و دیپلماسی بسیار موفق و قوی عمل کرده است، اما در سفر اخیر او به نیویورک برایش محدودیت 800 متری در نظر گرفتند، لذا آ‌مریکا شعار‌های ملایم را سر می‌دهد تا افکار جهانی را فریب دهد، اما از آن طرف اقدامات سخت خود را علیه ما به کار می‌گیرد، امیدوارم با استفاده از وحدت و ظرفیت داخلی کشور بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به عادلانه نبودن پرداخت یارانه‌ها تصریح کرد: دولت، مجلس و مرکز پژوهش‌ها مدت‌هاست که روی این مسئله کار می‌کنند و ذیل کمیته عالی هماهنگی قوا مرکز پژوهش‌ها، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد پیگیر هدفمندسازی یارانه‌ها هستند.

جلالی با اشاره به توسعه اقتصاد بدون نفت اظهار داشت: این گزارش که در مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفته حالت تکلیفی ندارد، در شرایطی که همه فکر می‌کنند باید از فروش نفت کشور را اداره کنیم مرکز پژوهش‌ها مطالعاتی ارائه داده تا کشور بتواند اقتصاد خود را بدون نفت اداره کند.

وی بیان کرد: چه در تحریم اول و چه بعد از خروج آمریکا از برجام ما ستادی تشکیل دادیم و از نخبگان استفاده کرده‌ایم به نحوی که 100 گزارش درباره نحوه مقابله با تحریم‌ها تهیه شده و حتی در جلسه غیرعلنی مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفته که چگونه می‌شود تاب آوری اقتصادی را بالا برده و آثار تحریم را کم کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: لازم به ذکر است که این گزارش حالت گزارش و تکلیف برای سازمان‌ها ندارد و تنها توضیح داده که چه اقداماتی را می‌توان برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرد.

نماینده تهران در مجلس  درباره اینکه چرا این گزارش در صحن علنی قرائت نمی‌شود، گفت: این موضوع به صلاحدید هیئت رئیسه مجلس بستگی دارد، اما ما آن را برای دفتر مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، برخی وزرا و سایر نهاد‌ها فرستاده‌ایم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هنوز ظرفیت مالیاتی در کشور تکمیل نیست چرا که در بخش‌هایی معافیت و فرار‌های مالیاتی وجود دارد.

او با اشاره به ناعادلانه بودن پرداخت برخی از یارانه‌ها افزود: هر زمانی که بحث یارانه‌ها مطرح می‌شود ذهن‌ها به صورت خودکار به سمت بنزین می‌رود در حالی که برای برق یارانه‌هایی اختصاص می‌یابد که منجر به بی عدالتی می‌شود؛ به عنوان مثال بخشی از ثروتمندان جامعه استفاده بیشتری از برق می‌کنند و به همین دلیل از یارانه بیشتری در مصرف این محصول برخوردار می‌شوند، این مسائل در مرکز پژوهش‌ها و سازمان برنامه و بودجه مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه آن می‌تواند اقتصاد کشور را در بخش‌های مولد فعال‌تر کند.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه