همراه ما باشید

کاوش بررسی می‌کند؛

چرا جای موافقان و مخالفان استعفای روحانی عوض شد؟

چرا جای موافقان و مخالفان استعفای روحانی عوض شد؟

در حالی که حامیان اصلاح‌طلب دولت به این نتیجه رسیده‌اند، که روحانی باید استعفا دهد، اصولگرایان که از مخالفان شدید دولت و مطرح کننده طرح کنار رفتن رئیس جمهور بودند به شدت در برابر اظهارات اصلاح‌طلبان واکنش نشان داده و بر ادامه فعالیت وی تاکید دارند.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، یکی از بحث‌هایی که مدت‌هاست در محافل سیاسی کشور مطرح بود و اکنون نیز بیش از پیش قوت گرفته است، مساله استعفای رئیس جمهور است، اما این بحث در روزهای اخیر دچار چرخش اساسی شده است. تا همین یکی دو ماه پیش مخالفان دولت روحانی از طیف‌های گوناگون به بهانه‌های مختلف و به صورت پیوسته بحث استعفا، استیضاح و کنار رفتن روحانی را پیش می‌کشیدند و بر این باور بودند که با کنار رفتن این دولت و رئیس ناکارآمد آنف شرایط برای روی کار آمدن یک دولت جوان و کارآمد فراهم امده و جلو زیان رسیدن بیشتر به کشور گرفته خواهد شد.

در برابر این اظهارات، اصلاح‌طلبان و دیگر حامیان دولت، با ابراز مخالفت شدید خود نسبت به این پیشنهاد، آن را نقشه جریان رقیب برای متشنج کردن فضا و ایجاد فشار بر روی دولت می‌دانستند، اما اکنون بسیاری اصلاح‌طلبان به تدریج مواضع خود را عوض کرده و از استعفای رئیس‌جمهور حمایت کرده‌اند. مهم‌ترین این اظهارات، مطالبی است که عباس عبدی و تا حدودی احمد زیدآبادی مطرح کرده و بر این باور هستند که کنار رفتن رئیس جمهور از ماندنش در قدرت فایده بیشتری دارد.

در این شرایط چهره‌ها و رسانه‌های جناح راست، به یک باره و تمام توان خود نسبت به پیشنهاد کنار رفتن روحانی از قدرت مخالفت کرده و حتی شماری از آنان، ازجملع روزنامه کیهان کسانی را که این موضوع را پیش می‌کشند، متهم به خیانت و وابستگی به جریان‌های معاند می‌کنند.

اما چه اتفاقی افتاده است که به یکباره جای مخالفان و موافقان کنار رفتن روحانی به کلی عوض شده است و اظهارات اصلاح‌طلبان تا این اندازه موجوب ناخشنودی جناح راست شده است؟

در واقع به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان به ویژه پس از اجرای طرح بنزین و رخدادهای ناشی از ان به این نتیجه رسیدند، که در شرایط تحریم‌های کمرشکن و رکود اقتصادی که انبوهی از مشکلات داخلی و خارجی را به سوی دولت روانه کرده است، ادامه فعالیت دولت نمی‌تواند گرهی از کار کشور باز کند و تنها بدنامی و نارضایتی بیشتر و از میان رفتن سرمایه لجتماعی آنان را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر اصلاح طلبان احتملا به  این مساله نیز می‌اندیشند که به دلیل مشکلات فراوان اقتصادی و بودجه، دولت ناچار از اقدامات و اصلاحاتی است که نارضایتی بیشتر را دامن خواهد زد و امکان انجام فعالیت مثبتی نیز وجود ندارد، بنابراین بهتر است تا روحانی کنار رفته و اجازه دهد تا دولت بعدی که به احتمال قریب به یقین از جناح رقیب حاکم خواهد شد و ادعای توانایی در بهبود سریع اوضاع را نیز دارد، بر سر کار بیاید و از این رهگذر هم در بدنامی اصلاحات پرفشار بر جامعه بی نصیب نماند و فشار مشکلات را احساس کرده و ادعای کارآمدی‌اش محک بخورد.

در طرف مقابل اصولگرایانی که تا کنون بر کنار رفتن روحانی پافشاری می‌کردند، اکنون بنا دارند تا به هر قیمتی وی را در قدرت نگاه دارند، یکی از دلایل آن شاید نزدیکی انتخابات مجلس باشد که اصولگرایان از پیروزی در آن مطمئن هستند و برای همین نمی‌خواهند که بی سر شدن کابینه و سقوط دولت، منجر به تعلیقی شود که  انتخابات و پیروزی آنان را تحت شعاع قرار دهد.

مورد دیگر آن است که اصولگرایان احتمالا از ناگزیر بودن برخی اصلاحات از جمله آزادسازی نرخ انرژی و افزایش مالیات و تعرفه واردات آگاهند وازاین رو علاقه دارند که روحانی باقی بماند تا بدنامی اجتماعی ناشی از این مسایل به پای وی ثبت شود.

مورد اخر می‌تواند، تصمیم اصولگرایان به انتقال ارام قدرت باشد تا هم آمادگی داشته باشند و هم این کار با کمترین تنش و بدون سر و صدا انجام شود. به همین دلیل یکی از گزینه‌ها می‌تواند این باشد که تا روی کار آمدن مجلس یازدهم صبر کنند و پس از آن مجلس نو اقدام به استیضاح رئیس جمهور کند تا همه چیز به صرت عادی پیش برود و یا حتی دولت را تا پایان دوره خود نگاه دارند، چراکه تفاوت زمانی چندانی نخواهد داشت.

در میان اما خود دولت و حامیانش نظر دیگری دارند. در تازه‌ترین واکنش رسمی به این موضوع، علی ربیعی، سخنگوی دولت، همین امروز استعفای روحانی رد و همه شایعات را تکذیب کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مطرح شده برای استعفای رییس جمهوری و اینکه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور  علت آن را موانع پیش روی دولت عنوان کرده و این موضوع که دولت در دو سال باقیمانده از عمر خود و در شرایطی که مخالفانش بسیار جدی هستند به چه نحو می خواهد کار را پیش ببرد، گفت: به هیچ عنوان بحث استعفای رییس جمهوری و کناره‌گیری دولت مطرح نشده و طرفداری ندارد. به دلیل صمیمیتی که با آقای جهانگیری دارم و پیرامون مسائل دولت و مسائل کشور بسیار گفت و گو می‌کنیم، وی تاکنون نه چنین ایده‌ای را مطرح کرده‌ و من نیز چنین صحبتی را نشنیده‌ام و هیچ حرفی در این خصوص از جانب آقای جهانگیری صحت ندارد.

ربیعی همچنین تاکید کرد: به اعتقاد من این افراد متاسفانه اعتنایی به کارنامه دولت ندارند که در چه شرایط دشوار مدیریتی قرار گرفته است. این روزهای پر از گرد و غبار دلتنگی روزی می‌گذرد و مردم در نهایت قضاوت خواهند کرد ]....[ ما نمی‌خواهیم صورت مساله را پاک کنیم و رنج مردم، ناراحتی و نگرانی مردم، زندگی‌های سخت را نبینیم. اما معتقدیم که این روزها خواهد گذشت و دولت تا آخرین لحظه به تعهد خود به مردم پایبند است و همه تلاش خود را برای عبور از این شرایط بکار خواهد بست.

البته طبیعی است که دولت و ربیعی در مقام سخنگوی آن چنین واکنشی به این مساله داشته باشند و جز از این نیز از آنان انتظار نمی‌رود، اما باید توجه داشت که دولت با وجود مخالفانی که بیشنه فشار را همراه مخالفت شدید با استعفای رئیس‌جمهور بر دولت وارد می‌کنند و اصلاح‌طلبانی که ادامه حمایت از دولت را صلاح ندانسته و از روحانی درخواست کنار رفتن از قدرت دارند، روزهای  بسیار دشواری در پیش خواهد داشت.

 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه