همراه ما باشید

رضایت وزیر از بودجه سال ۹۹ آموزش‌وپرورش

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: بودجه این وزارتخانه برای سال ۹۹ در مقایسه با سایر بخش‌ها بیشترین رشد را داشت و در مجموع بودجه در نظر گرفته شده خوب است.

تسنیم: محسن حاجی‌میرزایی درباره وضعیت بودجه آموزش‌وپرورش در سال 99 اظهار کرد: نسبت به بودجه سال 99 رضایت داریم، بودجه آموزش و پرورش در مقایسه با سایر بخش‌ها از جمله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیشترین رشد را دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که پیش از این رقم بودجه مورد درخواست خود را 73 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بودید، آیا بودجه سال 99 می‌تواند پاسخگوی نیازهای آموز‌ش‌وپرورش باشد؟ گفت: تمام دستگاه‌ها نیازهای خاصی داشتند بنابراین این امکان که با رقم مدنظر ما موافقت کنند وجود نداشت اما بودجه درنظر گرفته شده نیز خوب است.

مجموع بودجه آموزش‌وپرورش 64 هزار میلیارد تومان

همچنین علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با تسنیم درباره اینکه آیا میزان بودجه این وزارتخانه در لایحه بودجه سال 99، 57 هزار میلیارد تومان است، گفت: رقم بودجه این وزارتخانه با توجه به تبصره 14، جداول 7، 8 و 9 حدود  64 هزار و 265 میلیارد تومان است و این عدد سال گذشته حدود 56 هزار میلیارد تومان یعنی 55 هزار و 416 میلیارد تومان بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این بودجه برای پاسخ به نیازهای آموزش و‌پرورش در سال 99 کافی است، افزود: نمی‌توانم به حالت کلی پاسخ بدهم و بگویم بله یا خیر، این مسئله نیاز به به توضیحات دقیق و جزئی‌تر دارد اما به هر حال این بودجه پاسخگوی تمام نیازهای ما نیست.

به گزارش تسنیم، بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش‌وپرورش در سال 99 معادل 57 هزار و  122 میلیارد و 777 میلیون و 700 هزار تومان است.

سه هزار و 62 میلیارد و 384 میلیون و 40 هزار تومان برای اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای اختصاص یافت.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند که با در نظر گرفتن 60 هزارکمبود معلم سال‌های 97 و حدود 25 هزار معلم برای افزایش جمعیت دانش‌آموزی در سال 98 و 99، آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی 98  حداقل 85 هزار و در سال 99 بیش از 110 هزار کمبود معلم دارد که اعتبار لازم برای پرداخت حقوق این تعداد معلم در سال 99 حدود سه هزار میلیارد تومان است. در نتیجه بودجه آموزش‌وپرورش فقط برای رفع کمبود معلم باید حداقل سه هزار میلیارد تومان نسبت به سال 98 افزایش یابد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه