همراه ما باشید

پاسخ زنگنه درباره علت کمبود کپسول گاز در سیستان

زنگنه گفت: اکنون در تمام استان‌های کشور بیش از سال گذشته LPG توزیع می‌شود، بنابراین مشکل این است که این کپسول‌ها به دست مصرف کننده خانگی نمی‌رسد.

باشگاه خبرنگاران: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در نخستین رویداد نوآوری وزارت نفت با نام «پترولیوم تیکاف» گفت: مهندسی نفت در سال ۷۶ در دانشگاه‌ها متاسفانه دانشجو پذیرش نداشت و ما نمی‌توانستیم در این زمینه کاری انجام دهیم چرا که ما در زمینه اکتشاف نفت نیاز به فارغ‌التحصیلان صنعت نفت داشتیم.

او ادامه داد: خوشبختانه در دانشگاه‌های برتر رشته‌های در ارتباط با نفت و اکتشافات آن ایجاد و توانستیم فارغ التحصیلان خوبی داشته باشیم و هم اکنون در تلاش هستیم دانشگاه‌های کشور را در سطح تحصیلات تکمیلی در زمینه پتروشیمی سوق دهیم.بیشتر بخوانید: واردات قطعات خودرو‌های گازسوز ممنوع است/ خبری از استیضاحم ندارم
زنگه در ادامه با اشاره به ۲۶ طرح بالادستی در زمینه اکتشافات نفتی، گفت: در این زمینه ۸ قرارداد در پژوهش میدان نفتی ۵ طرح در زمینه اکتشافات نفتی و ۱۲ قرار داده در انیستیتو پایین دستی نفت با دانشگاه‌ها منعقد شده است، به طوری که این کار‌ها با فراز نشیب روبرو است، ولی باید این کار صورت بگیرد.

بیژن زنگنه وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت :در واقع عزم راسخ وزارت نفت از جوانان در زمینه استارت آپ و نفت است چرا که دنیا بدون خلاقیت نمی تواند پیشرفت کند.

او ادامه داد: در حال حاضر ۵۲ میلیون تولید نفت را به ۱۱۰ میلیون رساندیم چیزی بالغ بر ۲/۰۲ دهم برابر کردیم، امروز به وضوح می‌توان کار‌های بزرگ را در پالایشگاه‌های کشور از جمله تبریز اصفهان و ... دید.

 زنگنه در پاسخ به سوال خبرنگاراقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر کمبود گاز مایع در سیستان و بلوچستان در روزهای گذشته گفت: اکنون در تمام استان‌های کشور بیش از سال گذشته LPG توزیع می‌شود، بنابراین مشکل این است که این کپسول‌ها به دست مصرف کننده خانگی نمی‌رسد، پیش‌بینی ما این است که بخشی صرف سوخت خودروها به صورت غیر مجاز و خطرناک می‌شود و بخشی هم ممکن است قاچاق شود.

امضای ۲۶ قرارداد در حوزه پژوهش نفتی

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه که شرکت‌های توزیع کننده می‌گویند، کپسول را توزیع می‌کنیم و مردم خریداری می‌کنند، اما مشخص نیست این کپسول کجا مصرف می‌شود"، گفت: تلاش می‌شود تا ۱۵ روز آینده روشی را پیش بگیریم تا کپسول مورد نیاز خانوار‌های سیستان و بلوچستان با اطمینان به دست آن‌ها برسد.

او افزود: از سال ۹۲ تلاشم این بوده است که به‌صورت جدی و نه به صورت تشریفاتی وارد بحث پژوهش شده و همسو با این موضوع ۲۶ قرارداد پژوهشی امضا شده است.

وزیر نفت در ادامه پژوهش در دانشگاه ها را مهم خواند و تصریح کرد: بازکردن درهای پژوهشگاه صنعت نفت روی دانشجویان و استارت‌آپ‌ها باز است و حمایت ویژه از آنها را به‌طور جدی دنبال می کنیم.

زنگنه گفت: طی مشورت با صاحب‌نظران فرآیندی برای استقرار استارت‌آپ‌ها در منطقه ری تهران طرحی ارائه شده که پیش بینی این است ۱۵۰ استارت‌آپ را بتوانیم در ری مستقر کنیم. همچنین برای تاسیس صندوق نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومان نیاز است که به‌زودی ارائه خواهیم کرد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه