همراه ما باشید

امیر ابوالفتح در گفتگو با کاوش:

گفتن واقعیت تحریم‌ها مشکلی را حل نمی‌کرد

گفتن واقعیت تحریم‌ها مشکلی را حل نمی‌کرد

بسیاری از کسانی که دیدگاه و مواضع دولت آقای روحانی را مورد تأیید قرار می‌دهند، قبول دارند که این دولت در اطلاع‌رسانی و برقراری ارتباط صحیح‌تر با افکار عمومی مقداری کوتاهی کرده است.

یک کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی دولت درخصوص ضرورت تشریح واقعیت تحریم‌های آمریکا برای مردم و جلوگیری از اعتراضات خیابانی به کاوش گفت: به لحاظ عملی فرقی نمی‌‌کرد که مردم از حقایق تحریم با اطلاع باشند یا نباشند. اقتصاد تابع پارامترهای متعددی از جمله کمبود منابع است و عواملی قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کند و دانستن و ندانستن مردم نیز خیلی در این قضیه موثر نیست. مسئولان به این نتیجه رسیده‌اند که چون مردم در جریان نیستند که کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته است، مقداری سطح انتظارات همچنان بالاست یا مطالبات از دولت متناسب با توان تأمین این نیازها در دوره جنگ اقتصادی نیست.

امیرعلی ابوالفتح با بیان این که شرایط کنونی کشور بیشتر متأثر از مباحث روانی است یادآور شد: وقتی مردم بدانند کمبودها تا چه اندازه جدی است شاید بتوانند مدیریت کنند یا انتظارات‌شان از دولت کاهش یابد. البته این یک نگرانی دیگر ایجاد می‌کند و آن هم این است که اگر به قول آقای ربیعی واقعیت تحریم‌ها به مردم گفته شود، باعث نگرانی در بین مردم شود؛ خودش موجب هجوم برای خرید کالاهای اساسی شود. برخی مردم برای حفظ نیازهای آینده خودشان ممکن بود به خرید انبوه کالا مراجعه می‌کردند. این خودش به کمبودها دامن می‌زد.

او درباره راهکار اطلاع‌رسانی در تبیین واقعیت‌های تحریمی کشور گفت: باید یک توازن برقرار شود. نه می‌شود جامعه را در بی‌خبری قرار داد و مسئولان به دلیل نگرانی از تشویش اذهان عمومی مشکلات را لاپوشانی کنند، نه می‌شود همه مسائل را مطرح کرد. به‌عنوان مثال اگر تحریم‌ها باعث کمبود دارو شده باشد نمی‌توان به‌راحتی آن را اعلام کرد.

ابوالفتح افزود: صحبت‌‌های سخنگوی دولت تاحدودی پاسخ به فشارهایی است که بعد از اغتشاشات آبان رخ داده و تا حدودی به آینده و مباحث انتخاباتی نیز نگاه دارد. ضمن اینکه بسیاری از کسانی که دیدگاه و مواضع دولت آقای روحانی را مورد تأیید قرار می‌دهند، قبول دارند که این دولت در اطلاع‌رسانی و برقراری ارتباط صحیح‌تر با افکار عمومی مقداری کوتاهی کرده است. به هر حال به نظر می‌رسد بخش روابط عمومی دولت خیلی فعال نبوده است. وقتی کشور در شرایط جنگی قرار می‌گیرد جامعه باید بتواند به شکل مدیریت شده بدون تأثیر از افراط و تفریط و هیجان‌زدگی نسبت به خطراتی که پیش روست آگاه شود.

این کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ضعف اطلاع‌رسانی دولت و بهره‌برداری‌های مخالفان از این موضوع خاطرنشان ساخت: اگر واقعا دولت آقای روحانی به این نکته رسیده که باید بهتر اطلاع‌رسانی کند، خودش یک گام مثبت رو به جلوست. متأسفانه برخی از این موضوعات درگیر جنگ و درگیری‌های جناحی، حزبی و باندی می‌شود و خودش می‌تواند تبدیل به یک پاشنه آشیل برای دولت شود. منتقدان ممکن است از چنین شرایطی برای اهداف سیاسی خودشان استفاده کنند. این در حالی است که این مباحث موضوعات ملی است و بر سرنوشت تک تک ایرانیان تأثیر می‌گذارد.

این کارشناس مسائل آمریکا واقعیت حوادث آبان‌ماه را التهابات نهفته در بطن جامعه دانست و گفت: در ارتباط با حوادث آبان‌ماه می‌شد تدبیر بهتری اتخاذ کرد و با شیب ملایم‌تری اطلاع‌رسانی کرد. وضعیت کشور در شرایطی قرار گرفته بود که یک شورش اقتصادی یا تهی‌دستان و فقرا قابل پیش‌بینی بود. ممکن بود سر بنزین رخ ندهد و سر موضوع دیگری رخ دهد. وقتی کشور به این شدت زیر تحریم اقتصادی قرار دارد و این تصمیم درنهایت بر ضعیف‌ترین اقشار اجتماعی وارد می‌شود، چون اقشار مرفه کمترین فشار را تحمل می‌کنند و قدرت خرید بالایی دارند. فشار بر دهک‌های پایین جامعه سنگین‌‌تر شده است و از مدتها قبل آقای ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به غلو می‌گفت که ما شاهد تظاهرات خیابانی در ایران هستیم. مشخص بود این جایی خودش را بروز می‌دهد.

ابوالفتح افزود: بنزین زمینه مناسبی را فراهم کرد که چنین اتفاقی بیفتد ولی اگر بنزین هم نبود می‌شد حدس زد که این اتفاق در ماه‌های بعد نیز رخ دهد چراکه به نظر می‌رسد در ماه‌های آتی و سال99 با شدیدتر شدن فشارهای تحریمی وقوع چنین اتفاقاتی دور از انتظار نباشد. همه چیز را متوجه سوءمدیریت یا سوءتعبیر بنزینی کرد. کشور در شرایط عادی و نرمال نبود که یک بی‌تدبیری بنزینی باعث شعله‌ور شدن اعتراضات شود.

او درباره شرایط کشور تصریح کرد: کشور در شرایط اقتصادی بسیار بدی است. پول وارد کشور نمی‌شود. گردش حساب‌های بانکی دچار مشکل شده است. ارائه خدمات و کالا دچار مشکل شده است و طبیعی است این نارضایتی در کنار فضاسازی‌های رسانه‌ای خارج از کشور که دائم دارد انجام می‌گیرد خودش را بروز دهد. بنابراین تقلیل دادن این موضوع تنها به بی‌تدبیری خیلی گره‌گشا نیست ضمن این که بی‌تدبیری هم در این قضیه موثر بوده است.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه