همراه ما باشید

کاوش گزارش می دهد؛

اتحاد ملت و کارگزاران عواقب فهرست اصلاح‌طلبان را می‌پذیرند؟

اتحاد ملت و کارگزاران عواقب فهرست اصلاح‌طلبان را می‌پذیرند؟

احزاب شاخص اصلاح‌طلبی شریک اصلی تصمیمات شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده‌اند ولی نقش اپوزیسیون آن را بازی کرده‌اند.

انصراف محمدرضا عارف از نامزدی انتخابات مجلس یازدهم تصمیم عاقلانه او در پرونده فعالیت‌های سیاسی‌اش بود. این اقدام او نه‌تنها پاسخ  مناسبی به انتقادات از عملکردش در مجلس محسوب می‌شد، بلکه در آینده عیار منتقدانش در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را نیز آشکار خواهد ساخت. طیف کثیری از هم‌طیفان او پس از انتخابات شوراهای96 فرافکنانه انتخاب اعضای فهرست امید را گردن مدیریت او انداختند وسهم خود در بسته شدن این فهرست را نادیده گرفتند. جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی با نام پیشین شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دقیقا از طرف احزابی به تیغ تیز انتقادات گرفته شد که بیشترین سهم را در بسته شدن فهرست نامزدها داشتند و بیشترین سهم را هم از شورای شهر گرفتند: حزب اتحاد ملت، حزب اعتماد ملی و حزب کارگزاران.

به گزارش کاوش، اعضای شورای مرکزی این احزاب حتی اگر عارف سکوت کند نمی‌توانند نقش مستقیم خود را در انتخابات شوراهای سال96 کتمان کنند. ستادهای انتخاباتی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان چه در سال96 و چه در سال98 با عضویت اعضای شورای مرکزی احزاب اصلاح‌طلب اداره شده‌اند و معاون اول رئیس دولت اصلاحات عضو این ستادها نبوده است.

سال96 کارگروهی 7نفره متشکل از عبدالواحد موسوی لاری، ژاله فرامرزیان، محمود صادقی، حسین مرعشی، حسین کمالی، الهه کولایی و اسماعیل گرامی‌مقدم مسئول تنظیم فهرست تهران بودند. نمایندگان هر 3حزب اتحاد ملت -مرعشی از کارگزاران، الهه کولایی عضو سابق شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و اسماعیل گرامی‌مقدم از حزب اعتماد ملی- در این شورای داوری حضور داشتند. این کمیته 7نفره از میان 150نفر دست به انتخاب می‌زند و درنهایت با رأی آنان فهرست 21نفره شورای شهر تهران در سال96 آماده می‌شود.

ساز مخالف این احزاب با نحوه تصمیم‌گیری شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با این وصف محلی از اعراب ندارد. آنها اگر منتقد جدی چنین سازوکاری بودند، بار دیگر در ساختار آن مشارکت نمی‌کردند. برای انتخابات اسفندماه امسال مجلس نیز حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران، علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت، حسن رسولی عضو شورای شهر تهران، شهیندخت مولاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و علی باقری عضو حزب توسعه ملی 5عضو ستاد مرکزی انتخابات جبهه اصلاح‌طلبان شده‌اند. با کاهش اعضای ستاد انتخاباتی به نظر می‌رسد نقش حزب اتحاد ملت و کارگزاران در بستن فهرست انتخاباتی سال98 پررنگ‌تر از انتخابات شوراها نیز شده باشد، چرا که اعتماد ملی در این دوره نماینده‌ای در این جمع ندارد.

علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت در یکی از اظهارات خود اشاره به حضور 29حزب اصلاح‌طلب و حضور نمایندگان آنها در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌‌طلبان کرده بود. یکی از اختلافات دوره گذشته نحوه تخصیص سهمیه احزاب در فهرست انتخاباتی بود. میزان بزرگی و سطح فعالیت احزاب به عنوان فاکتورهای اصلی تخصیص سهمیه آنان اعلام می‌شد. با این حال همچنان برخی اعضای اتحاد ملت به‌صورت غیرمستقیم نسبت به سهمیه خود در این فهرست گلایه داشتند.

مشخص نیست مدل رأی‌گیری در بدنه اصلاح‌طلبان جایگزین مدل ترکیبی امتیازدهی و رأی‌گیری در ستاد انتخاباتی خواهد شد یا نه؛ مزیت چنین طرحی مشارکت حداکثری جامعه تشکیلاتی اصلاح‌طلبان در انتخاب نامزدهاست و سعی در جلب رضایت حداکثری انتخاب‌کنندگان دارد. در عین حال نحوه تخصیص کرسی‌های مجلس مبتنی بر صلاحیت‌‌ها و تخصص‌های مورد نیاز مبهم مانده است. طبقه‌بندی مشخصی از جامعه مشاغل، تخصص‌ها و مهارت‌های مورد نیاز ندارد و رشته تحصیلاتی فرد مورد نظر را در نظر نمی‌گیرد. چنین اقدامی شاید بتواند همه اصلاح‌طلبان را راضی نگه دارد ولی معلوم نیست درنهایت ترکیب کامل و بهینه‌ای از همه ظرفیت‌‌های احزاب را به کار گیرد. آنچه مسلم است حاصل تصمیمات شورا بعد از کناره‌گیری انتخاباتی عارف و راه‌‌اندازی احتمالی سامانه رأی‌سنجی اصلاح‌طلبان موسوم به سرا بیشتر به پای احزاب عضو جبهه اصلاح‌طلبان نوشته خواهد شد.   

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه