همراه ما باشید

فیاض در گفتگو با کاوش:

روحانی عاقل باشد خودش کنار می‌رود

روحانی عاقل باشد خودش کنار می‌رود

یک تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی با اشاره به وضعیت کنونی دولت و احتمال بروز مشکلات بیشتری که با تشکیل مجلس یازدهم برای رئیس جمهور ایجاد خواهد شد، شرایط روحانی را به وضع جنازه ناصرالدین شاه قاجار پس از ترور تشبیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، با انصراف قطعی علی اردشیر لاریجانی و شماری از همفکران وی از شرکت در انتخابات مجلس یازدهم و همچنین کاهش شدید بخت حضور بسیاری از همفکران لاریجانی در مجلس آینده، این پیش بینی بسیار محتمل خواهد بود، که دولت دوازدهم در باقیمانده دوران مسئولیت خود، روزهای بسیار سختی را با مجلس یازدهم در پیش خواهد داشت، زیرا از یک سو بزرگترین پشتیبانان خود را در عرضه قانون گذاری کشور از کف خواهد داد و از سوی دیگر باید با نمایندگانی دست و پنجه نرم کند ، که به احتمال بسیار بالا اکثریتی از منتهی علیه جناح راست و مخالف شدید دولت خواهند داشت. 
این تضاد تا آن پایه شدید است، که برخی تحلیل گران حتی برکناری حسن روحانی را نیز چندان دور از واقعیت به شمار نمی آورند. به این ترتیب دولت دوازدهم در کنار انبوهی از مشکلات و چالش های داخلی و خارجی و فشار تحریم ها، باید نگران نمایندگان تازه وارد مجلس یازدهم نیز باشد. نمایندگانی که به احتمال بالا، بخش بزرگی از آنان را سیاستمداران جوان و تازه کار و کم تجربه تشکیل می دهند، که به چالش های کشور ناآشنا، اما با اندیشه هایی آرمانی بر مخالفت با دولت راسخ هستند.
درباره وضعیت، چالش ها و سرنوشت دولت روحانی، پس از پایان مجلس دهم و کنار رفتن لاریجانی، گفتگویی با 《ابراهیم فیاض》، استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر سیاسی اصولگرا انجام دادیم، که شرح آن را در ادامه می خوانید:

 

دولت کنونی در حال مرگ است

 

*آقای فیاض! به نظر شما آیا با کنار رفتن علی لاریجانی از راس قوه مقننه و شکل گیری مجلسی متفاوت، دولت با یک چالش جدی روبرو نخواهد شد؟
 

بله! در واقع این دولت عمرش به پایان رسیده و مرگش جدی است. بیش از صورتکی این دولت برجای نمانده است، بر این اساس آنها اگر عاقل باشند، خودشان کنار خواهند رفت، وگرنه می مانند و هر روز بیشتر نابود شده و با یک بی حیثیتی و بی فایدگی کامل به پایان خواهد رسد.

 

اگر این دولت عاقل باشد، خودش کنار می رود

 

*پس شما بر این باورید که اگر دولت عاقل باشد، باید داوطلبانه استعفا دهد؟
 

بله! باید دولت را منتفی کنند و پی کار خود بروند.

 

وضعیت روحانی مانند جنازه ناصرالدین شاه پس از ترور است

 

*اگر دولت کنار برود، چه جایگزینی می تواند داشته باشد؟ این روزها نمایندگان همین مجلس که چندان هم با دولت زاویه ندارد در حال اعمال فشار بر آن هستند، حتی برخی به روشنی مساله استیضاح رئیس جمهور را پیش می کشند. به نظر شما وضع کشور در شرایط تعلیق پس از فروپاشی دولت چه خواهد شد؟


خوب دقیقا مساله همین است و دولت را برای همین نگه داشته اند. این حرف شما من را به یاد ترور ناصرالدین شاه قاجار می اندازد، که جنازه وی را بر کالسکه سوار کردند و در حالی که دست وی را برای مردم تکان می دادند، به سوی کاخ گلستان بردند، تا مبادا کشور از مرگ شاه به هم بریزد و فرصت داشته باشند که به کارها سامان دهند.
قصه  دولت هم همین است و روحانی را نگاه داشته اند تا به کارها سامان دهند، وگرنه کل دولت ساختارش از هم پاشیده است. همین قضیه بنزین نشان داد که دولت کاملا مرده است. اسمش دولت تدبیر است، که تدبیری ندیدیم. عنوانش امید بود که امیدی ندیدیم، هرچه هست ناامیدی است. 
این دولت همه را ناامید کرد. وقتی رئیس جمهور با خنده می گوید که من از اجرای طرح بی خبر بود، به قول آقای کرباسچی آن خنده وحشتناک بود.

 

معاون اول بسیار فعال تر از رئیس جمهور است/ به احتمال بالا روحانی دولت را به جهانگیری واگذار می کند

 

*به نظر شما آیا خود آقای روحانی نیز راغب به کنار رفتن نیست؟ به ویژه با این مواضع و عملکردی که دارد؟


این دولت بیشتر به دنبال تشریفات بود. دولت عمل در عرصه داخلی و خارجی نبود، بلکه تشریفاتی بود. اگر توجه کنید، دولتی که در دوره نخست خود، موفقیت هایی در زمینه اقتصادی داشت، در دوره دوم رئیس جمهور تنها جک می گفت و متلک به حوزه دین می انداخت و دیگران هم برایش دست می زدند. 
در واقع نوعی تفریح بود و روشن بود که مخالفان دولت را از پاق در می آورند که سرانجام هم چنین کردند و اکنون دولت تنها تصویری از یک دولت راستین است. به احتمال زیاد روحانی کار را به معاون اول واگذار کند، که همین الان بسیار فعال شده و در تلاش است که نواقص رئیس دولت را جبران کند. 
به نظرم یا روحانی استعفا می دهد یا مجلس استیضاحش خواهد کرد و یا او را نگه می دارند اما در مدت باقی مانده تا پایان دوره، کشور را شورای عالی امنیت ملی اداره خواهد کرد.

 

پس از دولت مستقر، احتمال دارد که یک دولت اقتدارگرا به قدرت برسد/ باید منتظر یک ترامپ ایرانی باشیم


*اگر از دولت فاصله بگیریم و کلان تر به موضوع نگاه کنیم آیا با کنار رفتن دولت مستقر، دولتی که جایگزین خواهد شد، می تواند در همین چارچوب ساختاری و اوضاع موجود، دگرگونی مثبتی ایجاد کند و عملکرد بهتری داشته باشد؟


معمولا هرگاه چنین دولت هایی کنار می روند، پس از آن یک دولت اقتدارگرا روی کار می آید. مانند آمریکا که پس از اوباما، ترامپ به قدرت رسید. ما هم احتمالا یک ترامپ ایرانی خواهیم داشت. چون جامعه با هزار مشکل روبروست و این کلاف های سردرگم تنها با قدرت گشوده می شوند و پس از آن کشور به سوی قدرت گرفتن می رود.
ایران اکنون بر سر یک دوراهی است، یا سازندگی و قدرت و یا ویرانی ناامنی. به همین دلیل چه روحانی استعفا دهد و چه ندهد، دولت آینده یک دولت اقتدارگراست.


*پس به نظر شما این تحول می تواند مثبت باشد؟


این چیزی است که در همه دنقا رخ داده است. برای نمونه در آلمان جمهوری وایمار که کشوری از هم پاشیده بود، دیدم که با روی کار آمدن هیتلر در عرض ۱۰ سال به قدرت جهانی بدل شد. در چین دهه هفتاد میلادی و ژاپن عصر امپراتوری میجی نیز همین را شاهد هستیم. این یک ضربه تاریخی است که موجب تغییر ساختار شده و راه پیشرفت را باز می کند.
این کار از دولت کنونی بر نمی آید، کارویژه این دولت همین ایجاد اختلال بود که انجام شد و پس از آن یک دولت اقتدارگرای تکنوکراتیک بومی به قدرت می رسد.

 

قدرت به دست تکنوکراسی بومی جوان خواهد افتاد

 

اصلاح طلبی و اصولگرایی به پایان رسیده است و ما به زودی با قدرت گرفتن یک تکنوکراسی بومی جوان روبرو می شویم که در همه عرصه ها چیرگی خواهد یافت. این روندی بود که تلاش شد از پیشرفت آن جلوگیری شود و ۱۰ سال هم عقب افتاد، اما سرانجام رخ می دهد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه