همراه ما باشید

وکیلی: شنیده‌ام عارف نمی آید

عضو فراکسیون امید گفت: شنیده ام عارف نامزد انتخابات مجلس نمی شود.

به گزارش کاوش به نقل از  ایسنا، محمدعلی وکیلی عضو هیات مجلس که  پیش از ظهر امروز برای ثبت نام در وزات کشور حاضر شد، در پاسخ به این پرسش که آیا عارف نامزد انتخابات مجلس می شود، اظهار کرد: صبح امروز از دوستان شنیدم عارف نامزد انتخابات نمی شود.

وکیلی با اشاره به عملکرد دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتقادات مطرح شده نسبت به عملکرد قوه مقننه اظهار کرد: انتقاد کردن که کار ساده‌ای است به ویژه برای آنان که دستی در امور داشته اند چه در قالب دولت مردی چه نمایندگی ادوار. پیشتر هم گفتم که آنچه که امروز در کف خیابان است، کارنامه همه دولت ها، مجالس و چپ و راست است بنابراین کسی نمی‌تواند خودش را نسبت به وضع فعلی کشور بی تقصیر بداند.

وی ادامه داد: مجلس دهم کاستی خودش را داشت و در پس نهادسازی هایی که در این سال‌ها شکل گرفت، جایگاهش را از دست داد. ما امروز شاهد قانون گذاری نهادهای مختلفی هستیم و بخشی از وظایف مجلس را عهده دار شده‌اند.

این عضو فراکسیون امید درباره اقدامات صورت گرفته از سوی هیات عالی نطارت مجمع تشخیص بیان کرد:هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت در ابتدا به عنوان بازوی مجمع برای نظارت بر سیاست های کلی و به شرط آوردن در صحن مجمع تشکیل شد، ولی امروز همان هیات در عرض مجلس و شورای نگهبان عمل می‌کند.

وکیلی با اشاره به نقش شورای هماهنگی اقتصادی نیز گفت: شورای هماهنگی سران قوا که تدبیری بود برای شرایط سخت و شبه جنگی، امروز به مسائلی ورود می‌کند که برایند شرایط جنگی نیست. درباره مصوبه بنزین نیز مجلس در گذشته و در برنامه های چهارم، پنجم و ششم مجوز افزایش براساس قانون هدفمندی و در روشی پلکانی را داده بود و دولت دیگر نیازی به اجازه مجلس نداشت اما اینکه شرایط کنونی اجازه افزایش 300 درصدی بنزین را می‌داد یا خیر، نیاز به بررسی دارد.

وکیلی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس باید مورد مشورت قرار می‌گرفتند. ما در 3 مرحله این پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را به صورت استمزاجی رد کردیم ولی آقایان به جمع بندی رسیدند و این جمع بندی باید مسئولیت تضامنی برای اعضا این شورا ایجاد میکرد ولی نکرد.

وی تصریح کرد:  در این مصوبه نه تاب آوری مردم  و نه شرایط اقتصادی کشور لحاظ شده است. در شب و عید و شرایطی که کشورهای همسایه دچار آشوب هستند، نباید چنین کاری انجام می‌شد، ولی شد. نمایندگان این مساله را  گوشزد کرده بودند اما به آن عمل نشد.

وی در پایان با اشاره به اظهارات مطرح شده در جهت موافقت با افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: داشتن تحلیل اقتصادی صرف درباره بنزین صحیح نیست. ما معتقد بودیم که افزایش قیمت بنزین بر روی تورم و سایر کالاها اثر می گذارد. من طرح سه فوریتی برای فریز کردن این مصوبه آماده کرده بودم و  اگر پیام صریح رهبری نبود، این افزایش قیمت با متوقف می‌شد اما باید از نظر رهبری تمکین کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه