همراه ما باشید

در گفتگو با کاوش مطرح شد:

آغاز کابوس شورای ائتلاف/پایداری کم بود،حالا تشکیلات الله‌کرم هم وارد صحنه شد!

آغاز کابوس شورای ائتلاف/پایداری کم بود،حالا تشکیلات الله‌کرم هم وارد صحنه شد!

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی برای رسیدن به اهداف خود، دست به ائتلاف با سایر گروه‌ها خواهد زد، از اعلام ساختار تشکیلاتی، معرفی سخنگو و شرایط ائتلافی این جبهه در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، همزمان با آغاز ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، انتشار یک اطلاعیه انتخاباتی، جنبش و جوش تازه‌ای در اردوگاه اصولگرایان ایجاد کرد.

این آگهی، که تا اندازه‌ای هم غیرمنتظره منتشر شد و عنوان «جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی» نیز در آغاز آن خودنمایی می‌کرد، در واقع دعوتنامه‌ای است، که خطاب به 43 تن از چهره‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و ... اصولگرا نوشته شده و از آنان درخواست می‌کند که برای حضور در انتخابات مجلس داوطلب شوند.

اطلاعیه ساده و کوتاه بوده و بدون هیچ‌گونه جمله‌ و یا اشاره‌ای حاشیه‌ای یا محتوایی، تنها از اشخاص مورد نظر خود برای حضور انتخاباتی دعوت کرده است. بنابراین هیچ اطلاعاتی از ماهیت جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی و اهداف آن در دست نیست، اما از روی نام‌های دعوت شده می‌توان به ماهیت اصولگرایی آن پی برد.

با انتشار این دعوتنامه، نخستین پرسشی، که بی درنگ در ذهن ناظران ایجاد می‌شود، آن است، که نسبت این جبهه با شورای ائتلاف اصولگرایان و جبهه پایداری، که پیش از این به عنوان دو جناح اصولی اصولگرایان در انتخابات مجلس به شمار می‌آمدند، چگونه تعریف خواهد شد.

درباره ماهیت و اهداف جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی و نسبت آن با دیگر جریان‌های اصولگرایی، گفتگویی با «حسین الله‌کرم»، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و از فعالان شاخص اصولگرا انجام دادیم. بر پایه برخی اخبار غیررسمی ، وی که نامش در فهرست مدعوین جبهه نیز قرار دارد، از پایه‌گذاران و هدایت‌کنندگان اصلی این جریان سیاسی نوین است.

مشروح این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

 

*آقای الله‌کرم! آیا شما از ساختار و مکانیزم فعالیت جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی و مشی انتخاباتی آن آگاهی دارید؟

منظور شما مکانیزم، در رابطه فعالیت انتخاباتی است؟

 

*بله! اصلا اساساً، این جبهه برای فعالیت انتخاباتی تشکیل شده است، یا قصد دارد که به صورت فراگیر وارد فعالیت سیاسی شود؟

اساساً هر گروه سیاسی که وارد اینگونه دعوت‌ها و پس از آن وارد مراحل بعدی حرکت سیاسی می‌شود، دارای اهدافی هستند، که در مراحل بعدی نیاز به ائتلاف خواهد داشت. اصولا هر ساختار سیاسی، پس از ایجاد ساختار تشکیلاتی به سوی ائتلاف حرکت خواهد کرد، بنابراین ائتلاف مکانیزمی است، که در گروه‌های سیاسی به عنوان یک اصل شناخته می‌شود.

 

*پس بنای مذاکره و ائتلاف با سایر گروه‌های اصولگرا در این جبهه وجود دارد؟

 بله! نه تنها این جبهه، بلکه اصولاً هر گروه سیاسی در مرحله نخست، تشکیلات ایجاد می‌کند و در مرحله دوم دست به ائتلاف می‌زند، چراکه برای رسیدن به اهداف خود، نیازمند یارگیری است.

 

ملاک دعوت از این اشخاص انگیزه‌های انقلابی است

 

*برگزیدن این 42 نفر ملاک خاصی داشته است؟

به نظرم دعوت‌کنندگان بر مسایل، انگیزه‌ها و شاخص‌های انقلابی به دعوت از این افراد دست زده باشند.

 

*آیا فعالیت این جبهه برای انتخابات مجلس برنامه‌ریزی شده یا هدف آن ایجاد یک جریان و جنبش سیاسی است؟

گروه‌های سیاسی اهداف یک سویه‌ای ندارند و در هر وضعیت سیاسی اقداماتی انجام می‌دهند، که مراحل مختلفی از جمله دعوت از چهره‌ها، ائتلاف با گروه‌های دیگر و ارائه راهکارها خواهد بود.

 

*آقای الله‌کرم! آیا خود شما در جریان راه‌اندازی و اعلام موجودیت این جبهه نقش داشتید یا تنها نامتان در دعوتنامه آنها قرار دارد؟

به نظرم این گروه در صورت عملیاتی کردن اهدافی بعدی خود، از جمله اقدام برای ائتلاف، مسایل را مطرح خواهند کرد.

 

*یعنی برای جبهه سخنگو و دیگر جایگاه‌های تشکیلاتی نیز مشخص خواهد شد؟

برپایه اطلاعات من، این گروه در مراحل بعدی اقدام به معرفی ساختار تشکیلاتی و سخنگو و مواردی از این دست خواهند کرد.

 

*آیا شما این را پذیرفته و در انتخابات شرکت خواهید کرد؟

با توجه به بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب، من فکر کی‌کنم که شخص خودم تا روز آخر ثبت نام نیازمند به بحث و بررسی در این زمینه هستم.

 

*یعنی از بابت بیاناتی که ایشان در مورد مسئولیت و پذیرش مسئولیت داشتند، نیاز به بررسی بیشتر دارید؟

بله! همین طور است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه