همراه ما باشید

چند نفر در جهان مبتلاء به "ایدز" هستند؟

بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، دست‌کم ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به بیماری "ایدز" مبتلاء هستند.

تسنیم: بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) به مناسبت روز جهانی "آگاهی بخشی درباره ایدز"، تا پایان سال 2018 دست‌کم 37 میلیون و 900 هزار نفر به بیماری ایدز مبتلا هستند. 

پایگاه خبری "یورونیوز" در گزارشی نوشت، بیش از 36 میلیون نفر از این تعداد بزرگسال و 1 میلیون و 700 هزار نفر دیگر کودک بوده‌اند.

از این تعداد، بیماری در 79 درصد از مبتلایان تشخیص داده شده است و 62 درصد از این جمعیت در حال درمان هستند؛ 53 درصد از این تعداد توانسته‌اند به کمک درمان‌های مداوم سطح این ویروس را در بدن خود کاهش دهند تا جایی که به میزان قابل توجهی خطر انتقال این ویروس از طریق آنها به دیگران کم شده است.

بر اساس گزارش اعلام شده توسط این سازمان، دست‌کم 8 میلیون و 100 هزار نفر دیگر در سراسر جهان به این ویروس آلوده هستند که هنوز وجود این ویروس در بدن آنها تشخیص داده نشده و به همین دلیل امکان درمان آنها وجود ندارد.

بنابر اعلام "تدروس آدهانوم" مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، شمار مبتلایان به این بیماری به‌طور چشمگیری افزایش یافته است؛ اگرچه اکنون بیش از هر زمانی مبتلایان این بیماری تحت مداوا هستند اما هنوز بیماران بسیاری از این معالجه‌ها بی‌بهره‌اند زیرا هنوز وجود چنین ویروسی در بدنشان تشخیص داده نشده است.

 ۳۷.۹ میلیون نفر در جهان مبتلاء به

 

این سازمان اعلام کرد که در حال حاضر دو سوم مبتلایان به بیماری ایدز (25 میلیون و 600 هزار نفر) در قاره آفریقا زندگی می‌کنند. 

نگرانی‌ها درباره سرعت گسترش ایدز در شرق اروپا و آسیای مرکزی، همچنین خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رو به افزایش است و بنابر تحقیقات جدید خطر ابتلاء به این ویروس در این مناطق 95 درصد افزایش یافته است؛ در آمریکای شمالی و اروپای غربی ویروس ایدز در مناطق شهری گسترش زیادی یافته اما به دلیل دسترسی بهتر و سریع‌تر مبتلایان به امکانات درمانی، میزان تلفات این بیماری به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است.

 سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت انجام آزمایش‌های «اچ آی وی» برای تشخیص زودهنگام ابتلاء به این بیماری و آغاز هرچه سریع‌تر درمان تاکید دارد؛ به گفته این سازمان با این روش، حتی آنهایی که نتیجه آزمایش‌هایشان منفی است (یعنی مبتلا به این بیماری نیستند) نیز امکان این را می‌یابند که با بهره‌گیری از خدمات مناسب، از ابتلاء به چنین بیماری‌ای در آینده پیشگیری کنند.

به کمک این آزمایش، می‌توان سالانه از ایجاد 1 میلیون 700 هزار عفونت جدید جلوگیری کرد.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه