همراه ما باشید

وعده نوبخت برای ابقای معافیت مالیاتی فرهنگ در لایحه بودجه ۹۹

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ آقای نوبخت به وزیر ارشاد گفته است که مخالف حذف ۵۰ درصدی معافیت مالیاتی اهل فرهنگ در لایحه بودجه سال ۹۹ است و معافیت مالیاتی اهل فرهنگ در لایحه بودجه ۱۰۰ درصدی خواهد بود.

تسنیم،: معاونت پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل دفتر پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی کشور چندی پیش  پیش نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتیسال آینده را منتشر کرد. این پیش‌نویس حاوی سرفصل‌های پیشنهادی سازمان امور مالیاتی برای تحقق اهداف مرتبط با «اقتصاد مقاومتی» در حوزه‌های خرد و کلان است. یکی از این پیشنهادات لغو معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری در حوزه‌هایی چون انتشارات، تئاتر، سینما و موسیقی (مشمول مالیات با ضریب 25 درصد) است که پیش‌تر در قانون لحاظ شده بود.

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار این پیش‌نویس که در آن بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم که به معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی و هنری اشاره شده بود‌، حذف شده است،‌ مراتب مخالفت و اعتراض خود را اعلام کرد.

پیرو مصوبه 27 بهمن سال 1380 مجلس شورای اسلامی در احکام قانونی مربوط به نظام پرداخت مالیات، در بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: «فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود، از پرداخت مالیات معاف است.» این در حالی است که در تبصره 3 ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم مصوبه 27 بهمن سال 1380 نیز توضیح داده شده که «آیین نامه اجرایی این ماده به وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران می‌رسد».

به‌دنبال همین مصوبات و طی مصوبه بهمن ماه 1380 هیئت وزیران در باب «ماده 13 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم» آمده بود: «فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری اشخاص حقیقی – حقوقی به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود. فعالیت‌های یاد شده بر اساس دستور العملی توسط سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین و اعلام خواهد شد».

حال پس از  چند روز از انتشار خبر مخالفت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این تغییرات‌، شنیده‌ها حاکمی از اقدام مستقیم سید‌عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باقی ماندن معافیت‌های مالیاتی اهل فرهنگ دارد.

علی‌اصغر کاراندیش، معاون معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره در گفت‌وگو با  تسنیم، درباره تازه‌ترین اقدامات در این خصوص گفت:‌ در مورد حذف معافیت‌های مالیاتی فرهنگی و هنری دو اتفاق افتاده است،‌ اول اینکه سازمان امورمالیاتی در پیش نویس اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که تنظیم کرده است، بند «ل» ماده 139 را کلاً حذف کرده است.

وی ادامه داد: مورد دوم اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در لایحه بودجه سال 99 ، 50 درصد این معافیت را لغو کرده و 50 درصد دیگر به قوت خود باقی است.

کاراندیش تصریح کرد:‌ جمعه شب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیداری که با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشت‌، این موضوع را مطرح کرد،‌ آقای نوبخت گفته‌ است که با حذف شدن 50 درصدی هم مخالف بوده بنابراین این قطعا در لایحه بودجه سال 99 اصلاح خواهد شد و معافیت 100 درصدی باقی می‌ماند.

وی ادامه داد:‌ اما در خصوص لایحه پیش‌نویس سازمان مالیاتی ما با آقایان جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و واعظی رئیس دفتر، دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی مکاتبه کرده و مخالفت خود را اعلام کردیم، دلایل لازم را نیز ذکر کرده و درخواست  کردیم که با برگزاری جلسه‌ای روی این موضوع بحث شود و سازمان مالیاتی هم پیش نویس را اصلاح کند و معافیت‌های ما کماکان به قوت خود باقی بماند. تاکنون به این موضوع از طریق وزارت اقتصاد پاسخی داده نشده است.

کاراندیش در پایان گفت:‌ ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کماکان پیگیر این موضوع و به جد با حذف بند«ل» مخالف هستیم.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه