همراه ما باشید

بازگشت ناآرامی به نجف و آرامش نسبی در دیگر نقاط عراق

زبانه های دود از اطراف مرقد و مجمع فرهنگی شهید آیت الله محمد باقر حکیم (ره) بلند شد

ایرنا: اوضاع در عموم استان های جنوب و مرکز عراق از جمله بغداد نسبتا آرام بود اما از ساعات اولیه تاریکی هوا دوباره برخی از تنش ها به نجف اشرف بازگشته است.

در نجف اشرف به رغم تلاش برخی از تظاهرکنندگان برای انحصار اعتراض ها در میدان «الصدرین» اما برخی از گروه های کوچک خشن خود را به میدان «ثوره العشرین» رسانده و قصد آتش زدن مرقد و مجمع فرهنگی شهید آیت الله محمد باقر حکیم (ره) رییس فقید مجلس اعلای اسلامی عراق را دارند.

برخی گزارش ها از نجف حاکی است که برخی از این گروه های کوچک خشن در ورودی این مجمع فرهنگی و مرقد شهید آیت الله حکیم آتش سوزی به راه انداخته اند.

این در حالیست که در عمل به توصیه دیروز مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه جمعه کربلا، بسیاری از جوانان و اهالی نجف، تلاش های خود را برای دور کردن تخریب گران از تظاهرات مسالمت آمیز آغاز کرده اند.

برخی از این تظاهرکنندگان با ایجاد دیوار انسانی در میدان الصدرین از تظاهرکنندگان خواستند از نزدیک شدن به میدان ثوره العشرین خودداری کنند.

تلاش در سطح شبکه های اجتماعی نیز برای دوری کردن از خشونت از تظاهرات مسالمت آمیز در نجف اشرف بیشتر شده است.

همزمان پلیس استان نجف از تظاهرکنندگان مسالمت آمیز خواسته است که در عمل به توصیه مرجعیت عالی دینی عراق، خشونت گران و تخریب کنندگان را از میان خود دور کنند.

در ناصریه نیز پلیس استان ذی قار اعلام کرده است که ورودی های شهر را به روی غریبه ها بسته تا اجازه ندهد افراد ناشناس به داخل اعتراضات مردمی در این شهر نفوذ کنند.

عشایر ذی قار نیز در اطراف مرکز پلیس این استان دیوار انسانی ایجاد کرده تا از حمله گروه های خشن جلوگیری به عمل آورند.

این درحالیست که پلیس ذی قار اعلام کرد که برخی از افراد پلید اقدام به بمبگذاری ساختمان در شرف احداث استانداری این استان کرده و به نیروهای امنیتی متخصص در خنثی سازی بمب اجازه نداده اند تا این بمب ها را خنثی کنند.

طبق اعلام پلیس ذی قار، برخی از گروه های خشن به نیروهای امنیتی متخصص در خنثی سازی بمب حمله کرده اند.

در بصره ، دیوانیه، المثنی، بابل، کربلا و واسط تمامی گزارش ها حاکیست که روز آرامی را پشت سر گذاشته اند.

برخی از این استان به نشانه همدردی با قربانیان دو روز اخیر در نجف و ناصریه عزای عمومی و تعطیلی رسمی اعلام کرده اند.

برخی از این استان ها دو و برخی نیز سه روز عزای عمومی و تعطیلی رسمی اعلام کرده اند و استان صلاح الدین در شمال بغداد نیز با اعلام عزای عمومی با استان های جنوب و مرکز عراق اعلام همبستگی کرده است.

بر اساس این گزارش در بغداد بعد از ظهر امروز برخی از گروه های کوچک خشن دوباره در خیابان الرشید در نزدیکی میدان تحریر در مرکز پایتخت دست به خشونت زده و قصد رسیدن به بانک مرکزی عراق داشتند اما نیروهای امنیتی مانع آنها شدند.

گروه های کوچک در بغداد یک ساختمان در نزدیکی اتاق بازرگانی بغداد را به آتش کشیدند.

گزارش ها حاکیست که فارغ از نجف اشرف، بقیه استان های جنوب و مرکز عراق از جمله بغداد شرایط نسبتا آرامی دارند.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه