همراه ما باشید

احمد شیرزاد در گفت‌وگو با کاوش:

مجلس در طرح مکرر استیضاح‌ها نابالغانه عمل می‌کند

مجلس در طرح مکرر استیضاح‌ها نابالغانه عمل می‌کند

فعال اصلاح طلب گفت: مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا مصوبه مجلس را داشته است. جایی مجوزش می‌آید و دولت هم به همان‌ها استناد می‌کند.

احمد شیرزاد درباره انتقادها نسبت به بی‌کفایتی مجلس بر سر قضیه گرانی مجلس به‌خصوص در راهپیمایی چهارم آذرماه و شعارها مطرح شده در این راهپیمایی به کاوش گفت: تندروی‌هایی در این جور وقت‌ها می‌شود. آن چیزی که ما در این شرایط به آن نیاز داریم به هم زدن اوضاع و احوال نیست، بلکه تحلیل‌های عمیق و مبنایی است. من در این که اغتشاش را باید آرام کرد و نظم را به جامعه بازگرداند تردیدی ندارم، یعنی کاری که در همان کوتاه‌مدت می‌بایست انجام می‌شد این بود که اغتشاش را ختم کنند ولی اینکه بعدش چه اتفاقی می‌افتد من فکر می‌کنم نوع راهپیمایی که در بعضی شهرستان‌ها انجام شد، روزهای اول راهپیمایی‌های خودجوش بود که انسان می‌توانست آن را درک کند ولی ادامه پیدا کردنش و اتفاقات بعدی آن گم کردن سوراخ دعا است و اشتباه گرفتن منشأ رخدادهایی است که در کشور اتفاق افتاده است.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به طرح شعار لیاخوف روسی کجایی در راهپیمایی مردم تهران تصریح کرد: من فکر می‌کنم یک نوع بیماری است. این بیماری یک وقت از سوی کسانی که حکومت را قبول ندارند بروز پیدا می‌کند و زمانی هم از سوی کسانی که بخشی از حکومت را قبول دارند. و آن به هر حال بیماری خشم است و این بیماری خشم نیز دلایل خودش را دارد و ریشه در رفتارهای خشم‌آلود و خشم‌برانگیز دارد. قطعا این نوع رفتار به هیچ وجه نمی‌‌تواند پاسخگوی مشکلات کشور باشد.

 

شیرزاد در پاسخ به اینکه آیا طرح استیضاح وزرای آموزش و پرورش، نفت و وزیر کشور در مجلس پاسخی به بی‌کفایت دانستن مجلس از سوی مخالفان نیست، افزود: نه. من این را قبول ندارم. من اصلا قبول ندارم. این کارها عکس‌العملی و بسیار نابالغانه است. الآن زمان استیضاح‌هایی از این نوع نیست. می‌شد در مجلس جلسات عمیق بگذارند و از کارشناسان درست و حسابی و جامعه‌‌شناسان خبره دعوت کنند و موشکافی کنند ببینند کجای کار ما ایراد دارد. وزیر دراز کردن و پشت تریبون شعار دادن ساده‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد و من به هیچ وجه اعتقاد ندارم که این کارها می‌تواند حیثیتی به مجلس بدهد.

 

شیرزاد درباره اظهارنظر برخی نمایندگان مبنی بر بی‌اطلاعی از برنامه دولت درخصوص افزایش قیمت بنزین افزود: این نمایندگان بیخود می‌گویند. مگر می‌شود دولت بدون اطلاع مجلس دست به اقدامی بزند. نمایندگان لابلای قوانین بودجه یا برنامه توسعه به چیزهایی رأی می‌دهند و مجوزهایی را به دولت می‌‌دهند و بعد شاید خودشان متوجه نمی‌شوند که مجوزهایی داده‌اند. دولت هم به آن مجوزها تکیه می‌کند و من بعید می‌دانم به لحاظ حقوقی بتوانند دولت را بابت اتفاقی که افتاده است محکوم کنند.

 

این نماینده مجلس ششم همچنین گفت: گاهی دولت زرنگی‌هایی دارد که می‌تواند به موقع مجوزهایی را از مجلس بگیرد وگرنه نمایندگان مجلس بدون اینکه سروصدا کنند همین روزها می‌توانند طرحی را به صحن بیاورند که هرگونه افزایش قیمت سوخت باید بعد از طرح در مجلس باشد؛ مطمئن باشید که هیچ‌کس نمی‌تواند با این طرح آنان مخالفت کند.

 

شیرزاد درباره این که مجلس درقبال مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا چه کاری می‌‌توانست انجام دهد تصریح کرد: مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا مصوبه مجلس را داشته است. جایی مجوزش می‌آید و دولت هم به همان‌ها استناد می‌کند. مسئولیت حقوقی با روسای ۳قوه نیست. روسای ۳قوه مسأله هماهنگی را انجام دادند. مسئولیت با دولت است. دولت هم باید با مجوز مجلس کار کند وگرنه امضای رئیس مجلس در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا وجه قانونی ندارد که بتواند تبدیل به یک مصوبه قانونی شود. امضاها بابت هماهنگی بین مسئولان عالی کشور است ولی آن چیزی که وجه قانونی و حقوقی به اقدام دولت می‌دهد مجوزهای مجلس است و این مجوزها حتما قبلا جایی صادر شده است. بنابراین مجلس اگر خیلی نگران است مجوز ندهد. البته من نمی‌خواهم بگویم مجلس نباید به‌طور کلی مجوز دهد ولی اگر واقعا حساسیتی وجود داد می‌‌توانند مجوز ندهند.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه