همراه ما باشید

حاجی‌میرزایی: افزایش هزینه سرویس مدارس تخلف است

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه استفاده از بخاری گازی در مدارس مجاز نیست، درباره تأمین بنزین سرویس مدارس به ویژه در روستاها گفت: خودروهایی که دانش‌آموزان را جابه جا می‌کنند باید در سامانه سپند ثبت‌نام کنند.

 تسنیم: محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه افتتاح مرکز آموزشی و رفاهی منطقه 5 آموزش و‌پرورش شهر تهران اظهار کرد: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش تقویت معیشت معلمان و تمهید امکانات رفاهی برای آنان است چون معلمان از مهمترین اقشار جامعه هستند، این گامی است در جهت اینکه خدمات خوبی به فرهنگیان ارائه دهیم.

وی ادامه داد: سال تحصیلی جدید را با همه دشواری‌هایی که برای همکاران ما وجود داشت، آغاز کردیم و خوشبختانه کلاس‌های درس فعال شده است،  همکاران ما در شهر تهران در جلسه امروز مروری داشتند بر اقدامات، مسائل و مشکلات از جمله نیروی انسانی که موضوع بزرگی است، بررسی شد، ساماندهی نیروی انسانی با توجه به اینکه تعداد دانش‌آموزان و بازنشستگان رو به افزایش است نیاز به تمهید مقدمات دارد.

تهران از نظر دسترسی به مدرسه اوضاع مناسبی ندارد

وزیر آموزش وپرورش گفت: امیدوارم به سال تحصیلی جدید با ساماندهی مناسب‌ و کیفی تر نیروی انسانی وارد شویم بحث  کیفیت‌بخشی به تعلیم و تربیت جزو ماموریت‌های اصلی ما است اینکه چگونه می‌توانیم مدارس باکیفیت‌ تر داشته  باشیم، متاسفانه فضای آموزشی مناسبی در تهران نداریم و تهران از نظر دسترسی به فضای آموزشی از متوسط کشوری ضعیف‌تر است این همه جمعیت در برخی مناطق جدید تهران قرار دارد که  مدارس کافی برای آنها طراحی نشده و مشکلات را افزایش داده است.

حاجی‌میرزایی افزود: اندازه مشکلات فضای آموزشی در تهران به گونه‌ای است که نیازمند حرکت ملی هستیم و دولت، مجلس و خیرین که مسئولیت اجتماعی دارند باید به این مشکل فکر کنند.

وزیر آموزش وپرورش درباره تامین بنزین سرویس مدارس گفت:آنچه تصمیم‌گیری شده این است که برای سرویس مدارس به ازای پیمایشی که انجام می‌دهند تا سقف 120 لیتر در ماه، معادل ریالی به رانندگان سرویس پرداخت شود و این   قطعی است و با اطمینان می‌گویم اجرایی خواهد شد و زمان آن هم از 24 آبان ماه است.

وی  ادامه داد: برای اجرای سهمیه بنزین سرویس مدارس، رانندگان باید در سامانه سپند ثبت نام کنند و کار ارزیابی  پیمایش آنها انجام می‌شود پس از آن مابه ازای ریالی به رانندگان پرداخت می‌شود ممکن است این زمان ببرد تا هماهنگی‌های لازم برقرار شود.

حاجی‌میرزایی گفت: سرویس‌های مدارس مجاز به افزایش قیمت نیستند و مسئولان آن را کنترل می‌کنند سهم بنزین سرویس مدارس و هزینه‌ها خیلی بالا نیست و با سهمیه‌ای که در نظر گرفته شده نیاز به افزایش قیمت نیست.

 وزیر آموزش و پرورش افزود: وقتی رانندگان ما به‌التفاوت هزینه بنزین را بگیرند متوجه خواهند شد که هزینه‌ها تفاوتی نکرده است وافزایش قیمت‌ها غیرقانونی است چون اتفاق خاصی نیفتاده و فقط بنزین سهمیه‌بندی شده است و ما هم مابه التفاوت نیاز رانندگان را تا سقف  120 لیتر به صورت ماهانه واریز می‌کنیم.

تکلیف سهمیه بنزین مدارس روستایی

وی درباره  تامین بنزین سرویس مدارس روستایی گفت: تفاوتی نمی‌کند آنهایی که از تاکسی استفاده می‌کنند که تاکسی و سرویس، سهمیه بنزین دارد و آنچه من می‌گویم برای رانندگانی است که آزاد هستند.

وزیر  آموزش‌وپرورش  درباره تعطیلی مدارس به دلایل مختلف و کم شدن از زمان آموزش بیان‌کرد: تحصیل موقعیت ممتازی بوده و این فرصت‌ها طلایی است و باید حداکثر تلاش شود که کمترین تعطیلی را داشته باشیم، یکی از نکاتی که کارشناسان مطرح می‌کنند این است که بین محتوای درسی و ساعات اختصاص یافته تناسبی نیست و با اضافه شدن تعطیلات این فشار تشدید خواهد شد.امیدوارم تمام افرادی که درباره تعطیلی مدارس‌ تصمیم‌گیری می کنند به این موضوع توجه داشته باشند و شورایی که در استانداری تشکیل می‌شود درباره تعطیلی تصمیم می‌گیرد و امیدوارم توجه داشته باشند این تعطیلی‌ها حداقل برسد. تعطیلات در کنار هزینه‌های مادی در کار تعلیم و تربیت هم اختلال ایجاد می‌کند.

استفاده از بخاری گازی در مدارس مجاز نیست

وی درباره سیستم گرمایشی مدارس عنوان کرد: 130 هزار سیستم گرمایشی داشتیم که موقعیت مناسبی نداشتند و الان به 88هزار تا رسیده است، همه جاهایی که لوله کشی گاز شده است سعی شده از سیستم گرمایشی مناسب استفاده کنیم، برخی مدارس از بخاری گازی استفاده می‌کنند و استفاده از شعله در مدارس مجاز نیست اما نسبت به بخاری های نفتی ایمن تر هستند و باید به تدریج با سیستم های ایمن جایگزین شوند اما بخشی مدارس  از بخاری نفتی استفاده می کنند و تلاش این است آنها را با بخاری تابشی و رادیاتورهای روغنی جایگزین  کنیم و محیط امن تری برای دانش آموزان فراهم شود.

درباره نویسنده

زینب حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه