همراه ما باشید

علت ناتوانی در راه‌اندازی اقتصاد از زبان محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با طرح این پرسش که ما چطور امروز نمی‌توانیم با این همه امکانات اقتصاد کشور را راه بیاندازیم؟ آیا به دلیل این نیست که از اصول اولیه فاصله گرفتیم؟

فارس: محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست پنجاه و پنجمین نشست ماهیانه جامعه اسلامی مدیران با اشاره به سالروز سازمان بسیج مستضعفین به دستور حضرت امام (ره) اظهار داشت: هفته بسیج فرصت خوبی است که از زاویه این رویداد مهم به شرایط کشور نگاه و ببینیم چه مقدار بر مسیر اولیه انقلاب، فداکاری‌ها و جانفشانی‌ها قرار داریم.

وی افزود: در سال ۵۸ حضرت امام (ره) دستور تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی را دادند. دشمنان به جای اینکه انقلاب ما را و اشتباهات خود را بپذیرند و جبران کنند از ۵ استان ایران وارد کشور شدند و حمله کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وضعیت ارتش در اوایل انقلاب گفت: فرماندهان و تیمسارهای ارتش برکنار و عملا سر ارتش زده شده بود و آقای بازرگان هم چند قرارداد مهم جنگی را لغو کرده بود.

رضایی ادامه داد: من نمی خواهم بگویم این کارها تعمدا صورت گرفت اما نفوذی‌هایی در اطراف برخی افراد حضور داشتند که می خواستند کشور را به سمت تسلیم شدن سوق دهند و افراد ناشناخته ای هم نبودند بلکه برخی از آنان در انقلاب هم مشارکت داشتند اما شرایط را به سمتی بردند که آقایان قرارداد اف ۱۶ و تانک ها را لغو کردند.

وی با بیان اینکه در سال‌های نخست جنگ دارای مشکلات عدیده‌ای بودیم، گفت: بنی صدر تفکر خاصی داشت و چارچوب های فکری وی غربی بود و تا زمان ایشان حتی یک تپه هم آزاد نشد و هر اتفاقی افتاد از سال دوم جنگ بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که باید مطالعه کنیم و ببینیم ما چقدر به علل موفقیت ها پایبند هستیم چون هر جا از مردم استفاده و به آن ها اختیار و مسئولیت دادیم، قهرمانانی پیدا شده و کشور را نجات دادند.

رضایی گفت: که ما در زمان جنگ، قواره های دست و پا گیر را کنار گذاشتیم و با اینکه می‌گفتند برای ساخت تیپ و لشکر گاهی نیازمند ۱۵ سال کار است، تیپ و لشکرهای انقلابی از مردم و بسیجی ها درست کردیم و دیدید که فرزندان مردم چه دلاومردی‌هایی از خود نشان دادند.

وی با طرح این پرسش که ما چطور امروز نمی توانیم با این همه امکانات اقتصاد کشور را راه بیاندازیم؟ آیا به دلیل این نیست که از اصول اولیه فاصله گرفتیم؟ گفت: در جنگ به جوانان کشور اعتماد شد نه به معنی اینکه بیایند در جنگ اعتراض کنند بلکه بیایند مسئولیت بپذیرند. به مردم اعتماد شد میدان داده شد و بار جنگ که بر عهده دولت‌ها است را مردم عهده‌دار شدند.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه