همراه ما باشید

تکرار مواضع خصمانه ریاض علیه تهران

کابینه عربستان روز سه شنبه در نشستی به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور درحالی، مواضع و سیاست های خصمانه اش درباره ایران را تکرار کرد که طی هفته های اخیر سیگنال هایی از این کشور جهت حل مشکلات منطقه از طریق گفت وگو ارسال شده بود.

ایرنا: بر اساس آنچه خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داده، این شورا  در نشست امروز خود  ادامه آنچه اقدام ایران در نقض توافق نامه ها و معاهدات بین المللی درباره برنامه هسته اش خواند، محکوم کرد.

وزیران سعودی همچنین از بیانیه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا و نیز تصمیم آمریکا درباره پایان دادن به معافیت تاسیسات هسته ای «فردو» استقبال کردند.

این شورا با نادیده گرفتن کامل جنگ افروزی  عربستان در یمن و نابودی زیرساخت ها و کشتن هزاران یمنی، تاکید کرد که جامعه جهانی باید موضع قاطعی در برابر آنچه تجاوزات ایران خواند، اتخاذ کند.  

این مواضع در حالی تکرار می شود که مقامات سعودی از جمله «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان در مهرماه طی سخنانی از لزوم به کارگیری راه حل های سیاسی و مذاکره با ایران سخن گفته بود. تا جایی که سیگنال های هم از طرف برخی کشورهای منطقه ای از جمله عراق دریافت شد که به دنبال میانجی گری برای حل اختلافات میان ایران و عربستان بودند.

۲۰ آبان ماه،  وزرای خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه مشترکی، اهمیت اجرای کامل و موثر برجام از سوی تمام طرف ها را مورد تاکید قرار داده و در عین حال تصریح کرده اند که ایران از انجام اقداماتی که با توافق برجام ناسازگار است، دوری کند.

 طرف‌های اروپایی برجام در این بیانیه مشترک از اقدام اخیر ایران برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو ابراز نگرانی کردند.

ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است؛  یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها بویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات خود، آن هم طبق برجام آغاز کرده است.

درباره نویسنده

کوثر حمزه نژاد مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه