همراه ما باشید

سجادی در گفتگو با کاوش:

حتما نیاز به سرلیست نیست، فهرست می‌تواند الفبایی یا سنی باشد

حتما نیاز به سرلیست نیست، فهرست می‌تواند الفبایی یا سنی باشد

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه هرچند برخی از چهره‌های این جریان صرحتا از حضور در انتخابات امتناع کرده‌اند، اما احتمال تغییر نظر آنان وجود دارد، اظهار کرد که حتما برای یک فهرست نیاز به سرلیست نیست و گزینه‌های دیگری هم برای چیدن لیست وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری کاوش، با اعلام انصراف چهره‌های شاخص اصولگرایی و عدم رغبت آنها به حضور در میدان انتخابات، بحث‌ها پیرامون سرنوشت فهرست انتخاباتی اصولگرایان و سرلیست آنها و همچنین واقعی بودن این بی میلی‌ها به شرکت در انتخابات بالا گرفته است.

از سوی دیگر با در نظر گرفتن رخدادهای اخیر به نظر می‌رسد که افراد و گروه‌های دیگری به جز اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در حال محبوب‌تر شدن هستند، تاجایی که شماری از تحلیل‌ها و اطلاعات بر این باورند که مقبولیت شخصی، همچون محمود احمدی نژاد به شدت رو به افزایش بوده و حتی حمایت و عدم حمایت وی از یک فهرست انتخاباتی می‌تواند اثر شدیدی بر روی موفقیت آن بگذارد.

درباره این موضوعات و ارتباط آنها با یکدیگر و همچنین سرنوشت و تصمیمات انتخاباتی اصولگرایان با «سید کمال سجادی»، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری و فعال سیاسی اصولگرایی گفتگویی انجام دادیم که شرح آن را در ادامه خواهد خواند:

*آقای سجادی! بر اساس اخباری که منتشر می‌شود بسیاری از چهره‌های شاخص اصولگرا مانند آقایان قالیباف، حداد، جلیلی و ... قصد شرکت در انتخابات را ندارند. به نظر شما آیا این اعلام عدم حضور صحت دارد و واقعی است؟

 

فعلا گفته‌اند نمی‌آیم اما ممکن است بعدا نظرشان عوض شود

 

در جلساتی که تا کنون پیش آمده و ما در آن حضور داشتیم، برخی از این آقایانی که نام بردید، اعلام کردند که در انتخابات شرکت نخواهند کرد. البته من نامی از آنها نمی آورم، چون در دنیای سیاست هرچیزی ممکن است و امکان دارد که این آقایان نظرشان عوض شود در انتخابات شرکت کنند. ولی خود من دست کم دو نفر از این آقایان را که شما که یکی از آنها را نام بردید و دیگری را نام نبردید صراحتا اعلام کردند که ما در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

 

حتما نیاز به سرلیست نیست، فهرست می‌تواند الفبایی یا سنی باشد

 

*خوب اگر چهره‌هایی در این سطح در انتخابات حضور نیابند، سرنوشت فهرست اصولگرایان چه خواهد شد؟

این که حتما ما سرلیست داشته باشیم، خودش محل اشکال است. فهرست می‌تواند انواع اقسام گوناگون داشته باشد. می‌تواند دو ستونی، الفبایی یا بر اساس سن و ... باشد و یا به شهرت و رای آوری آن شخص توجه شود. در حال حاضر نمی‌شود گفت که از چهره‌ها چه کسی حضور دارد و چه کسی نه. مهم این است که آن سی نفری که از میان به فرض 700 نفر انتخاب می‌شوند چه کسانی هستند.

 

*آیا این مطرح شده است که فهرست سرلیست نداشته باشد؟

خیر، من تنها به گزینه‌ها اشاره  اشاره کردم. این تصمیم گردانندگان کار است که آیا  سرلیست داشته باشند یا خیر.

 

هیچ وقت درباره احمدی‌ن‍ژاد نظری نمی‌دهم/ ممکن است فهرست بدهد یا از فهرستی حمایت کند

 

*مطلب دیگر درباره نظرسنجی‌های انتخاباتی است، که در برخی از آنها اعلام شده است، محبوبیت آقای «محمود احمدی‌نژاد»، رو به افزایش است و حتی درصد قابل توجهی اظهار کرده‌اند که در صورت شرکت در انتخابات به فهرستی رای خواهند داد که رئیس جمهور پیشین از آن حمایت کرده باشد. نظر شما در باره میزان اثرگذاری ایشان چیست؟

دنیای سیاست بسیار عجیب است و هرچیزی ممکن است پیش بیاید، اما درباره این چهره‌ای که نام بردید، من قصد ندارم که هیچگاه مثبت یا منفی چیزی بگویم.

اما چنین کاری در زمان انتخابات معمول است و چهره‌ها و احزاب و گروه‌ها می‌توانند از فهرست‌ها یا اشخاصی حمایت کنندو حتی ممکن است که برخی چهره‌های سیاسی فهرستی بدهند یا از فهرستی حمایت کنند، از جمله همین شخصی که شما نام بردید.

 

اثرگذاری احمدی نژاد از الان مشخص نمی‌شود

 

*قصدم از طرح این پرسش بیشتر میزان تاثیرگذاری آقای احمدی نژاد در معادلات سیاسی است؟

این بستگی به عوامل زیادی دارد، اولا مردم که از هم‌اکنون تصمیم نمی‌گیرند که به چه کسی رای بدهند. تازه پس از ثبت نام و تایید صلاحیت‌هاست که برخی چهره‌ها مشخص می‌شوند. معمولا مردم در نزدیکی انتخابات تصمیم می‌گیرند که به چه کسی رای دهند، حتی در مورد ریاست جمهوری نیز همین است. پس از الان نمی‌تواند تشخیص داد. اما شخصیت ها به انواع روش‌ها مانند اعلامیه یا مصاحبه و ... از لیست‌ها حمایت می‌کنند و چنین چیزی عادی است. حتی در جناح مقابل (اصلاحات) نیز این وجود دارد و همه آن کلمه معروف و ... را به خاطر داریم.

 

هر شخصیتی به عنوان شهروند حق فعالیت سیاسی دارد (این حق احمدی نژاد است)

 

به هر حال هر شخصیتی به عنوان شهروند حق فعالیت سیاسی دارد. می تواند خود را برای انتخابات نامزد کند، که البته تایید یا عدم تایید صلاحیت آن به شورای نگهبان بستگی دارد و یا از فهرست‌هایی حمایت کند.

 

مسافرت‌ها ودیدارهای احمدی نژاد شایعات حمایت وی از یک فهرست را تقویت می‌کند

 

*به نظر شما آیا اقای احمدی‌نژاد دست به حمایت از فهرستی خواهد زد  یا سکوت می‌کند؟

خوب شایعات بسیار زیاد است و بعضا مسافرت‌های افراد به نقاط مختلف هم به این شایعات دامن می‌زند و یا اینکه جمع شدن افراد در مراسم سخنرانی یا دیدار با چهره‌ها کمک می‌کند که این گمانه‌ها تقویت شود. اما در هر حال منعی برای افراد وجود ندارد و هیچ کس جلوی یک شخص را نمی‌گیرد که پا به انتخابات نگذارد یا از کسی حمایت نکند. هر چه به انتخابات هم نزدیک می‌شویم این فضا غلیظ‌‌تر می‌شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه