همراه ما باشید

کاوش گزارش می‌دهد؛

ژنرال‌‌های دولت پولدار، مستعفیان ماه‌های بی‌پولی

ژنرال‌‌های دولت پولدار، مستعفیان ماه‌های بی‌پولی

ماه‌های بی‌پولی دولت شرایط ویژه‌ای را پیش روی دولتمردان تدبیروامید قرار داده است. بسیاری از آنان شاید ترجیح می‌دهند عملکردشان را به محک سال‌های تحریمی کشور نسپارند و از ادامه مسیر همراهی دولت انصراف دهند

بی‌پولی و کسری بودجه مسیری جز استعفا یا استیضاح پیش روی برخی وزرای دولت قرار نداده است. سال۹۷ دولت با ۲استعفا مواجه بود و در سال۹۸ نیز همین رقم تکرار شده است. عباس آخوندی و حسن قاضی‌زاده هاشمی دو تن از اعضای کابینه دولت دوازدهم بودند که سال گذشته همزمان با التهابات اقتصادی کشور استعفا دادند. پیش از آنها نیز مسعود کرباسیان در شهریورماه۹۷ از سوی مجلس استیضاح شده بود.

تداوم شرایط نامناسب اقتصادی کشور کسری بودجه چند ده هزار میلیارد تومانی را در سال۹۸ به دولت تحمیل کرده و گرانی بنزین در ۲۴آبان‌ماه نیز ماحصل چنین شرایطی بود. با این حال بی‌ثباتی‌های ناشی از تحریم هر روز یکی از بخش‌های اقتصادی دولت را به چالش می‌کشند. تابستان امسال اگرچه همه اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه بازرگانی به وزارت صمت منتقل شد، اما دولت همچنان در تنظیم بازار با مشکل مواجه است. نوسانات شدید قیمت محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم حکایت از وضع آشفته حوزه بازرگانی ایران دارند.

به گزارش کاوش بخش کشاورزی کشور درست در سالی که از بیشترین میزان بارش‌های جوی طی سال‌های اخیر برخوردار بود ضررهای فراوانی از قیمت‌های پایین دولت برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی متحمل شده است. بعد از ۴ سال تکرار خودکفایی در تولید گندم، دولت امسال برای تامین آرد خبازی ها اقرار به نیاز برای واردات کسری این محصول کرده است. با توجه به آنکه امسال کشاورزان بخشی از گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل ندادند، از این رو دولت برای تامین نیاز کشور در تدارک واردات ۳ میلیون تن گندم است. قیمت‌های پایین خرید گندم صرفه صادرات آن به عراق را افزایش داده است. اقلام دیگر پرمصرف کشاورزی همچون سیب‌زمینی، پیاز و گوجه نیز از این شرایط مستثنی نیستند و نوسانات شدید قیمتی آنها انتقادات زیادی را از سوی مردم به همراه داشته است.

استعفای محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی بدون شک غیرمرتبط با چنین شرایطی نیست. قبل از او در خردادماه سال جاری محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش جدا شده بود. او اگرچه بهانه ثبت‌نام در انتخابات مجلس را آورده بود اما انباشت پاداش پایان خدمت و بازنشستگی فرهنگیان به همراه مطالبات گسترده آنان در پرداخت معوقات و حقوق‌های پایین بطحایی را با چالش‌های زیادی مواجه کرده بود. مشابه همین اتفاق برای وزارت بهداشت نیز افتاده بود و قاضی‌زاده هاشمی پرداخت نشدن پاداش‌های بازنشستگی را اصلی‌ترین علت استعفای خود اعلام کرده بود. از سویی هزینه‌های گزاف طرح سلامت منابع تأمین مالی آن را با خطر مواجه ساخته بود. او نمی‌خواست مهمترین دستاورد دولت تدبیروامید در حوزه خدمات عمومی پزشکی و بیمه سلامت به بن‌بست برسد.

محمود حجتی شرایط مشابهی با یکی دیگر از وزرای مستعفی دولت تدبیروامید هم دارد. او درست در روزهایی درخواست کناره‌گیری از مسئولیت دارد که مجلس طرح استیضاحش را نیز اعلام وصول کرده است. مهرماه سال گذشته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با چنین شرایطی روبرو بود و چند روز قبل از برگزاری جلسه استیضاحش در مجلس استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرد و روحانی نیز با آن موافقت کرد.

درباره نویسنده

محمد رضايي‌پور مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه